A separate house was bought in order to establish a social service centre – the history of Chmyrivska hromada

Останнім часом тема соціальних послуг набуває популярності у публічному просторі. Чому? По-перше, в країні з'явились нові соціальні групи, які потребують цих послуг, і яких не було в Україні раніше. Наприклад, внутрішньо переміщені особи, ветерани АТО та інші категорії, постраждалі внаслідок воєнного конфлікту на сході країни. Іншою об'єктивною причиною посиленої уваги до соціальних послуг стала реформа децентралізації, яка дала громадам нові повноваження, а разом з тим і нові зобов'язання. Зокрема, у напрямку організації якісних соціальних послуг для людей, які їх потребують, на місцевому рівні. Проте не всі очільники громад знають і розуміють, з чого починати і куди рухатись для запровадження нового формату соціальних послуг. Історія Чмирівської громади - приклад того, як не боятись ставати на шлях змін.

 

Як все починалось

Чмирівська громада - територіальне об’єднання у Луганській області. Вона налічує близько 8 тис. мешканців і трохи більше 200 кв. км. З 2017 року у Чмирівці функціонує Центр надання соціальних послуг. Насправді ж центром це є тільки номінально - власного приміщення у нього немає, а спеціалісти працюють в орендованій кімнаті. Тож досі про широкий спектр послуг годі було й говорити. Питання надання якісних соціальних послуг у громаді стояло досить гостро.

Тож керівництво громади прийняло рішення долучитись до проекту «Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді». Проект реалізує ЮНІСЕФ за фінансової підтримки Німецького уряду та Німецького банку розвитку (KfW), а впроваджують проект 5 потужних неурядових організацій на чолі з Українською мережею за права дитини - лідери у сфері надання соціальних послуг для дітей. Проект пілотний - для участі у ньому відібрали 12 громад, і щоб потрапити до списку необхідно було відповідати певним критеріям. Зокрема, запропонувати приміщення, яке можна буде облаштувати для потреб мультифункціонального центру надання соціальних послуг.

 

Приватний будинок, який після капітального ремонту перетвориться на мультифункціональний центр соціальних послуг

 

У Чмирівці такого приміщення на балансі громади не було. Проте місцевий голова Сергій Войтенко придумав рішення - купити приватний будинок, який міг би стати центром.

“У нас є сім’ї у складних життєвих обставинах і є необхідність у соціальних послугах. Насправді, покращення соціальних послуг для мешканців громади - один із наших пріоритетів. А тому треба було знайти можливість потрапити у проект. - коментує Сергій Войтенко. - Ми вже давно приглядались до цього приватного будинку. Він розташований дуже зручно, біля центральної дороги, має зручний під’їзд. Щоправда ми думали про нього в іншому контексті. Якщо ЮНІСЕФ дає нам можливість зробити із нього мультифункціональний центр, збільшити кількість послуг для наших мешканців і навчити соціальних працівників, то ми маємо цим скористатись. Для нас важливий соціальний напрямок”.  

 

Перші успіхи

Робота над облаштуванням мультифункціонального центру триває. Як показало опитування 64 місцевих сімей, найбільш запитуваними у Чмирівській громаді є послуги супроводу сімей у складних життєвих обставинах та підтримка сімейних форм виховання. Також у центрі планується надання послуг денного перебування дітей, консультації психолога, логопеда, соціального педагога.

Завдяки роботі “СОС Дитячі містечка”, організації, яка впроваджує проект #Спільно у Чмирівці, у громаді було виявлено багато нових сімей, про яких раніше не знали у соціальних службах. Це 13 сімей, які перебувають у кризі, у тому числі внутрішньо-переміщені родини. В рамках аналізу потреб населення у соціальних послугах, була виявили сім’я, яка виховує дитину з інвалідністю, і про яку було невідомо. Це родина переселенців, яка раніше не зверталась за соціальними послугами у громаді.

