Щоб фаховий лікар пішов працювати до села, - інтерв'ю з Павлом Ковтонюком

Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк розповів про охорону здоров’я на селі, законопроект Президента України та завдання з розвитку первинної ланки медицини.

Дмитро Синяк: Підсилює чи послаблює президентський законопроект щодо розвитку сільської медицини реформу, що її впроваджує Міністерство охорони здоров’я?

Павло Ковтонюк: Президентський законопроект доповнює ті законопроекти, які стосуються реформи сфери охорони здоров’я і які Верховна Рада зараз має приймати у другому читанні. Для того, щоб у селі поліпшилася якість медичних послуг, треба зробити три речі. По-перше, залучити працювати у село фахового лікаря. По-друге, дати цьому лікарю гідну зарплату і гідні умови роботи: гідний кабінет, сучасне медичне устаткування, службовий транспорт тощо. По-третє, треба забезпечити цьому лікареві гідні умови життя на побутовому рівні. Я маю на увазі житло та інфраструктуру для його сім’ї. Адже до села зазвичай їхатимуть саме молоді лікарі, у яких будуть чи вже є сім’ї та діти. Хтось має профінансувати створення інфраструктури, проведення інтернету, закупівлю службового авто для лікаря тощо. Президентський законопроект якраз вирішує цю проблему, доповнюючи реформу МОЗ.

- Коли планується розробити підзаконні акти та інші нормативні документи, які стосуються реалізації цього законопроекту? Скільки автомобілів треба закупити? Якою за площею має бути кабінет лікаря? Яке медичне устаткування має бути у ньому? Коли ми отримаємо відповіді на ці питання?

- МОЗу доручено у стислі терміни розробити низку підзаконних актів та відповідну програму, у котрій зокрема буде визначено, за якими стандартами інвестуватиме у сільську медицину держава. Наголос робиться на будівництві нових об’єктів та на ремонті старих; на зв’язку, на медичному обладнанні та на транспорті. З цього приводу нещодавно відбулася розширена нарада у Міністерстві регіонального розвитку під головуванням Віце-прем’єра Геннадія Зубка. На цій нараді були присутні також представники усіх областей, які взяли активну участь в обговоренні ідей щодо того, якою має бути урядова програма. Вирішили, що наше міністерство візьме на себе розробку медичних стандартів та норм, а Міністерство регіонального розвитку розробить будівельні стандарти. Під ці стандарти і будуть виділятися конкретні гроші. Програмою також буде передбачено і ремонт деяких доріг, що є у сфері відповідальності Міністерства інфраструктури.

- Яким є індикатор успішності цієї програми? Коли ми зрозуміємо, що вона спрацювала ефективно?

- Особисто для мене головними індикаторами успішності цих інвестицій будуть, по-перше, збільшення у селах числа лікарів, а по-друге, зменшення кількості звернень до районних лікарень. Тобто люди мають почати лікуватися за місцем проживання. Зараз вони так не роблять, не довіряючи місцевим лікарям, і у разі виникнення тої чи іншої хвороби відразу їдуть у район.

- У деяких об’єднаних громадах вже зараз створено непогані умови для роботи лікарів: їм призначають чималу зарплату, забезпечують службовим транспортом та житлом.

- Реформа децентралізації влади показала, що ми рухаємося у правильному напрямку. Так, є громади, які дбають про те, щоб у них працювали фахові лікарі. Але я вважаю, що громада не повинна платити лікарям зарплату, вона повинна лише забезпечити їм гідні умови життя. Крім того, не всі громади роблять медичні послуги своїм пріоритетом, і не всі громади мають достатньо ресурсів для гідного забезпечення лікарів. А змінювати ми маємо ситуацію у цілій країні. Сільська медицина має піднятися повсюдно, а не тільки в окремих громадах, як це є зараз.

Автор: Дмитро Синяк 

02.10.2017 - 16:46 | Views: 15811
Щоб фаховий лікар пішов працювати до села, - інтерв'ю з Павлом Ковтонюком

Tags:

healthcare P.Kovtonyuk healthcare article

Source:

Read more:

10 January 2025

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді

На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...

В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...

10 January 2025

У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету

У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...

У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...

10 January 2025

Порядки використання субвенцій в освітній сфері: харчування, шкільні автобуси та укриття (запис вебінару)

Порядки використання субвенцій в освітній...

Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...