До нас за досвідом їдуть з усієї країни — голова Новопсковської ОТГ

На зв’язку з Громадським радіо Вадим Гаєв, голова Новопсковської об’єднаної територіальної громади.

Олена Терещенко: Новопсков знаходиться в Луганській області. Давайте представимо собі, яка ваша громада? Скільки людей в ній живе?

Вадим Гаєв: Новопсковська об’єднана громада – це перша в Україні об’єднана громада. Ми утворились 13 липня 2015 року. У нашій громаді проживає 12,5 тисяч населення. 10 000 проживає в селищі міського типу, в адміністративному центрі нашої громади – Новопскові, і 2,5 тисячі – це ближні села: Осинове, Ікове, Тев’яшеве, Макартетине , Хворостяне. По перспективному плану Новопсковська громада повинна була зайняти пів Новопсковського району. Але сталося як сталося, було прийняте рішення тільки двома громадами: Новопсковської і Осиновської сільської, і в такому вигляді ми вже існуємо понад два роки.

Олена Терещенко: Решту з вами не захотіли, чи ви не захотіли решту?

Вадим Гаєв: Деякі громади прийняли рішення про об’єднання, а деякі – не прийняли, і не було спільного кордону, а якщо нема спільного кордону, то це неефективно. Так сталося: був певний політичний тиск, було певне непорозуміння. На сьогодні залишається наша ініціатива по приєднанню, поки громади, які межують з нами не прийняли рішення про дооб’єднання.

Олена Терещенко: Що за заклади ви фінансуєте і утримуєте?

Вадим Гаєв: По-перше – це наші садочки, дошкільна освіта: чотири садочки, п’ять будівель. У цих садочках повністю утеплили всі фасади, перекриті всі горища, вікна, двері. У двох садочках зараз закінчують капітальний ремонт харчоблоків. До кінця цього року у нас повністю знімається проблема технічного стану будівель – це про садочки. Селищний будинок культури в цьому році утепляється, в тому році – перекрили дах. Цього року, за кошти програми розвитку ООН, частина приміщення цього селищного будинку культури буде Центром надання адміністративних послуг, також там будуть надавати деякі соціальні послуги. У нас ще є старі сільські будівлі – поки ще руки не дійшли.

Олена Терещенко: У вас є школи, у вас є районна лікарня, що ще?

Вадим Гаєв: На території нашої об’єднаної громади знаходиться п’ять шкіл, але не цей час вони належіть районній раді. Районна рада не передає ці школи, є певний спротив від голови районної ради. Ми працюємо над цим, звертаємося, заручаємось підтримкою департаменту освіти.

Олена Терещенко: А мені говорили, що місцеві громади не хочуть брати на утримання  школи, дитячі садочки, бо це дорогі об’єкти.

Вадим Гаєв: Якщо громада отримала ресурс, якщо вона отримала податки з території, то громада повинна утримувати ті заклали, які знаходяться на території географічно. Є ці п’ять шкіл – це наш обов’язок. Субвенції освітні – отримуємо ми. Зараз бюджетні трансфери ми делегуємо районній раді. Капітальні видатки: ремонти, фасади, горища – це вже місцевий бюджет. Але зараз ми не можемо витрачати, в тому числі і субвенцію інфраструктурну. Ми як об’єднана громада п’ять років будемо отримувати субвенцію на розвиток інфраструктури, але видатки на об’єкти, які знаходяться не у нашій власності – ми не можемо здійснювати.

Олена Терещенко: Давайте розберемося, з чого складається ваш гаманець?

Вадим Гаєв: Це 60% ПДФО, податок з доходу фізичних осіб отримує громада напряму. Ми вийшли на міжбюджетні трансфери, ми не залежимо від району, у нас з державним бюджетом прямі взаємовідносини. Єдиний податок, земельний, податок на нерухомість, акциз. От акциз – минулого року була інша схема нарахування акцизу. Ті дві АЗС, які знаходяться на території громади – ми отримували від них. Цього року вже є певні зніми, і частина іде від заправки, а частина іде з державного бюджету від імпорту і виробництва ГСМ. Як показала практика, ми дивимось по надходженнях, уже в цьому році більше ніж на півмільйона гривень ми отримаємо цього акцизу за рахунок того, що обліковується на кордоні і на підприємстві по виробництву.

Олена Терещенко: Ви маєте щось з оренди?

Вадим Гаєв: Це субвенція освітня, медична і додаткова субвенція на енергоносії. Оренда земельних ділянок, оренда комунальної власності. Немалий обсяг в бюджет громади – це Держаний фонд регіонального розвитку. У цьому році ми виграли два проекти – будівництво дороги по вулиці Богдана Хмельницького – близько восьми мільйонів гривень, і капітальний ремонт вуличного освітлення із застосуванням енергозберігаючих технологій – на півтора мільйона гривень. Інфраструктурна субвенція: 2,5 мільйони. Якщо в 2015 році бюджет громади складав 13 мільйонів гривень, то бюджет 2017 року, бюджет громади, правда уже з урахуванням трансферів, – 58 мільйонів, більше ніж у двічі зросли доходи. Це з урахуванням субвенцій, у 2015 році їх не було. Є такі закиди, що це  за рахунок району. Я підготувався, і у мене є така цифра: якщо в районі в 2015 році бюджет складав 186 мільйонів гривень, то сумарні бюджети району і ОТГ в 2017 році – 262 мільйони, ось збільшення по району. І по громаді, і по району цифра збільшилась.

У нас є перспектива. Ми зараз працюємо у напрямку переробки меду, розвитку зеленого туризму і переробки молока. До нас приїжджають люди, переймають наш досвід, наші проекти переймають люди з Вінницької області, і люди від’їжджають дуже вражені. Пости у фейсбуці, які вони залишають на сторінці Новопсковської місцевої ради – дуже радують. Ми можемо похвалитися і територією, і природнім ресурсом, і річкою Айдар, є санаторій «Перлина». Ми позиціонуємо себе як перлина Луганщини.  

Область:

Луганська область

Громади:

Новопсковська селищна об’єднана територіальна громада

Source:

Громадське радіо

Share the news:

Коментарі:

To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

24 September 2020

The U-LEAD with Europe programme has passed four ASC construction projects to the Government of Ukraine

The U-LEAD with Europe programme has passed...

Within the Inception and Roll-out Phases of the U-LEAD with Europe Programme, aimed at improving the quality of...

23 September 2020

The ASCs network development: the Government has expanded the sphere of competence of the Ministry for Digital Transformation

The ASCs network development: the Government...

The Ministry for Digital Transformation will be responsible for making propositions concerning the state financial...

23 September 2020

22 September 2020

September, 24, 2020 is the last day of nominating candidates for the local deputies and the hromada head

September, 24, 2020 is the last day of...

Olena Boyko, a candidate of sciences in the state administration, an expert of the DESPRO Project, has reminded that...

22 September 2020

UNICEF has started accepting hromada applications for the 2020 Best Hromada Initiative children and youth award

UNICEF has started accepting hromada...

This year the United Nations Children’s Fund (UNICEF), in partnership with the Ministry of Youth and Sports, will...