Unique social project has been launched in Vinnytsia: a nail salon offers services provided by masters with disabilities

У Вінниці працює перший в Україні інклюзивний манікюрний кабінет. Послуги клієнтам тут надають майстрині з інвалідністю. «Кульбабка» — таку назву має міні-салон — унікальний соціальний проект, покликаний популяризувати ідею створення робочих місць для людей з інвалідністю не лише у Вінниці, а й в інших регіонах. Підготовка та відкриття манікюрного салону відбулись за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проекту ПРОМІС) в рамках реалізації проекту «Соціалізація людей з інвалідністю через підприємницьку діяльність у Вінниці».

 

 

В Україні на сьогодні проживає близько 3 млн осіб з інвалідністю, понад 2 млн з них ‒ працездатного віку. Однак за даними Міністерства соціальної політики працюють лише приблизно 540 тис. таких людей. На жаль, поширеною є ситуація, коли люди з інвалідністю залишаються поза ринком праці, навіть маючи певну кваліфікацію. Однією з причин є те, що роботодавці не можуть запропонувати робоче місце, адаптоване до потреб людини з інвалідністю, і водночас не хочуть нести додаткові витрати на його облаштування. Також велика кількість роботодавців мають упередження щодо фізичної та психологічної здатності працівників з інвалідністю до виконання потрібного обсягу роботи.

 

 

Вінницька громадська організація молоді з інвалідністю «Гармонія», яка вбачає своєю місією розбудову інклюзивного середовища з рівними можливостями для кожної людини, вирішила вплинути на поточний стан справ у своєму місті та взялася за створення соціальних підприємств. Їхньою першою ластівкою, власне, і став манікюрний кабінет «Кульбабка».

«Серед клієнтів манікюрного салону «Кульбабка» є ті, хто приходить намірено підтримати роботу людей з інвалідністю. Також сюди почали ходити відвідувачі центру реабілітації «Гармонія» — і для нас це стало приємною несподіванкою. Багато хто взагалі скористався послугами манікюру вперше в житті. На жаль, життя багатьох відвідувачів «Гармонії» обмежується домом, центром реабілітації та лікарнею — і ось вони стали постійними клієнтами манікюрного кабінету. Хоча все логічно: у нас комфортне і зручне для них середовище, не треба вирішувати проблеми з інфраструктурною недоступністю чи переступати всередині себе психологічні перешкоди на шляху до отримання послуги. Спробувавши вперше і отримавши позитивні емоції від результату, дівчата раз за разом повертаються», — поділилася Людмила Нецкіна, голова правління ГО «Гармонія».

Манікюрний кабінет розміщено в приміщенні центру реабілітації людей з інвалідністю «Гармонія» за адресою: вул. Винниченка, 5. За фінансової підтримки Проекту ПРОМІС його облаштували меблями, необхідним обладнанням та матеріалами: лампами, стерилізатором для інструментів, фрезерами, щіточками, лаками та іншим.

«Я навчилась манікюру на курсах у вінницькому центрі реабілітації людей з інвалідністю «Поділля». Довгий час працювала з дому, а потім мене запросили працювати в «Кульбабку» — і я радо погодилась. Моя робота водночас є моїм хобі і джерелом важливого спілкування з людьми. Зараз в «Кульбабці» працює дві майстрині. Окрім манікюру, ми робимо ще корекцію брів. Плануємо надалі розвиватися, робити салон більш комфортним, створювати можливість залучати більше клієнтів. Хоча і зараз я дуже задоволена своєю завантаженістю. Люди дізнаються про нас з реклами в соцмережах, з рекомендацій знайомих. Багато клієнтів приходять просто з вулиці, адже біля центру «Гармонія» ми встановили дошку з оголошенням про наші послуги і це спрацьовує», — розповіла Наталія, майстриня манікюрного кабінету «Кульбабка».

Підготовчим етапом до запуску підприємницької діяльності для людей з інвалідністю було навчання. Крім майстер-класів із хенд-мейду та манікюру, було успішно проведено три тематичні тренінги: «Як відкрити та вести власну справу», «Ведення звітності» та «Як працювати з клієнтами». Учасниками навчальних заходів стали 30 осіб. Кажуть, що навчання допомогло заглибитися в тонкощі ведення власного бізнесу, озброїтися цінними знаннями про підприємницьку діяльність і працевлаштування загалом, осмислити ризики та з’ясувати для себе, чи справді є бажання надалі рухатися в напрямку заснування власної справи.

