У Шполянській громаді Черкаської області сотні людей долучаються до волонтерської допомоги переселенцям та мешканцям, які стали на захист країни.
Команда Шполянської територіальної громади брала участь у навчальній програмі від «U-LEAD з Європою» «Кроки для спеціалістів. Взаємодія ОМС та волонтерських об'єднань», завдяки чому дізналася, як більш ефективно обʼєднувати свої зусилля спільно з волонтерами задля якісної допомоги.
Партнерською організацією у реалізації цієї навчальної програми виступила ГО «Українська Волонтерська Служба», експертки якої, Анна Бондаренко та Олена Вузька, весь час працювали з громадами-учасницями.
«Відзначаючи те, як активно з початку великої війни розвинувся волонтерський рух у громадах, та наскільки долученими до цих процесів виявилися органи місцевого самоврядування, Програма «U-LEAD з Європою» вирішила допомогти у напрацюванні інструментів взаємодії ОМС та волонтерських об’єднань. І ось, через рік після завершення навчання, нам стало цікаво, як саме скористалися отриманими новими знаннями наші учасники», — зазначив координатор навчальної програми, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Рівненській області Михайло Шелеп.
Про досвід взаємодії та підтримки волонтерського середовища громади розповіла Ірина Каландирець, заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Шполянської громади. Пані Ірина, разом з іншими двома представниками громади, власне, була учасницею навчальної програми.
З початку повномасштабного вторгнення у громаді було створено Центр надання гуманітарної підтримки. Тоді до міста почали прибувати переселенці з прифронтових територій. Адміністрація громади взяла за мету допомагати їм із житлом та гуманітарною допомогою на перший час. Колишній комунальний Центр культури та дозвілля перетворився на справжній координаційний штаб, куди мешканці усієї громади приносили одяг та продукти, а також допомагали розвантажувати та сортувати всю допомогу.
«Ми продовжували роботу штабу й зрозуміли, що він дійсно має бути “магнітом” для усіх волонтерських ініціатив громади. Коли я побачила, що U-LEAD організовує навчальну програму по взаємодії з волонтерами, то ми одразу ж з колегами зареєструвалися. Адже ми вже почали багато працювати з волонтерами, проте нам не вистачало знань, як побудувати її системно», — розповідає пані Ірина.
Перше, що для себе винесла команда ОМС з навчальної програми — це те, що робота з волонтерами може бути організованою у різних форматах, проте чітко. Також пані Ірина поділилася, що усвідомила важливість комунікації з волонтерами та пошуку вигідної співпраці для обох сторін:
«Я вважаю, що орган місцевого самоврядування має не просто взаємодіяти з волонтерами, а підтримувати їх. Як інформаційно, ресурсно, фінансово, так і морально».
У 2022 році жителі Шполи зареєстрували благодійний фонд «Крила», основними напрямами роботи якого є волонтерська допомога на оснащення Збройних Сил України, а саме військовослужбовців Шполянської громади, що служать на фронті. Міська влада вирішила побудувати партнерство з фондом, аби обʼєднати зусилля для допомоги.
«Ми бачили, наскільки активно фонд працював протягом 2022 року. Вони організовували збори коштів, закуповували необхідне військовим, долучали до допомоги своїх знайомих з-за кордону, а найголовніше — містяни їм довіряють. Ми вирішили укласти меморандум про співпрацю між ОМС та фондом “Крила”, аби також мати нормативне підґрунтя та більш прозоро й системно їм допомагати», — продовжує вона.
Багато жителів Шполянської громади долучились до збройних сил, відтак до міської ради все частіше приходили родини й дружини військовослужбовців із запитами придбати бронежилети, берці, шоломи й автівки. Працівники міської ради обговорили як вони можуть додатково підтримати їх й одноголосно вирішили щомісяця перераховувати одноденну заробітну плату на рахунок фонду «Крила», адже вони цільово займаються такою допомогою.