“Працювати з громадою з точки зору організації проектних процесів легко. - коментує Світлана Тунтуєва, координатор проекту у СОС Дитячі містечка. - Голова громади дуже зацікавлений у проекті, бере участь в усіх обговореннях, відвідує усі проектні активності. Заступники голови завжди відкриті і йдуть на контакт. Приємно реалізовувати проект, коли маєш підтримку і зацікавленість самої громади. Трохи важче із самими соціальними послугами в громаді: фахівців, які могли б побудувати систему, не вистачає, треба вчити нових і розвивати тих, які вже працюють.”

 

Тренінг з посилення міжвідомчої взаємодії в інтересах сімей у Чмирівській ОТГ

 

Зараз майбутніх працівників центру навчають. За результатами курсу тренінгів учасники пройдуть сертифікацію. Тетяна Дяченко, директорка Чмирівського Центру соціальних послуг, ділиться враженнями від навчання: “Я дуже вдячна за такий досвід. Це дар Божий, що ми отримали такі знання та мали змогу взяти участь у тренінгах в рамках проекту. Я, наприклад, пройшла тренінг з кейс-менеджементу, використання діагностичного інструментарію для оцінки потреб у громаді, супервізію. Завдяки отриманим знанням та оцінці потреб, ми змогли виявити нову сім’ю, яка знаходиться у складних життєвих обставинах, що раніше не була на обліку. Ми продовжуємо тримати зв’язок з тренером, що проводила тренінги”.

 

Плани на майбутнє

Наступним кроком на шляху до отримання якісних соціальних послуг мешканцями Чмирівської громади стане громадське обговорення та остаточне узгодження переліку необхідних для людей соціальних послуг, а також розробка місцевої цільової програми надання соціальних послуг та виділення бюджетних коштів на її забезпечення. Паралельно розробляється протокол взаємодії та обміну інформацією між різними підрозділами селищної ради в інтересах дітей та їх сімей. За підтримки СОС Дитячі Містечка, будуть також створені рекомендації щодо розрахунку вартості соціальних послуг. Всі ці напрацювання допоможуть зробити соціальні послуги максимально наближеними до користувачів та зорієнтованими на реальні потреби людей.


Проект “Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді” впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Німецького уряду та Німецького банку розвитку (KfW)”. У Консорціум на чолі із Українською мережею за права дитини входять такі неурядові організації: Маріупольська спілка молоді, Надія і житло для дітей, Партнерство «Кожній дитині», СОС Дитячі Містечка та Соціальна Синергія.

Tags:

social services youth

Область:

Луганська область

Громади:

Чмирівська територіальна громада

Source:

Share the news:

Коментарі:

To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

25 February 2021

U-LEAD with Europe programme opened 150th Administrative Service Centre in hromada

U-LEAD with Europe programme opened 150th...

The EU-funded U-LEAD with Europe programme, which supports the decentralisation reform in Ukraine by improving the...

24 February 2021

Nordic Walking, Skiing, Sailing, Biking and More: Khmilnyk Revamps Its Tourism Appeal

Nordic Walking, Skiing, Sailing, Biking and...

Khmilnyk is one of Ukraine’s most popular health resorts. Tens of thousands of people come here every year for the...

23 February 2021

A car-festival and the series «On hromada people». A special experience

A car-festival and the series «On hromada...

The Boratynska hromada of the Volyn region has shown how to conduct a festival during the lockdown, acquainting local...

17 February 2021

Ladyzhyn Entrepreneurs Club: A New Local Business Development Hub

Ladyzhyn Entrepreneurs Club: A New Local...

Ladyzhyn opened its first Entrepreneurs Club tasked with stimulating and supporting the development of small- and...

16 February 2021

Cooperation of the Velykohaivska and Pidhorodnyanska hromadas has become an impetus for the Ternopil rayon development

Cooperation of the Velykohaivska and...

The Velykohaivska and Pidhorodnyanska hromadas have signed a cooperation memorandum, showing the whole region how to...