26 червня для громад-партнерок шведсько-української програми Polaris у напрямі залучення мешканців відбулася онлайн-презентація типового проєкту Статуту територіальної громади, який розробляється робочою групою при Міністерстві розвитку громад і територій України. У заході взяли участь представники 10 партнерських громад програми з різних регіонів України, національні експерти з питань місцевої демократії, фахівці органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
Закон вимагає – громади діють
Як зазначив Максим Лациба, експерт Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД), згідно з оновленим законодавством, усі територіальні громади України мають до кінця 2026 року прийняти нові редакції статутів. Нові документи повинні не лише відповідати сучасним нормам, а й стати реальним інструментом залучення громадян до вирішення питань місцевого значення.
Основними положеннями мають стати чотири обов’язкові інструменти громадської участі:
Крім того, обов’язковими стають громадські слухання з питань бюджетного планування, а також електронні інструменти участі, які мають бути доступними кожному мешканцю громади.
«Статут – це не лише документ, який регулює порядок функціонування громади. Це інструмент побудови відкритого врядування, який допомагає встановити зрозумілі правила, залучити мешканців і підвищити підзвітність влади», – сказав Максим Лациба.
Підзвітність – у центрі уваги
Під час обговорення значну увагу було приділено вимогам до звітності органів місцевого самоврядування. Відповідно до статті 70(5) Закону України «Про місцеве самоврядування», голови та виконавчі органи повинні звітувати двічі на рік, а депутати ради – щонайменше один раз. Звітування має відбуватись публічно, з можливістю мешканців ставити питання, а за можливості – із застосуванням електронних платформ.
План дій: що далі?
Павло Пущенко, експерт Програми Polaris, представив покрокову дорожню карту розробки індивідуальних проєктів статутів для кожної громади. До кінця липня громади мають:
У серпні проєкти статутів, підготовлені залученими експертами з УНЦПД, будуть об’єднані з напрацюваннями громад. Восени заплановані інформаційні кампанії та громадські обговорення, після чого проєкти подадуть на затвердження місцевих рад.
«Наше завдання – спільно з національним експертами підготувати індивідуальні рекомендації для кожної з партнерських громад до проєкту статутів, а також підтримати робочі групи на місцях під час врахування локальних особливостей цих документів», – зазначив Павло Пущенко.
Від формальності – до реальної участі
Під час зустрічі неодноразово наголошувалося: сучасний статут громади має стати живим інструментом, що сприятиме розвитку відкритості, довіри та взаємодії в громаді. Для цього необхідно залучити до розробки та обговорення молодь, підприємців, громадські організації, а також налагодити ефективну комунікацію з жителями через сайти та соціальні мережі.
Програма Polaris супроводжуватиме громади на всіх етапах – від фахового аналізу до підтримки у проведенні громадських слухань та імплементації статутів.
Уже цієї осені перші громади-партнерки матимуть оновлені, дієві статути, які стануть основою сильної місцевої демократії.
Методичні рекомендації щодо розроблення статуту територіальних громад можна знайти за цим посиланням.
25 July 2025
Євроінтеграційне навчання для українських...
Народний депутат України Віталій Безгін повідомив про досягнення попередньої домовленості з представниками...
24 July 2025
Що таке академічний ліцей і як допомогти дитині обрати профіль - запис вебінару
Що таке академічний ліцей і як допомогти дитині...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE провів вебінар на тему: «Що таке академічний ліцей і як допомогти дитині обрати...
24 July 2025
Switzerland continues to support housing and...
The NGO DESPRO, together with Helvetas Swiss Intercooperation, continues infrastructure restoration efforts in the...
23 July 2025
One Mayor – twenty partnerships: Martin Aßmuth named Cities4Cities Ambassador of Cities’ Friendship
One Mayor – twenty partnerships: Martin Aßmuth...
The award was presented on July 19 in Hofstetten, Germany — in recognition of leadership that inspires municipalities...