З початком повномасштабного вторгнення Харківщина опинилася під постійними обстрілами, ворожі удари не оминули й Пісочинську громаду. Навчальний процес ускладнився – діти змушені були вчитися онлайн, а батьки прагнули повернути їх до живого спілкування й безпечних шкільних класів.
«Діти потребують живого спілкування, навчання поруч із домом. Ми розуміли, що тільки безпечна школа дасть їм відчуття стабільності», – розповідає директорка КЗ «Пісочинський ліцей «Джерело» Оксана Сасіна.
З метою соціалізації дітей та переходу на змішану форму навчання, враховуючи безпекову ситуацію на Харківщині, за підтримки Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Харківської обласної військової адміністрації на території громади реалізуються масштабні проєкти щодо будівництва захисних споруд.

начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов та Пісочинський селищний голова Олег Чернобай в одному із класів підземної школи
Питання створення безпечного освітнього простору було враховано під час розроблення комплексного плану просторового розвитку Пісочинської селищної громади, який реалізовувався командою ГО «Асоціація фахівців землеустрою України» за підтримки американського народу, наданій через Програму з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
«Ми змогли вписати проєкт підземної школи в інженерно-транспортну систему селища, врахувавши майбутню житлову забудову, об’єкти соціальної інфраструктури та мережі комунікацій. Комплексний план дозволив узгодити всі деталі й отримати підтримку для реалізації цього об’єкта» – Чернобай Олег, Пісочинський селищний голова.
коридорами першої підземної школи
Перша підземна школа запрацювала у лютому 2025 року. Вона розрахована на 594 учасників освітнього процесу та збудована в одному зі старостинських округів громади, у зоні з приватною забудовою, де раніше не було жодного укриття чи споруди цивільного захисту. Саме тому було прийнято рішення про створення підземної школи – простору, який забезпечує безпеку і безперервне навчання для дітей та слугує укриттям для місцевих жителів під час повітряних тривог.
Заклад обладнаний усім необхідним для повноцінного перебування дітей, включно з класними кімнатами, медпунктом, трьома евакуаційними виходами, безбар’єрним доступом та сучасними інженерними системами. У школі також функціонують інклюзивні класи, де навчається дев’ятеро дітей з особливими освітніми потребами.
вхід до другої підземної школи
Успішний досвід реалізації першої підземної школи став поштовхом для подальшого розвитку освітньої інфраструктури громади. Сьогодні у Пісочині вже збудовано та введено в експлуатацію другу підземну школу, що підтверджує сталість і ефективність такого підходу до планування. Вона розміщена у частині населеного пункту з переважно приватною забудовою, поруч із найбільшим закладом загальної середньої освіти. У цій локації неможливо було організувати безпечне навчання, адже поблизу не було повноцінного укриття, яке відповідало б вимогам для змішаного навчання, тому було ухвалено рішення про будівництво підземної школи, яка забезпечує безпеку дітей і доступ до якісної освіти для цієї частини громади.
Новий освітній простір став інклюзивним і безбар’єрним – із підйомником, тактильною плиткою, доступними санвузлами та навігацією шрифтом Брайля. Тут можуть навчатися майже 300 учнів у дві зміни, зокрема й діти внутрішньо переміщених осіб, для яких у громаді також заплановано нове житло.
Пісочинський селищний голова - Чернобай Олег на початку будівництва другої підземної школи
Обидва навчальні заклади стали не лише безпечним освітнім середовищем для дітей, а й яскравим прикладом того, як стратегічне просторове планування допомагає громаді розвиватися навіть у складних умовах війни. Завдяки підземним школам у 2025–2026 навчальному році понад 2000 учнів мають можливість навчатися у змішаному форматі. Кількість першокласників зросла на 51 дитину у порівнянні з минулим навчальним роком: 228 осіб у 2024 р., 279 – у 2025 р.
Будівництво підземного садочка
Вдалий досвід Пісочинської громади став прикладом для всієї області: наразі, за підтримки Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України та Харківської обласної військової адміністрації, у громаді триває будівництво першого в Україні підземного дитячого садочка.
Садочок будується у найбільшому мікрорайоні селища Пісочин, де проживає понад 16 000 мешканців, значну частину яких становлять молоді родини з маленькими дітьми. Це комплексний проєкт, який включає будівництво підземної захисної споруди, нового наземного корпусу садочка та реконструкцію вже існуючого садочка. Укриття буде з’єднане безпечними переходами із двома корпусами закладу дошкільної освіти, що надасть можливість дітям потрапляти в безпечне середовище не виходячи на вулицю.
Прем’єр-міністр України Юлія Свириденко разом із Першим віцепрем’єр-міністром – Міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, Міністром освіти і науки Оксеном Лісовим на будівельному майданчику підземного садочка

Будівництво нового сучасного корпусу садочка, який з’єднаний з укриттям

Реконструкція одного з найбільшого в громаді закладу дошкільної освіти
Усі об’єкти спроєктовані відповідно до рішень комплексного плану просторового розвитку, який дозволив раціонально організувати територію, поєднавши нові споруди з наявною інфраструктурою, транспортними та інженерними мережами.
Це приклад справжнього просторового мислення – коли громада завдяки системному плануванню створює безпечне та комфортне середовище для дітей і мешканців навіть у воєнних умовах.
19 November 2025
Polaris partner hromadas present their recovery priorities at Rebuild Ukraine 2025
Polaris partner hromadas present their recovery...
On 13 November, during the Rebuild Ukraine 2025 exhibition and conference in Warsaw, the Polaris: Supporting...
19 November 2025
Ukrainian Veterans and Europe’s Security: Why Reintegration Should Be a Joint European Policy
Ukrainian Veterans and Europe’s Security: Why...
On 17 November, researchers, diplomats, analysts and representatives of veteran initiatives gathered at the Polaris...
19 November 2025
Закупівля послуг експерта групи з правових...
Громадська організація «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (ГО «ДОККУ») проводить запит цінових...
19 November 2025
Продовжується опитування представників органів...
Нагадуємо, що зараз відбувається опитування представників органів місцевого самоврядування щодо пріоритетних...