 

 

«Зараз частина прибутку «Кульбабки» йде на заробітну плату майстринь, частина — на поновлення матеріалів, а решту ми акумулюємо для того, щоб згодом оголосити міні-конкурс соціальних ініціатив, які б могли подавати саме люди з інвалідністю. Таким чином хочемо втілити чиїсь мрії.

Основною метою реалізації проекту «Соціалізація людей з інвалідністю через підприємницьку діяльність у Вінниці» було дати людям розуміння, що вони можуть не лише працювати як наймані працівники, а ще й можуть самі створювати і вести власну справу. Проект ПРОМІС допоміг нам і з освітньою частиною, і з безпосереднім облаштуванням новостворених робочих місць. Думаю, нам вдалося привернути увагу громади міста до проблеми працевлаштування людей з інвалідністю. Особисто я глянула на тему працевлаштування людей з інвалідністю з іншої точки зору. Раніше думала, що всі люди хочуть працювати, проте не можуть знайти своє місце на ринку праці. Але в процесі заглиблення в проект і спілкування з іншими, з’ясувала, що проблема не тільки в роботодавцях, а й в самих людях з інвалідністю. Поширеними серед них є незнання власних прав і значні психологічні бар’єри в соціалізації. Наш проект показує людям з інвалідністю, що все можливо — лише треба діяти», — поділилася Людмила Нецкіна, голова правління ГО «Гармонія».

У 2019 році команда «Гармонії», продовжуючи втілювати проект із соціалізації людей з інвалідністю, запустила міні-кав’ярню в торговельно-розважальному комплексі «Мегамолл»: тут працюють три баристи, які мають інвалідність. Завдяки підтримці Проекту ПРОМІС кав’ярню облаштували спеціальними меблями й апаратами для приготування кавових напоїв, закупили посуд і необхідні витратні матеріали. А ще в уже згаданому манікюрному кабінеті «Кульбабка» можна придбати сучасні еко-торбинки, створені незрячими людьми, — це ще одна можливість для людей з інвалідністю здобути фінансову незалежність. Так чином ініціатори проекту намагаються робити комплексні кроки в розвитку соціального підприємництва в місті.

 

 

Проект ПРОМІС різнобічно сприяє розвитку й ефективності діяльності малих і середніх підприємств у регіонах, стимулюючи та підтримуючи їхнє зростання. Водночас діяльність Проекту зосереджено на розбудові інклюзивного середовища, у якому кожна людина є повноправним учасником, має доступ до отримання послуг і можливість реалізувати себе. Втілення ініціатив зі створення робочих місць для людей з інвалідністю є визнанням того, що кожен може бути конкурентоспроможним на ринку праці, — і це важливий крок назустріч формуванню цілісного інклюзивного середовища в державі.

 

Tags:

social services

Область:

Вінницька область

Громади:

Вінницька територіальна громада

Source:

pleddg.org.ua

Share the news:

Коментарі:

To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

25 February 2021

U-LEAD with Europe programme opened 150th Administrative Service Centre in hromada

U-LEAD with Europe programme opened 150th...

The EU-funded U-LEAD with Europe programme, which supports the decentralisation reform in Ukraine by improving the...

24 February 2021

Nordic Walking, Skiing, Sailing, Biking and More: Khmilnyk Revamps Its Tourism Appeal

Nordic Walking, Skiing, Sailing, Biking and...

Khmilnyk is one of Ukraine’s most popular health resorts. Tens of thousands of people come here every year for the...

23 February 2021

A car-festival and the series «On hromada people». A special experience

A car-festival and the series «On hromada...

The Boratynska hromada of the Volyn region has shown how to conduct a festival during the lockdown, acquainting local...

17 February 2021

Ladyzhyn Entrepreneurs Club: A New Local Business Development Hub

Ladyzhyn Entrepreneurs Club: A New Local...

Ladyzhyn opened its first Entrepreneurs Club tasked with stimulating and supporting the development of small- and...

16 February 2021

Cooperation of the Velykohaivska and Pidhorodnyanska hromadas has become an impetus for the Ternopil rayon development

Cooperation of the Velykohaivska and...

The Velykohaivska and Pidhorodnyanska hromadas have signed a cooperation memorandum, showing the whole region how to...