Автор: Ігор Герасимчук,
експерт Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні»
За даними чергової Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA 4), підготовленої спільно Урядом України, Групою Світового банку, Європейською Комісією та Організацією Об'єднаних Націй, станом на 31 грудня 2024 року, потреба України у фінансуванні відбудови становить 524 мільярди доларів США, або 506 мільярдів євро на наступне десятиліття. У цьому документі важлива роль відводиться залученості місцевого і регіонального рівнів до вирішення питань відновлення та відбудови
Пріоритети фінансування відновлення та відбудови визначатимуться згідно нових підходів і правил системи управління публічними інвестиціями. У 2025 році ці пріоритети знайшли своє відображення в державному бюджеті 2025 року на основі Єдиного проектного портфелю публічних інвестицій. Вони базуються на узгодженості зі стратегічними документами різних рівнів управління, враховують спроможність до реалізації проєктів, і включають як капітальні, так і поточні витрати, а також фінансові внески від центральних та місцевих органів влади, партнерів та інших зацікавлених сторін[1].
Наразі система управління публічними інвестиціями перебуває на перехідному етапі впровадження, що створює певні виклики для повного запуску процесів підготовки та пріоритезації проектів, особливо на регіональному та місцевому рівнях вже на 2026 бюджетний рік.
Так, згідно Методики, визначення джерел і механізмів фінансового забезпечення публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №131 від 28 лютого 2025 року, передбачається обов’язкове співфінансування підготовки та реалізації публічних інвестиційних проєктів або програм, що включені до єдиних проєктних портфелів регіону (територіальної громади) за рахунок коштів місцевих бюджетів або власних коштів комунальних підприємств, установ, організацій. Тому зараз особливо важливо бачити динаміку зміни дохідної частини місцевих бюджетів, як передумови спроможності реалізації проєктів відновлення та розвитку.
У цьому матеріалі проаналізовані доходи бюджетів 1438 територіальних громад за підсумками 2024 року, у порівнянні з минулим роком у розрізі кожної з 24 областей.
В аналізі використані основні показники динаміки надходжень:
Наведені показники:
Підготовлена інформація буде корисною для органів місцевого самоврядування, обласних державних/військових адміністрацій, дослідників, громадськості, ЗМІ.
Доходи бюджетів по областях (у форматі pdf):
Матеріали підготовлені за підсумками виконання бюджетів 1438 ТГ за 2023 - 2024 роки на підставі даних Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Державної статистичної служби України, даних веб-порталу openbudget.gov.ua.
Attached files:
Tags:
budget budget analytics Ihor Herasymchuk
Source:
Програма Polaris
14 July 2025
Аналіз положень Бюджетної декларації України на 2026-2028 роки
Аналіз положень Бюджетної декларації України на...
Автор: Ігор Герасимчук, експерт Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» Бюджетна...
14 July 2025
Partnerships for resilience: key takeaways from URC 2025 panel
Partnerships for resilience: key takeaways from...
At the Ukraine Recovery Conference (URC 2025) in Rome, a high-level panel discussion was held on the role of...
14 July 2025
Ветеранська політика без паперів і відписок: у...
Ситуаційний аналіз даних опитування, проведеного програмою Polaris навесні 2025 року, засвідчив суттєве зростання...
14 July 2025
Five new partnerships join the Cities4Cities community at URC 2025
Five new partnerships join the Cities4Cities...
On July 11 in Rome, five new partnership agreements were signed between Ukrainian communities and municipalities from...