Передаючи повноваження місцевій владі, Уряд урівноважує їх з переданими раніше фінансовими інструментами, - Володимир Гройсман

Уряд не буде зменшувати фінансування об'єднаних територіальних громад і, передаючи їм повноваження, урівноважує їх з переданими раніше фінансовими інструментами. Про це Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив під час Форуму об’єднаних громад у четвер.

"Ми не будемо зменшувати фінансування. Ми будемо приводити у відповідність інструменти, щоби і повноваження, і фінансові ресурси співпадали. Щоб не думали, що у нас пішло у 10 разів більше грошей, куди їх витратити, а думали про те, куди конкретно ми маємо інвестувати, під що, під які завдання", - зазначив він.

Глава Уряду нагадав, що першим кроком реформи з децентралізації стала передача на місця фінансових інструментів. Було створено систему, яка дає можливість автоматично наповнювати місцеві бюджети. Зокрема, на місця було віддано 60% ПДФО. Сьогодні місцеві бюджети зросли у 3-10 разів.

"Тепер треба збалансувати ваші фінансові можливості з вашими фінансовими обов'язками", - зазначив Володимир Гройсман.

Зокрема, у Бюджеті-2017 передбачено передачу на місцеві бюджети фінансування видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоров’я, загальноосвітніх навчальних закладів, оплату праці обслуговуючого персоналу та інші видатки з утримання цих закладів. Коментуючи це рішення, Володимир Гройсман зазначив, що такі повноваження відповідають фінансовим можливостям місцевих бюджетів та стимулюватимуть місцеву владу до енергоефективності і заощаджень.

Глава Уряду зазначив, що будівлі шкіл та виробники тепла належить органам місцевого самоврядування і громаді. Таким чином, ті, хто виробляють і споживають тепло, мають одне "бюджетне утворення".

"Я - за партнерство, а партнерство полягає у тому, що я хотів би спонукати місцеві органи влади до "агресивного енергозбереження". Це відбудеться тільки тоді, коли ви будете платити свою власну гривню, коли ви, інвестуючи в енергоефективність, будете заощаджувати цю гривню, бо ви є набувачем вигоди від цього", - наголосив він.

Разом з тим, Уряд передбачив у Бюджеті-2017 дотацію обласним та районним бюджетам на фінансування переданих видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я обсягом у 14,9 млрд грн. "Ми жодну громаду не залишимо без підтримки", - наголосив він.

У свою чергу, держава забезпечить фінансування заробітної плати освітянам та лікарям, зазначив Голова Уряду.

"Я за партнерство. Ніхто не говорить, що ми у вас щось забираємо. Держава дає те, що вона повинна дати, - ви маєте додати те, що ви повинні дати. Тоді у нас буде результат - гарна школа, тепло, світло, буде енергоефективність, а держава буде підтримувати начальний процес", - зауважив Володимир Гройсман.

"Це не забирати, це додати відповідальності", - додав він.

Прем'єр-міністр зауважив, що повноваження об'єднаних територіальних громад потребують ще уточнення, зокрема, щодо управління земельними ресурсами, повноважень старост, приєднання громад.

"У нас буде чесний, збалансований і господарський підхід", - наголосив він.

Read more:

11 May 2026

Комітет рекомендує парламенту прийняти за основу законопроєкт про розвиток ОСН

Комітет рекомендує парламенту прийняти за...

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку...

11 May 2026

Мінрозвитку та громади працюють над формуванням моделі муніципального соціального житла

Мінрозвитку та громади працюють над формуванням...

У Міністерстві розвитку громад та територій України відбулася зустріч із представниками органів місцевого...

11 May 2026

Oleksii Riabykin presents Ukrainian experience of community resilience at a session of European Committee of Regions

Oleksii Riabykin presents Ukrainian experience...

Oleksii Riabykin, Deputy Minister for Development of Communities and Territories of Ukraine, delivered a speech...

08 May 2026

Ministry of Finance transfers UAH 20.2 billion to communities in April

Ministry of Finance transfers UAH 20.2 billion...

In April 2026, the Ministry of Finance of Ukraine transferred 100% of inter-budgetary transfers to the general fund...