A separate house was bought in order to establish a social service centre – the history of Chmyrivska hromada

Останнім часом тема соціальних послуг набуває популярності у публічному просторі. Чому? По-перше, в країні з'явились нові соціальні групи, які потребують цих послуг, і яких не було в Україні раніше. Наприклад, внутрішньо переміщені особи, ветерани АТО та інші категорії, постраждалі внаслідок воєнного конфлікту на сході країни. Іншою об'єктивною причиною посиленої уваги до соціальних послуг стала реформа децентралізації, яка дала громадам нові повноваження, а разом з тим і нові зобов'язання. Зокрема, у напрямку організації якісних соціальних послуг для людей, які їх потребують, на місцевому рівні. Проте не всі очільники громад знають і розуміють, з чого починати і куди рухатись для запровадження нового формату соціальних послуг. Історія Чмирівської громади - приклад того, як не боятись ставати на шлях змін.

 

Як все починалось

Чмирівська громада - територіальне об’єднання у Луганській області. Вона налічує близько 8 тис. мешканців і трохи більше 200 кв. км. З 2017 року у Чмирівці функціонує Центр надання соціальних послуг. Насправді ж центром це є тільки номінально - власного приміщення у нього немає, а спеціалісти працюють в орендованій кімнаті. Тож досі про широкий спектр послуг годі було й говорити. Питання надання якісних соціальних послуг у громаді стояло досить гостро.

Тож керівництво громади прийняло рішення долучитись до проекту «Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді». Проект реалізує ЮНІСЕФ за фінансової підтримки Німецького уряду та Німецького банку розвитку (KfW), а впроваджують проект 5 потужних неурядових організацій на чолі з Українською мережею за права дитини - лідери у сфері надання соціальних послуг для дітей. Проект пілотний - для участі у ньому відібрали 12 громад, і щоб потрапити до списку необхідно було відповідати певним критеріям. Зокрема, запропонувати приміщення, яке можна буде облаштувати для потреб мультифункціонального центру надання соціальних послуг.

 

Приватний будинок, який після капітального ремонту перетвориться на мультифункціональний центр соціальних послуг

 

У Чмирівці такого приміщення на балансі громади не було. Проте місцевий голова Сергій Войтенко придумав рішення - купити приватний будинок, який міг би стати центром.

“У нас є сім’ї у складних життєвих обставинах і є необхідність у соціальних послугах. Насправді, покращення соціальних послуг для мешканців громади - один із наших пріоритетів. А тому треба було знайти можливість потрапити у проект. - коментує Сергій Войтенко. - Ми вже давно приглядались до цього приватного будинку. Він розташований дуже зручно, біля центральної дороги, має зручний під’їзд. Щоправда ми думали про нього в іншому контексті. Якщо ЮНІСЕФ дає нам можливість зробити із нього мультифункціональний центр, збільшити кількість послуг для наших мешканців і навчити соціальних працівників, то ми маємо цим скористатись. Для нас важливий соціальний напрямок”.  

 

Перші успіхи

Робота над облаштуванням мультифункціонального центру триває. Як показало опитування 64 місцевих сімей, найбільш запитуваними у Чмирівській громаді є послуги супроводу сімей у складних життєвих обставинах та підтримка сімейних форм виховання. Також у центрі планується надання послуг денного перебування дітей, консультації психолога, логопеда, соціального педагога.

Завдяки роботі “СОС Дитячі містечка”, організації, яка впроваджує проект #Спільно у Чмирівці, у громаді було виявлено багато нових сімей, про яких раніше не знали у соціальних службах. Це 13 сімей, які перебувають у кризі, у тому числі внутрішньо-переміщені родини. В рамках аналізу потреб населення у соціальних послугах, була виявили сім’я, яка виховує дитину з інвалідністю, і про яку було невідомо. Це родина переселенців, яка раніше не зверталась за соціальними послугами у громаді.

