Медицина області на фоні депутатських пристрастей. На Миколаївщині обговорили створення госпітальних округів (+фото)

У Миколаєві питання формування госпітальних округів розглянули на розширеній президії обласної ради: Юрій Ганущак зазначив, що Миколаївщина не є оригінальною, бо  Дніпропетровська область вже створила госпітальні ради.

Мережа госпітальних округів на Миколаївщині «народжується» з великими потугами. Наразі існує лише на папері -  у вигляді проектів, пропозицій. Ті, за якими право приймати ключові рішення, не можуть знайти порозуміння щодо ефективності запровадження у регіоні госпітальної системи організації роботи охорони здоров`я.

Депутати Миколаївської обласної ради 23 лютого на ХІ сесії обласної ради прийняли Звернення до Верховної Ради України, Кабміну, обласних рад країни щодо призупинення на території регіону дії усіх нормативно-правових актів, які регламентують створення госпітальних округів. Профільна комісія обласної ради тричі розглядала дане питання, - але підтримки реформуванню системи також не знайшлось.

4 травня до Миколаївської обласної ради надійшла відповідь на дане звернення від Міністерства охорони здоров`я, у якій зазначалось, що відповідно до Постанови № 932 від 30 листопада 2016 року «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів» обласна державна адміністрація має подати до МОЗ України свої пропозиції щодо складу та меж округів, які потім будуть опрацьовані відповідно до певних критеріїв.

Водночас, в рамках розпорядження № 18-р Миколаївської ОДА, прийнятого 02.02.2011 р. управління охорони здоров`я ОДА справно вирішує низку організаційних рішень, націлених на належне реформування галузі в умовах реформи децентралізації влади. Рішеннями районних рад в області здійснено передачу закладів охорони здоров`я на баланс Центральних районних лікарень. При ЦРЛ створено нові структурні підрозділи - Центри первинної медико-санітарної допомоги, до складу яких увійшла вся первинна мережа. Важливо й те, що 23.03.2012 р. ІХ сесія обласної ради затвердила план реформування галузі , а ОДА своїм розпорядженням - затвердила відповідні заходи.

На сьогодні первинну медичну допомогу надають 28 ЦПМСД, у т.ч. у Миколаєві - 7. Всі ЦПМСД отримали статус юридичних осіб, ліцензії. На суму понад 9 млн. 660 тис. грн. закуплено 64 автомобілі швидкої медичної допомоги та реанімобіль «Форд-транзит», який укомплектований обладнанням вартістю 800 тис. грн. Введено в дію єдину систему «Телекард», з обладнанням бригад необхідним устаткуванням (на що пішло 8 млн. 250 тис. грн.). Наступним кроком реформування стало питання оптимізації ліжкового фонду. Оптимізовано 1242 ліжка, план виконано на 79, 1%. Реалізовано проект сучасної інформаційно-телекомунікаційної системи обласного центру екстреної допомоги та медицини катастроф у відповідності до міжнародних стандартів.

15 травня до обласної ради надійшов проект розпорядження Кабміну «Про затвердження переліку та складу госпітальних округів Миколаївської області». По суті, злітна полоса для приземлення нового літака, з назвою «Наступний етап впровадження медичної реформи», - готова. Але літак кружляє, бо немає сигналу світлофора - відсутнє рішення сесії обласної ради про госпітальні округи. 27 квітня на ХІІІ позачерговій сесії Миколаївської обласної ради  депутати проголосували за те, щоб спершу дане питання окремо розглянути на засіданні президії обласної ради.

Враховуючи наступні обставини, Миколаївський відокремлений підрозділ Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» вирішив скористатись нагодою особисто запросити до інформаційно-роз`яснювального процесу провідного експерта з питань місцевого самоврядування та адміністративної реформи, народного депутата 6 скликання  Юрія Ганущака.  Щоб донести до найширшої аудиторії слухачів, від яких залежить ключове рішення, - компетентну фахову точку зору.

Експерт Ганущак у ролі рушія процесу

17  травня у Миколаєві відбулося розширене засідання президії Миколаївської обласної ради. У порядку денному єдине питання: «Проблемні питання формування госпітальних округів у Миколаївській області». Крім членів президії, голів постійних комісій, керівників партійних фракцій в обласній раді, депутатів обласної ради та керівництва ОДА в особі заступника голова облдержадміністрації Віталія Кіндратіва, - на засідання були запрошені головні лікарі медичних закладів Миколаївщини, голови РДА і районних ради, міські, селищні, сільські голови, голови об’єднаних територіальних громад.

