У процесі децентралізації не можна зупинятися, бо від цього програють усі. На цьому наголосив Василь Куйбіда, кандидат юридичних наук, доктор наук із державного управління, професор в програмі «Тема: Країна» Українського радіо 20 листопада.
«Треба віддати належне сьогоднішнім організаторам реформи. Іншим країнам, наприклад Латвії, за 10 років не вдалося досягти того, що в Україні вдалося за півроку», - сказав експерт.
Він зосередив увагу на тому, що потреба у змінах до Конституції України виникла не сьогодні, а коли Україна ратифікувала Європейську хартію місцевого самоврядування у 1997 році. І саме цей документ, який є частиною українського законодавства, головною ідеєю визначає децентралізацію влади, застосування принципу субсидіарності, який означає вирішення конкретних проблем на найближчому до повсякденних потреб людей щаблі влади.
Повну версію радіопрограми можна прослухати ТУТ
До слова
Якщо говорити про місцеве самоврядування, то у чинній Конституції воно закріплене як право територіальних громад самостійно вирішувати питання місцевого значення, в той час, як Європейська хартія місцевого самоврядування до права додає ще й спроможність.
Саме тому держава сьогодні проходить шлях формування спроможних громад шляхом їх добровільного об’єднання.
Варто зазначити, протягом останніх років повноважень у місцевого самоврядування ставало все менше. Фактично, народовладдя, однією з форм якого є місцеве самоврядування, відсутнє. Ось, до прикладу, стаття 44 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає делегування повноважень районних і обласних рад відповідним місцевим державним адміністраціям. Ради, у відповідності до цієї статті делегують місцевим адміністраціям повноваження з підготовки проектів програм соціально-економічного, культурного розвитку, цільових програм, повноваження з підготовки і подання пропозиції до проекту Державного бюджету, і, навіть, пiдготовка питань про надання землi для мiстобудiвних потреб, координація землевпорядних органів, також рада делегує адміністрації. І так ще безліч повноважень, які, природно, місцеве самоврядування має самотужки забезпечувати.
Щотижнева програма «Тема: Країна» Українського радіо, яка присвячена актуальним питанням реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади, виходить за організації Комунікативної групи при Центральному офісі реформ та за сприяння Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.
Tags:
Source:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
01 July 2025
Вакансія! Аналітики/-ині у сферах: державне управління, децентралізація та парламентаризм
Вакансія! Аналітики/-ині у сферах: державне...
Лабораторія законодавчих ініціатив шукає досвідчених аналітиків/-инь у сферах: державне управління, децентралізація...
01 July 2025
Too much coordination and planning can kill incentives and creativity of local development agents. It's been...
01 July 2025
Липневі каталоги можливостей: що нового для розвитку громад?
Липневі каталоги можливостей: що нового для...
Українські громади — це історії відваги, відновлення та змін. Попри існуючі виклики, вони продовжують шукати ресурси...
01 July 2025
Як у закладах освіти Чернігівської громади мрії учнів і учениць стали реальністю
Як у закладах освіти Чернігівської громади мрії...
У межах ініціативи «Громадський бюджет на дитячі мрії», що реалізується спільно громадою та...