“Працювати з громадою з точки зору організації проектних процесів легко. - коментує Світлана Тунтуєва, координатор проекту у СОС Дитячі містечка. - Голова громади дуже зацікавлений у проекті, бере участь в усіх обговореннях, відвідує усі проектні активності. Заступники голови завжди відкриті і йдуть на контакт. Приємно реалізовувати проект, коли маєш підтримку і зацікавленість самої громади. Трохи важче із самими соціальними послугами в громаді: фахівців, які могли б побудувати систему, не вистачає, треба вчити нових і розвивати тих, які вже працюють.”

 

Тренінг з посилення міжвідомчої взаємодії в інтересах сімей у Чмирівській ОТГ

 

Зараз майбутніх працівників центру навчають. За результатами курсу тренінгів учасники пройдуть сертифікацію. Тетяна Дяченко, директорка Чмирівського Центру соціальних послуг, ділиться враженнями від навчання: “Я дуже вдячна за такий досвід. Це дар Божий, що ми отримали такі знання та мали змогу взяти участь у тренінгах в рамках проекту. Я, наприклад, пройшла тренінг з кейс-менеджементу, використання діагностичного інструментарію для оцінки потреб у громаді, супервізію. Завдяки отриманим знанням та оцінці потреб, ми змогли виявити нову сім’ю, яка знаходиться у складних життєвих обставинах, що раніше не була на обліку. Ми продовжуємо тримати зв’язок з тренером, що проводила тренінги”.

 

Плани на майбутнє

Наступним кроком на шляху до отримання якісних соціальних послуг мешканцями Чмирівської громади стане громадське обговорення та остаточне узгодження переліку необхідних для людей соціальних послуг, а також розробка місцевої цільової програми надання соціальних послуг та виділення бюджетних коштів на її забезпечення. Паралельно розробляється протокол взаємодії та обміну інформацією між різними підрозділами селищної ради в інтересах дітей та їх сімей. За підтримки СОС Дитячі Містечка, будуть також створені рекомендації щодо розрахунку вартості соціальних послуг. Всі ці напрацювання допоможуть зробити соціальні послуги максимально наближеними до користувачів та зорієнтованими на реальні потреби людей.


Проект “Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді” впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Німецького уряду та Німецького банку розвитку (KfW)”. У Консорціум на чолі із Українською мережею за права дитини входять такі неурядові організації: Маріупольська спілка молоді, Надія і житло для дітей, Партнерство «Кожній дитині», СОС Дитячі Містечка та Соціальна Синергія.

Tags:

social services youth

Область:

Луганська область

Громади:

Чмирівська сільська об’єднана територіальна громада

Source:

Share the news:

Коментарі:

To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

14 August 2020

Stray pets: a hromada story

Stray pets: a hromada story

August, 15 is the International Stray Pets Day, initiated by the International Animal Rights Community. This day has...

11 August 2020

7 secrets of hromada financial efficiency. Yuriy Bova’s interview

7 secrets of hromada financial efficiency....

How Trostyanetska AH has contributed to hundreds of jobs creation and has increased its budget almost tenfold for 15...

06 August 2020

U-LEAD with Europe is building an ASC under the Swedish project in Novi Sanzhary

U-LEAD with Europe is building an ASC under the...

On August, 6, 2020 in the Novi Sanzhary AH of the Poltava region there was signed Memorandum on Cooperation between...

04 August 2020

1 000 000 Euros for Nove Misto. Hromada experience of fundraising

1 000 000 Euros for Nove Misto. Hromada...

In the Novomiska AH of the Lviv region the EU has funded the creation of a dairy, greenhouses, a «cowboy» town and...

31 July 2020

The Chyhyrynska AH has introduced the participatory budget and is beginning to teach their residents how to compile project applications

The Chyhyrynska AH has introduced the...

Conducting trainings for all those who want to submit projects to the participatory budget of the Chyhyrynska AH is a...