Відкритий лист міським, селищним, сільським головам щодо ситуації, яка склалася навколо Конституційної реформи в частині децентралізації

Асоціація міст України направила відкритого листа міським, селищним, сільським головам щодо ситуації, яка склалася навколо Конституційної реформи в частині децентралізації.

До Виконавчої дирекції Асоціації міст України та до мене особисто звертаються представники місцевого самоврядування з приводу ситуації, що склалася навколо Конституційної реформи в частині децентралізації.

Минулого тижня Ви та Ваші колеги отримали лист від Заступника Голови Парламенту Оксани Сироїд, в якому ставиться під сумнів доцільність внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади.

Зміст цього листа викликає принаймні здивування, оскільки містить цілу низку тверджень, які спотворюють реальну ситуацію і зміст запропонованих до прийняття конституційних норм.

Перш за все, хотів би наголосити на тому, що питання децентралізації влади настійливо підіймається представниками місцевого самоврядування впродовж усього періоду незалежності нашої держави. Ще в 1999 році було підготовлено відповідні зміни до Конституції України щодо проведення широкомасштабної реформи місцевого самоврядування для створення спроможних територіальних громад. Але тоді не вистачило політичної волі.

Як Ви, очевидно, добре знаєте, подібні реформи були проведені у постсоціалістичних країнах і стали запорукою їх нинішнього успіху. Представники місцевого самоврядування України і наша Асоціація неодноразово звертались до керівництва держави і представників різних політичних сил з ініціативою проведення реформи місцевого самоврядування в Україні.

Врешті-решт Президент України Петро Порошенко та Уряд розпочали довгоочікувану реформу. Минулого року Кабінетом Міністрів України була схвалена «Концепція…», яка широко обговорювалась, у тому числі з представниками місцевого самоврядування. На її реалізацію розпочалось напрацювання відповідних законів і, в тому числі, змін до Конституції, які теж широко обговорювались за участю представників місцевого самоврядування і громадськості. Я особисто, як і багато з Вас, був учасником багатьох подібних дискусій.

Тому, на мій погляд, неприпустимо стверджувати, що ці зміни до Конституції – вимога, нав’язана ззовні, і робляться поспіхом. Це, перш за все, вимога українського суспільства, яке вимагає реформ. А серйозні реформи, зокрема щодо децентралізації влади та формування спроможних територіальних громад, не можна провести без внесення змін до Конституції.

В свою чергу, учасники Загальних зборів Асоціація міст України на ХІ Українському муніципальному форумі (22-24 червня 2015 в м. Одесі) у своєму зверненні до вищого керівництва держави закликали терміново прийняти зміни до Конституції в частині децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування.

Хочу також наголосити на тому, що твердження члена Конституційної комісії Оксани Сироїд про «цілковиту відсутність відкритого обговорення» є також неправдою. Я як представник Асоціації міст України був членом Конституційної комісії і брав активну участь в її роботі. Необхідно зазначити, що кожен член Комісії, зокрема і народні депутати з різних політичних сил, мали можливість безпосередньо попрацювати над текстом змін до нової Конституції. На жаль, не всі члени Конституційної комісії мали таке бажання. Дехто, вкинувши пару тез на засіданні, взагалі не приймав участь у роботі. Можливо, тому ці люди і не поінформували свої політичні сили щодо суті конституційних змін і не знають чому вони так вкрай важливі для реформи місцевого самоврядування. І пропонують нам з Вами ще раз їх обговорити, замість того, щоб рухатись далі.

Але найбільше здивування та занепокоєння в мене викликали тези листа про те, що «запропоновані зміни не збільшують повноваження громад». Оскільки це абсолютно не відповідає дійсності. Запропоновані зміни до Конституції імплементують положення Європейської хартії місцевого самоврядування і дозволять громадам бути впевненими, що зі зміною влади повноваження в місцевого самоврядування знову не відберуть. Зміни передбачають розширення фінансової автономії місцевого самоврядування, починаючи від закріплення за місцевим самоврядуванням частини загальнодержавних податків і закінчуючи зобов’язанням держави забезпечити «сумірність фінансових ресурсів та обсягу повноважень органів місцевого самоврядування, визначених Конституцією та законами України». Прямою конституційною нормою стає обов’язок держави змінювати компетенцію органу місцевого самоврядування лише у разі одночасної зміни у розподілі фінансових ресурсів. Без змін до Конституції неможливо буде створити спроможних територіальних громад, які отримують безпосередні міжбюджетні зв’язки з державним бюджетом. Крім того, укрупнення громад забезпечує можливість передачі на рівень громад цілої низки теперішніх повноважень державної влади – наприклад, розпорядження землями за межами населених пунктів та надання громадянам широкого спектру адміністративних послуг. Конституційні зміни відкривають шлях до проведення глибинних секторальних реформ освіти, охорони здоров’я, соціального захисту і вирішення проблеми хронічної незабезпеченості делегованих державою місцевому самоврядуванню повноважень.

Отже, глибоко переконаний, що у разі не схвалення запропонованих змін до Конституції, наша довгоочікувана реформа місцевого самоврядування залишиться ще на десятиліття в наших мріях.

Тому закликаю Вас самим ще раз перечитати текст змін до Конституції і переконатись в тому, що всі інсинуації навколо децентралізації влади вигідні лише нашим ворогам. Сподіваюсь, що 31 серпня 2015 року Парламент зробить перший крок на шляху справжньої децентралізації влади і творення країни заможних громад!

Виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик

27.08.2015 - 19:54 | Views: 3929
Відкритий лист міським, селищним, сільським головам щодо ситуації, яка склалася навколо Конституційної реформи в частині децентралізації

Tags:

Constitution

Source:

Асоціація Міст України

Share the news:

Коментарі:

To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

13 May 2021

Як використовувати мову цифр для оптимізації шкільної мережі, розкажуть на вебінарі 14 травня

Як використовувати мову цифр для оптимізації...

14 травня 2021 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”...

12 May 2021

May, 20 – a webinar on the local self-government best practices exchange

May, 20 – a webinar on the local...

On May, 20 there will be held a webinar on the local self-government best practices exchange «Successfully...

12 May 2021

May, 17 – an online-conference «Hromadas on the Way to Capability»

May, 17 – an online-conference «Hromadas on the...

At 10:00 on May, 17 the online-conference «Hromadas on the Way to Capability» is starting. During the conference...

12 May 2021

The National Public Service Agency initiates a discussion of a bill on the local self-government service

The National Public Service Agency initiates a...

Initiated by the NPSA, there was held a meeting of the working group, drafting a new wording of the Law of Ukraine On...

12 May 2021

The Consultative Council on local self-government.must make efficient decisions, - Ruslan Stefanchuk

The Consultative Council on local...

During the meeting of the Consultative Council on local self-government the first deputy of the Head of the Verkhovna...