From 105 up to 115 new rayons instead of the current 467 ones

According to the online consultation results, held by the MinRegion, preliminary conclusions can be made. Among the consultation participants there were the MinRegion experts, regional state administration representatives, people’s deputies and independent public experts, with 10-20 participants from each region. Maps of different variants of rayon division of all the regions are available at the Decentralisation portal

Thus, the scope of the possible number of rayons all over Ukraine, excluding the Autonomous Republic of Crimea, but including Kyiv can range from 105 up to 115.

13.04.2020 - 14:42 | Views: 15542
Author list e98d9467555274ff136f2935295a1d92

Author: Ігор Коліушко

Tags:

rayon I.Koliushko

Share the news:

Коментарі:

Profilepic
Мирослав Щербина
14.04.2020 - 15:08
Одразу запитання. Повіти будуть, а губернії і царя обіцяють? Тепер по змісту. Візьмемо для прикладу Вінницьку губєрнію. Дискутують про 4 - 5 - 6 повітів. Хто дискутує? Місцеві мешканці? Чи чиновники й придворні "активісти"? Ми децентралізацію робимо для місцевих мешканців чи для чиновників з "активістами"? Гаразд, ви потім спитаєте у мешканців. А яким чином все це укрупнення буде виглядати на практиці? Ви вб'єте перспективи на існування для близько 350 населених пунктів. Ви це винесете на референдум? Не вірю! Бо люди за це не проголосують. Хочете побачити, що буде із райцентрами, які перестануть ними бути? Подивіться на Джулинку на Вінниччині. Колись райцентр - тепер звичайнісіньке село. Або Ольгопіль там же. Без широченної передачі повноважень територіальним громадам, це буде звичайнісіньке укрупнення із катастрофічними наслідками. "Повіт" повинен стати чисто формальним центром, щоби туди й їздити за довідками не треба було. Але чомусь впевнений, що буде все як завжди: відбудеться утворення нових, тепер вже укрупнених центрів бюрократичного тиску. Без зміни самої ідеології чинної політичної системи в країні - станеться саме так. Насправді, сьогоднішня пандемія повинна була би трохи остудити гарячі голови бажаючих перетворити України на одне місто-мегаполіс із напівпустельною аграрно-латифундистською периферією. Потрібна не тільки децентралізація влади, але й децентралізація демографії, новий спосіб проживання та децентралізація виробничих потужностей. Аби не вимерли у скупчених кількох містах після чергової чуми. Це завдання ще навіть не усвідомлене.
To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

23 November 2020

Tax basis of hromadas and rayons to prepare 2021 budgets – a focus by fiscal experts

Tax basis of hromadas and rayons to prepare...

In September the Verkhovna Rada of Ukraine amended the Budget Code of Ukraine (№ 907-ІХ) on harmonizing the budget...

23 November 2020

Planning hromada territories: What does law 711 change? – a discussion

Planning hromada territories: What does law 711...

On November, 26 at 19:00 within CANactions School Talk there will be held a lecture "SPACES: 711". 711 is the...

23 November 2020

Hromadas should involve experts of agricultural sector development, - the Ministry of Economy

Hromadas should involve experts of agricultural...

The Ministry of Economy suggests that hromadas should have a staffing position of a specialist of the agricultural...

23 November 2020

Only 38 days are left before the New Year’s Eve! When will the Law, urgently needed by the local self-government, come into force?

Only 38 days are left before the New Year’s...

A week has already passed since the Parliament voted for Bill №3651-d On Amending some Enactments of Ukraine on...