Через неефективну організацію освіти й охорони здоров’я, що залишилася у спадок від старої системи управління, Старосинявська об’єднана громада, що на Хмельниччині, втрачає близько 40 млн грн щороку.
Про це розповів голова громади Віталій Здебський, виступаючи в Українському кризовому медіа-центрі у рамках проекту «Речники громад».
Об’днавшись, громада отримала повноваження управляти на своїй території сферами освіти та медицини.
- Ми отримали жахливий спадок, – каже Віталій Здебський. – Порівнявши розмір державної медичної субвенції з реальними витратами на сферу охорони здоров’я, ми отримали дірку у 9 млн грн. Спершу думали, що субвенцію нарахували неправильно, але перевірки підтвердили, що все гаразд. Тоді ми почали перевіряти власні медичні заклади і зрозуміли, у чому річ. Виявилося, наприклад, що у районному пологовому відділенні працюють 17 осіб, а пологів там минулоріч було лише 16. За таких умов вартість одних пологів сягнула 185 тисяч гривень. У районній лікарні – 120 ліжок, більша частина з яких завжди порожня. Ліфт, яким можна було би піднімати з поверху на поверх лежачих хворих, не працював. Про яку якість послуг можна говорити за таких умов?
Така ж ситуація виявилася із закладами освіти, які «з’їдають» понад 30 млн грн грошей громади на рік.
- У 19-ти школах нашої громади навчаються лише 1 625 учнів, – констатував Віталій Здебський. – У деяких школах через малокомплектність навчання одного учня коштує 78 тисяч гривень на рік! Навантаження на одного вчителя у таких школах становить 1,5 учня. І це незважаючи на урядову постанову, згідно якої держава не повинна фінансувати школи, у яких кількість учнів становить менше 25-ти осіб. Мало того, у деяких шкіл до 2 тис. кв. м опалювальної площі. Марнотратство такого масштабу важко з чимось порівняти. Тому я дедалі частіше кажу тим, хто вимагає від мене ремонту доріг та відновлення комунальної господарки: «Подумайте над тим, чи потрібна вам у селі школа. Якби діти щодня їздили на шкільному автобусі до опорної школи, від цього виграли б усі. У нашій громаді 45 населених пунктів, і при цьому 40 мільйонів гривень власних коштів ми витрачаємо не на розвиток, а на утримання неефективних освіти і медицини. На ці гроші можна було би зробити дороги, водогони, каналізацію, освітлення…
З огляду на такий стан речей, громада має намір вибудувати на своїй території таку систему закладів освіти і охорони здоров’я, які надаватимуть якісні освітні і медичні послуги. Тим більше, що реформа дала громаді таку змогу – самостійно приймати управлінські рішення.
Більше коментарів голови громади читайте ТУТ
Video:
Tags:
Область:
Хмельницька областьГромади:
Старосинявська селищна об’єднана територіальна громада Старосинявська селищна об’єднана територіальна громада Старосинявська територіальна громадаSource:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»
15 July 2025
Сила двох: співпраця ЦНАП і ДПС як один зі шляхів зміцнення бюджету громади
Сила двох: співпраця ЦНАП і ДПС як один зі...
Ще 2019-го мешканці Мерефи почали питати, чому за паспортом і субсидією можна прийти до ЦНАП, а за карткою платника...
15 July 2025
Навчання для підприємців із культурних та...
Швейцарсько-український проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD та формація Lanka.pro...
15 July 2025
Начальник Очеретинської військової адміністрації Покровського району Донецької області Микола Коваленко про...
14 July 2025
Аналіз положень Бюджетної декларації України на 2026-2028 роки
Аналіз положень Бюджетної декларації України на...
Автор: Ігор Герасимчук, експерт Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» Бюджетна...