Спеціально на даний захід прибув із Києва експерт з питань децентралізації Юрій Ганущак. Відкриваючи засідання, голова обласної ради Вікторія Москаленко зазначила, - що експертну допомогу від Юрія Ганущака область отримує не вперше. Завдяки чому, вдалося здійснити прорив у питанні реформування органів місцевого самоврядування. Тому його фахові роз’яснення щодо формування госпітальних округів вкрай важливі з приводу прийняття об’єктивного рішення.

Велика сесійна зала, у якій проводилась президія,  була вщент заповнена запрошеними. Захід відбувався за великої кількості представників регіональних та Всеукраїнських ЗМІ.

Юрій Ганущак розпочав з довірливої ноти, яка психологічно відразу наблизила відстань між учасниками засідання і президією: «Миколаївщина це все таки мій рідний край. У Миколаєві жив мій рідний дядько - головний лікар Обласної протитуберкульозної лікарі, торакальний хірург Михайло Ганущак, який  не один раз обирався депутатом Миколаївської обласної ради, три скликання поспіль був головою постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров`я. Він провів понад 9 тисяч операцій на легенях. У цій залі багато відданих медицині лікарів, і ви добре розумієте, що це означає. Моя мама також медик - медична сестра. Тому тему госпітальних округів я розглядаю крізь призму родини медиків. Можливо, у такий спосіб дещо спокутую свою вину, що не пішов по лікарській дорозі. Але  реформа медицини - це не реформа, яким чином лікувати хворобу. Це реформа, яка передбачає, як  організувати систему надання послуг в галузі охорони здоров`я. Фактично це системна реформа ефективного управління охороною здоров`я».

Доповідач розповів про порядок формування госпітальних округів, госпітальних рад та їхні функції. Нормативні документи, які повинні бути прийняті для реформування медичної галузі. Висловив рекомендації щодо організації функціонування первинної та вторинної медицини на територія. Детально проаналізував перспективи реорганізації районів. Провів загальний огляд законопроектів з питань децентралізації, які знаходяться на розгляді у Верховній Раді України, а також,  які готуються до реєстрації. Аналіз законопроектів № 4772, № 5520, які передбачають процедуру приєднання територіальних громад до вже створених ОТГ. Зазначив про можливість об’єднання навколо міст обласного значення та з різних районів. Перспективи впровадження системи державного контролю за законністю рішень органів місцевого самоврядування.

Юрій Ганущак: «Є два варіанти вирішення проблеми ефективної системи  охорони здоров`я. Перший - страхова медицина, що означає наявність  єдиного страхового фонду, який наповнюється внесками людини, яка з своєї кишені, зі своєї зарплати платить внески (від 9 до 11 відсотків у різних країнах по-різному), - і цими коштами балансується пакет медичних послуг. Друга -  бюджетна система - із загального фонду держбюджету. Є альтернативний підхід, який передбачає збереження бюджетної медицини, але бюджетна медицина несе дуже величезні соціальні ризики. В країнах, де діє  бюджетна медицина, вона, як правило, децентралізована. За різні рівні надання медичних послуг відповідають різні рівні органів влади. Моя думка - зі страховою медициною ми запізнились. Ряд країн вважають, що вона може бути і є справедливою, але не є соціальною. Підхід у страховому плані є досить цинічним. А децентралізація диверсифікує ризики. В усіх галузях, по яких ми працюємо у системі децентралізації,  вважаємо, що мають бути вирішені 3 стовпи: повноваження, ресурси, відповідальність. В охороні  здоров`я - це розподіл по рівнях, які мають конкурувати між собою по якості надання послуг. Тому одним із завдань галузі є її реформування, що наблизить медичну допомогу до населення, покращити її якість».

Головний доповідач - заступник начальника управління охорони здоров`я  Юрій Дячук доповідав, що на оперативній нараді з керівниками лікарняних закладів та з депутатами постійної комісії облради з питань соціальної політики, охорони здоров`я, материнства, дитинства, розвитку зон відпочинку та туризму, яка відбулась 24 квітня 2017 року, усім керівникам закладів охорони здоров`я, які увійдуть до госпітального округу, було доручено визначитись з межами госпітального округу. Проаналізувати матеріально-технічну базу, стан оснащення, кадрове забезпечення та надати пропозиції щодо структури госпітального округу з урахуванням вимог, викладених у Порядку створення госпітальних округів, затверджених Постановою Кабміну № 932 від 01.02.2015 р.