Ірина Каландирець поділилася практикою ОМС:
«У нашій команді понад 130 працівників та працівниць, усі вони погодились донатити одноденний заробіток за письмовою згодою. Ми домовились із фондом про цю співпрацю за умови, що будемо звітувати нашій команді в першу чергу, аби люди розуміли на які потреби йдуть кошти, а також для всієї громади. З жовтня 2023 по серпень 2024 року щомісяця міська рада передавала на рахунок фонду приблизно по 80 тисяч гривень. У грудні ця сума була вдвічі більшою».
У Шполі також регулярно організовують благодійні ярмарки за участю старостинських округів громади. Місцеві майстри продають плетені кошики, домашнє печиво, хліб та різноманітні вʼязані вироби чи прикраси. Зокрема у кожній школі та центрах культури й дозвілля громади діють волонтерські загони. Їх називають «Центрами павучків», адже діти, працівники закладів та небайдужі містяни збираються там й плетуть маскувальні сітки, килимки, виготовляються окопні свічки. А також печуть пиріжки й котлети, квасять капусту — далі все передають захисникам.
«У громаді проживають понад 33 тисячі людей, за нашими підрахунками близько 40% мешканців — волонтери. У школах діти створюють ініціативи, організовують ярмарки, до них долучаються батьки й знайомі. Парафіяни Храму Різдва Пресвятої Богородиці також започаткували волонтерську ініціативу під назвою “Гнів праведний”».
Волонтери «Гніву праведного» збирали кошти, а також самі купували запчастини до дронів, збирали на автівки. Згодом пройшли навчання і тепер самостійно комплектують їх та передають на фронт. Паралельно зʼявилась ще одна волонтерська група, яка називається «Воля», її очолив колишній працівник податкової. Вони зареєстрували офіційно благодійну організацію, й міська рада відтепер теж підтримує їхні збори коштів щомісячними внесками.
Ще одна практика, яку винесла для себе команда після консультацій з експертами — важливість якісних публічних комунікацій про роботу ОМС у соцмережах.
« Під час навчання на програмі я зрозуміла, що швидка та оперативна комунікація має бути. Прозорість роботи — це для нас ключовий момент. Люди довіряють нам, тому що ми регулярно інформуємо про збори коштів чи волонтерські ініціативи, звітуємо про надану допомогу, публікуємо фото чи відео з подяками від захисників».
Наразі у Шполянській громаді нема повноцінно сформованої цільової програми підтримки волонтерства, проте ОМС почав допомагати розвитку ініціатив задовго до її розробки. Ірина запевняє, що ця програма дійсно необхідна для прозорості та відкритості перед іншими волонтерськими ініціативами, тож робота над нею триває.
«Зараз ми працюємо над волонтерською програмою й хочемо до кінця року її завершити. Нам дійсно важливо бути причетними до усієї волонтерської спільноти. Ми не хочемо зробити документ для “галочки”, тому аналізуємо всю нашу роботу з волонтерами зараз, аби ця програма відповідала нашій реальній діяльності. Я вважаю, що час гонитви за показниками давно минув, зараз час реальної роботи», — підсумовує Ірина Каландирець.
Навчальна програма «Кроки для спеціалістів. Взаємодія ОМС та волонтерських об'єднань» організовувалась «U-LEAD з Європою» у травні-липні 2023 року. Участь у програмі взяли команди з 40-ка територіальних громад, що представляли 19 регіонів України. У складі кожної з команд було троє осіб, а саме: посадові особи місцевого самоврядування, працівники комунальних закладів та установ, волонтери та представники місцевих громадських об’єднань.
Tags:
social services participation of citizens
Область:
Черкаська областьГромади:
Шполянська територіальна громадаSource:
Програма «U-LEAD з Європою»
11 December 2024
Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді
Синергетичний підхід: як працює підтримка...
Як працює механізм підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей на рівні громади, що можна вважати успішними...
11 December 2024
Chornomorsk reboot veteran policy
Chornomorsk reboot veteran policy
After returning from the battlefield to the home, veterans face various challenges: rehabilitation, employment, and...
11 December 2024
17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої...
17 грудня 2024 року (вівторок), о 10:30 розпочнеться тренінг на тему: «Відновлення втраченої інформації та документів...
10 December 2024
Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів: учасники конкурсу Громада на всі 100
Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів:...
10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...