17 травня в Миколаєві відбулось розширене засідання президії облради з питань формування госпітальних округів на території області. У заході взяли участь заступник голови облдержадміністрації Віталій Кіндратів, голова обласної ради Вікторія Москаленко, експерт з питань децентралізації Юрій Ганущак, депутати обласної ради, голови районних рад, райдержадміністрацій, голови ОТГ, міські голови та головні лікарі лікувальних закладів області.
Госпітальні округи створюються для впорядкування мережі медзакладів, які надають людям спеціалізовану медичну допомогу.
В кожному госпітальному окрузі має бути лікарня інтенсивного лікування, оснащена всім необхідним обладнанням, щоб надавати спеціалізовану медичну допомогу цілодобово. Відстань до цієї лікарні має бути такою, щоб пацієнт зміг доїхати туди максимум за годину. Також, за вимогами МОЗу, госпітальний округ має охоплювати принаймні 120 тисяч населення.
За попереднім планом в Миколаївській області планують створити 4 госпітальні округи: 1) Арбузинський, Врадіївський, Кривоозерський, Первомайський райони, м.Первомайськ та м.Южноукраїнськ (202,3 тис населення); 2) Братський, Вознесенський, Єланецький, Веселинівський, Доманівський, Новоодеський райони, м.Вознесенськ (181,8 тис населення); 3) Вітовський, Миколаївський, Очаківський, Березанський, Снігурівський райони, м.Миколаїв (664,1 тис населення); Баштанський, Казанківський, Березнегуватський, Новобузький райони (109,3 тис населення).
Віталій Кіндратів зазначив, що госпітальні округи є можливістю створити потужну спільну медичну інфраструктуру для надання якісних послуг. Заклади охорони здоров’я як були, так і залишаються у власності громад області. І органи місцевого самоврядування можуть самі визначати, який обсяг коштів спрямовувати на медичні заклади в межах свого госпітального округу.
Представники громади створюють Госпітальну раду, що має до кінця 2017 року розробити план розвитку округу на 5 років, який має затвердити місцева рада. В документі чітко визначать мережу медзакладів, маршрути доїзду пацієнтів, обсяг інвестицій, необхідних для оснащення лікарень сучасним обладнанням.
Госпітальна рада формується з депутатів адміністративно-територіальних одиниць, що входять до складу госпітального округу. Це депутати районних рад, рад міст обласного значення, рад об’єднаних територіальних громад.
Перехід на нову систему фінансування охорони здоров’я передбачає, що гроші йтимуть за пацієнтом. Тобто розмір фінансування з бюджету на лікарню прямо залежатиме від кількості пацієнтів, що отримали в ній медичну допомогу. І якщо лікарні не матимуть достатньо пацієнтів, місцевим органам влади доведеться самостійно шукати кошти на їх утримання та достойну зарплату лікарям. Зрештою, долю лікарень вирішать пацієнти – вони не прийдуть в погано оснащену лікарню, до лікаря, що рідко проводить операції. Громади мають заздалегідь домовитись про те, якою буде мережа медичних закладів, відповідно до потреб населення.
Доповідачі заходу зазначили, що створення госпітальних округів не залежить від адміністративно-територіальної реформи і процесу утворення об’єднаних територіальних громад. Адже госпітальний округ не є рівнем влади, він не є юридичною особою чи суб’єктом господарювання. Госпітальний округ – це інструмент співробітництва громад, щоб ухвалювати рішення стосовно закладів вторинної медичної допомоги серед міст обласного значення, районів та ОТГ.
05 July 2025
Шлях України до повоєнного доброго...
Четверта сесія Діалогу високого рівня щодо доброго демократичного врядування відбулась у Львові 3-4 липня 2025 року,...
05 July 2025
10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з українською освітою для дітей на ТОТ і за кордоном?»
10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з...
10 липня, о 10:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Як зберегти зв’язок з...
04 July 2025
Розробка Комплексного плану просторового розвитку як можливість ефективної відбудови громади
Розробка Комплексного плану просторового...
Не раз доводиться чути, що впровадження просторового планування – не на часі. Але Харківщина доводить протилежне....
04 July 2025
Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси - посібник
Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси -...
1 липня у Львові в межах Міжнародного саміту мерів за організації UMAEF був проведений воркшоп «Як громадам успішно...