У  Миколаївській області (де функціонує 19 сільських районів) згідно з проектом визначено створити  4 госпітальні округи. Кількість населення наступна: округ №1 - 202,3 тис. чол., округ №2 - 181,8 тис. чол., округ №3 - 664, 1 тис. чол., округ №4 - 109,3 тис. чол. Доповідач наголосив, що госпітальний округ не є рівнем влади, він не є юридичною особою чи суб’єктом господарювання. Це інструмент співробітництва громад, щоб ухвалювати рішення стосовно закладів вторинної медичної допомоги серед міст обласного значення, районів та ОТГ. Тобто, це інструмент співпраці. Кількість сільського населення у районах різко зменшилась. Він переконував депутатів, що госпітальні округи - незворотна вимога часу. В умовах реформи децентралізації влади мережа вторинної медичної допомоги, так само як і первинної, але набагато більшою мірою, не готова до нового принципу фінансування за медичну послугу. Стаціонари райлікарень наповнені пацієнтами, які можуть лікуватись амбулаторно, або у денних стаціонарах. А це, значно збільшує витрати бюджету на утримання лікарень та на лікування хворих.

Юрій Дячук звернув увагу, що план розвитку госпітального округу має складатись на  5 років. А це - маршрути пацієнтів, розподіл функцій між закладами, поняття про перспективні заклади, які будуть підсилюватись.  Саме туди будуть йти інвестиції. Він пояснив, чому так важливо визначити заклади, які необхідно перепрофілювати. А це ті, які мають недостатнє навантаження. Перейшовши на оплату за послугу, ці заклади не зможуть набрати достатньо пацієнтів, щоб утримувати себе і платити достойну зарплату лікарям. Наголосив вимогах згідно із міжнародними стандартами. На Миколаївщині є райлікарні,  у пологових відділеннях яких акушер-гінеколог у рік приймав максимум 150 пологів. Таких навиків недостатньо, щоб самостійно провести кесарів розтин, при тому, що у лікарні не було анестезіолога. В умовах госпітального округу буде створюються належні умови для якісного надання спеціалізованої медичної послуги.

Президія відзасідала. На доопрацювання проекту Кабміну - тиждень

Захід, який тривав більше чотирьох годин, пролетів на одній хвилі. Активність актової зали зашкалювала: під час розширеного засідання президії обласної ради прозвучало понад 40 виступів.

Окремі депутати обласної ради різко перебивали експерта докорами про найгірші «миколаївські дороги», по яких швидка допомога не зможе не лише за 60 хвилин довести  породіллю чи хворого з гострим апендицитом до лікарні госпітального округу, а й за 1,5-2 години, -  навряд чи. Докоряли, що сільську медицину Миколаївщини здебільшого представляють люди пенсійного віку, а молодь не виявляє бажання їхати у глибинку. Та й таких далеко немолодих кадрів недостатньо: у районних лікарнях майже 30 відсотків вакансій лікарів, 20 відсотків  не вистачає середнього медичного персоналу. Добивались пояснення про причину поганого матеріально-технічного забезпечення лікарських закладів: чому передові технології, дорого вартісне  сучасне медичне обладнання практично роками не потрапляє у звичайні ЦРЛ, а ремонти, білизна, меблі купляють меценати, фермери. Запитання щедро сипались, в той час як і самі виступаючі добре розуміли, що їм просто потрібно було висловитись. Медицина усім болить. А експерт з децентралізації не є комірником, у якого в руках ключі від казни з коштами.

Депутат Миколаївської обласної ради Григорій Марін, висловлюючись на підтримку реформування, однак запропонував спершу реалізувати реформу із децентралізації влади. Адже межі госпітальних округів згодом можуть змінитися.  Депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань регіонального розвитку, планування, бюджету, фінансів та інвестицій Федір Барна висловив невдоволення щодо територіального визначення округів. Зокрема, проти  приєднання населених пунктів Новоодещини до госпітального округу із центром у місті Вознесенську. Зазначив, що доцільніше віднести  Новоодеський район до госпітального округу у центрі з Миколаєвом. Голова профільної комісії обласної ради  (з питань охорони здоров`я) Микола Лучний емоційно переконував, що не госпітальні округи потрібно створювати, а належний рівень медичної допомоги. З такою ж позицією виступив і депутат Юрій Кормишкін: «Спочатку зробимо рівень життя як у Європі, а тоді будемо змінювати щось у медицині».  Голова Березанської РДА Сергій Танасов порушив питання  функціонування медичних установ у курортній зоні Коблевого та Рибаківки під час курортного сезону. Медики отримують потрійне навантаження за рахунок надання послуг відпочивальникам. А фінансова складова традиційно  поза увагою. Зазначав, що в умовах госпітального округу потрібно врахувати ці особливості роботи Березанської ЦРЛ. Депутат Андрій Закусілов зазначив, що у Снігурівському районі є села, щоб достатись до яких «швидкій допомозі»  доведеться польовими дорогами подолати не менше 100 кілометрів. А депутат Тетяна Демченко вважає, що створюючи госпітальні округи  на сільській медицині хочуть поставити хрест, тому це питання  не на часі. А що буде з ЦРЛ?  В районних лікарнях «оптимізовано» понад 1240 ліжкомісць, а кому від цього стало краще? За відсутності доріг не кілометраж треба брати до уваги, а час на доїзд до хворого.

