Відтепер кошти зі спеціального фонду місцевого бюджету громади можуть використовувати на нагальні потреби - набрав чинності закон
27 липня 2022 року набрав чинності Закон України №2390 «Про внесення змін до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України щодо посилення гнучкості місцевих бюджетів та підвищення оперативності прийняття рішень» (законопроект №7426, розроблений Міністерством розвитку громад та територій).
Як пояснюють в Мінрегіоні, оскільки на рахунках спеціального фонду місцевих бюджетів є чималі кошти, які надходять від певних податків та відшкодувань, то в умовах воєнного стану варто дати громадам можливість витрачати їх на нагальні потреби. Саме це передбачає Закон №2390.
Раніше заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода зазначав:
«Кошти спеціального фонду мають цільове спрямування. Однак сьогодні вся Україна живе в умовах воєнного стану, громади мають різні потреби – одні оговтуються від наслідків окупації, другі – в зоні бойових дій, треті – забезпечують тил. Тому правильно дати їм змогу передавати кошти зі спеціального до загального фонду і фінансувати нагальні потреби. Використовувати ці кошти громади зможуть у відповідності до чинних законодавчих норм».
Експерт Офісу підтримки реформи децентралізації при Міністерстві розвитку громад та територій України Ігор Онищук (Шведсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні», SKL International) уточнив, що органи місцевого самоврядування отримали право:
- передавати кошти із спеціального фонду місцевого бюджету до загального фонду місцевого бюджету;
- здійснювати нові місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії, навіть якщо у процесі здійснення платежів з погашення та обслуговування місцевого боргу порушено графік платежів, нараховано штрафні санкцій, виникла прострочена заборгованість;
- здійснювати, видатки, не віднесені до відповідних місцевих бюджетів і видатки на утримання бюджетних установ одночасно з різних бюджетів та інші повноваження.
Крім цього, обласним та міським радам надано право здійснювати нові місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії, навіть якщо у процесі здійснення платежів з погашення та обслуговування місцевого боргу порушено графік платежів, нараховано штрафні санкцій, виникла прострочена заборгованість.
Проект Закону підготовлений Мінрегіоном спільно з експертами шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», SKL International (SALAR) (Офіс підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні) відповідно до запитів громад.

Tags:
budget V.Nehoda law war war finance
Source:
Пресцентр ініціативи "Децентралізація"

Share the news:
12 August 2022
Фінансування соціальних послуг для ВПО ‒ роз’яснення для громад
Фінансування соціальних послуг для ВПО ‒...
Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» підготували роз’яснення для органів місцевого самоврядування щодо Порядку...
12 August 2022
Організація трудових відносин в органах...
19 липня 2022 року набрав чинності Закон України №2352 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо...
12 August 2022
16 серпня - вебінар "Шкода громаді від війни – що потрібно пам'ятати при відбудові?"
16 серпня - вебінар "Шкода громаді від війни –...
Війна завдала шкоди сотням громад по всій Україні. Житлові будинки, школи, лікарні – усе потребує якнайшвидшої...
12 August 2022
“We will definitely win this battle.” How the...
The first internally displaced people began to arrive in the Bilotserkivka municipality in the Poltava region at the...