Щоб фаховий лікар пішов працювати до села, - інтерв'ю з Павлом Ковтонюком

Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк розповів про охорону здоров’я на селі, законопроект Президента України та завдання з розвитку первинної ланки медицини.

Дмитро Синяк: Підсилює чи послаблює президентський законопроект щодо розвитку сільської медицини реформу, що її впроваджує Міністерство охорони здоров’я?

Павло Ковтонюк: Президентський законопроект доповнює ті законопроекти, які стосуються реформи сфери охорони здоров’я і які Верховна Рада зараз має приймати у другому читанні. Для того, щоб у селі поліпшилася якість медичних послуг, треба зробити три речі. По-перше, залучити працювати у село фахового лікаря. По-друге, дати цьому лікарю гідну зарплату і гідні умови роботи: гідний кабінет, сучасне медичне устаткування, службовий транспорт тощо. По-третє, треба забезпечити цьому лікареві гідні умови життя на побутовому рівні. Я маю на увазі житло та інфраструктуру для його сім’ї. Адже до села зазвичай їхатимуть саме молоді лікарі, у яких будуть чи вже є сім’ї та діти. Хтось має профінансувати створення інфраструктури, проведення інтернету, закупівлю службового авто для лікаря тощо. Президентський законопроект якраз вирішує цю проблему, доповнюючи реформу МОЗ.

- Коли планується розробити підзаконні акти та інші нормативні документи, які стосуються реалізації цього законопроекту? Скільки автомобілів треба закупити? Якою за площею має бути кабінет лікаря? Яке медичне устаткування має бути у ньому? Коли ми отримаємо відповіді на ці питання?

- МОЗу доручено у стислі терміни розробити низку підзаконних актів та відповідну програму, у котрій зокрема буде визначено, за якими стандартами інвестуватиме у сільську медицину держава. Наголос робиться на будівництві нових об’єктів та на ремонті старих; на зв’язку, на медичному обладнанні та на транспорті. З цього приводу нещодавно відбулася розширена нарада у Міністерстві регіонального розвитку під головуванням Віце-прем’єра Геннадія Зубка. На цій нараді були присутні також представники усіх областей, які взяли активну участь в обговоренні ідей щодо того, якою має бути урядова програма. Вирішили, що наше міністерство візьме на себе розробку медичних стандартів та норм, а Міністерство регіонального розвитку розробить будівельні стандарти. Під ці стандарти і будуть виділятися конкретні гроші. Програмою також буде передбачено і ремонт деяких доріг, що є у сфері відповідальності Міністерства інфраструктури.

- Яким є індикатор успішності цієї програми? Коли ми зрозуміємо, що вона спрацювала ефективно?

- Особисто для мене головними індикаторами успішності цих інвестицій будуть, по-перше, збільшення у селах числа лікарів, а по-друге, зменшення кількості звернень до районних лікарень. Тобто люди мають почати лікуватися за місцем проживання. Зараз вони так не роблять, не довіряючи місцевим лікарям, і у разі виникнення тої чи іншої хвороби відразу їдуть у район.

- У деяких об’єднаних громадах вже зараз створено непогані умови для роботи лікарів: їм призначають чималу зарплату, забезпечують службовим транспортом та житлом.

- Реформа децентралізації влади показала, що ми рухаємося у правильному напрямку. Так, є громади, які дбають про те, щоб у них працювали фахові лікарі. Але я вважаю, що громада не повинна платити лікарям зарплату, вона повинна лише забезпечити їм гідні умови життя. Крім того, не всі громади роблять медичні послуги своїм пріоритетом, і не всі громади мають достатньо ресурсів для гідного забезпечення лікарів. А змінювати ми маємо ситуацію у цілій країні. Сільська медицина має піднятися повсюдно, а не тільки в окремих громадах, як це є зараз.

Автор: Дмитро Синяк 

02.10.2017 - 16:46 | Views: 14834
Щоб фаховий лікар пішов працювати до села, - інтерв'ю з Павлом Ковтонюком

Tags:

healthcare P.Kovtonyuk healthcare article

Source:

Share the news:

Read more:

28 March 2024

Громадам важливо розуміти правові підстави залучення волонтерів

Громадам важливо розуміти правові підстави...

Програма U-LEAD організувала для посадових осіб ОМС інформаційну сесію, присвячену особливостям залучення волонтерів,...

28 March 2024

Створення молодіжних рад в територіальних громадах - U-LEAD запрошує до участі у новій програмі

Створення молодіжних рад в територіальних...

«U-LEAD з Європою» запрошує представників громад долучитися до Програми підтримки «Створення молодіжних рад в...

28 March 2024

Громадам Чернігівщини та Харківщини допоможуть розробити комплексні плани просторового розвитку

Громадам Чернігівщини та Харківщини допоможуть...

Залучення інвестора, збільшення місцевого бюджету, нові робочі місця – громади Чернігівщини та Харківщини розробляють...

28 March 2024

Як громади вистояли на початку великої війни – дослідження Центру спільних дій

Як громади вистояли на початку великої війни –...

Збереження управлінських команд, що залишилися працювати в критичний момент, – головний фактор стійкості громад. До...