«Сьогодні доріг немає, а завтра вони будуть», - відповів заступник начальника управління охорони здоров`я ОДА Юрій Дячук.  Керівника підтримав і експерт Юрій Ганущак, який наголосив, якщо далі нічого не зробити, то нічого і не буде.

Представники влади Очаківського і Миколаївського районів порушили питання «Варварівського мосту», що з’єднує з Миколаєвом  - госпітальним центром №1.  Транспортуючи хворого кареті швидкої допомоги доведеться простоювати. І пацієнт буде заручником такої ситуації. Голова Миколаївської РДА Алла Воробйова висловилась з приводу надання медичної допомоги військовослужбовцям Широколанівського полігону медиками Миколаївської ЦРЛ. Ситуація потребує переведення у законну площину, адже в умовах госпітального округу питання торкається фінансової складової медичного закладу.

Заступник начальника управління охорони здоров`я  Юрій Дячук зазначив, що ніхто не ставить собі ціль закрити, знищити районні лікарні, - а саме на цій тезі намагаються спекулювати деякі противники госпітальних округів. Якщо місцева влада не відчує, що зможе витягти фінансування таких лікарень за рахунок місцевих податків, то час уже зараз замислитись над іншими варіантами розвитку таких закладів. Їх можна перетворити на реабілітаційні центри, хоспіси, або почати надавати на їх базі інші соціальні послуги.

Юрій Ганущак професійно налаштовував багатогодинну гарячу дискусію у конструктивне русло, даючи зрозуміти, що далі усе погано не може бути, і зміна старої системи на нову - це закономірна реальність. Нині важливо, щоб якомога доцільно і сформувати округи - ефективно розподілити території госпітальних округів  з врахуванням доріг, населення.  

«Далі спостерігати таку ситуацію, як зараз - невиносимо. Тому і робиться реформа», - заявив Юрій Ганущак. - «Миколаївська область не є оригінальною. У Дніпропертовській області уже створені госпітальні ради, і вже є план реструктуризації. У Сумській області нарешті також. Скажемо так, у 13 областях затверджені госпітальні округи, і вони вже на другому етапі - а це бюджет, це реструктуризація і подальші кроки».

***

Підсумком роботи розширеної президії обласної ради стало рішення про те, що проект розпорядження Кабміну, яке надійшло до Миколаївської обласної ради 15-го травня, буде доопрацьовано обласною державною адміністрацією. Усі  зацікавлені сторони запрошені до фахового доопрацювати схеми у стислі терміни: за тиждень пропозиції мають бути направлені до Кабінету міністрів України.

Голова обласної ради Вікторія Москаленко висловила вдячність Юрію Ганущаку за експертну допомогу та участь у роботі розширеного засідання президії,  та вручила Подяку Миколаївської обласної ради. За сприяння в організації заходу та велику роботу у проведенні реформи органів місцевого самоврядування у Миколаївській області Подякою обласної ради також був нагороджений Валентин Бойко, директор Миколаївського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування».

22.05.2017 - 13:29 | Views: 15666
Медицина області на фоні депутатських пристрастей. На Миколаївщині обговорили створення госпітальних округів (+фото)

Attached images:

Tags:

Yu.Hanushchak healthcare

Область:

Миколаївська область

Source:

Share the news:

Read more:

06 July 2022

Важливі під час воєнного стану роз’яснення для місцевої влади і жителів громад - в одній рубриці

Важливі під час воєнного стану роз’яснення для...

За ініціативи Мінрегіону на порталі «Децентралізація» створена рубрика, де зібрані офіційні та експертні роз’яснення,...

06 July 2022

Захисний одяг для пожежників отримали від партнерів 25 громад з Волинської, Львівської та Полтавської областей

Захисний одяг для пожежників отримали від...

  Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» передав 25 громадам-партнеркам у Волинській, Львівській та Полтавській областях 250...

06 July 2022

Як Рава-Руська громада планує розвивати місцеву економіку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Як Рава-Руська громада планує розвивати місцеву...

5 липня Марат Кюрчевський, керівник програм з розвитку місцевого самоврядування і децентралізації влади...