Авторка: Марія Булейко (Марковська)
«На початку великої війни, у 2022 році, ми, як, мабуть, і всі, не були готові. Обласна адміністрація поставила перед нами завдання підготувати шкільні укриття до вересня. Здебільшого ми робили ремонти в найпростіших укриттях», – розпочинає Володимир Самборський, начальник управління освіти Подільської міської ради, що на Одещині.
Не у всіх закладах освіти громади була й така можливість. Адже не всюди були і є приміщення, які можна обладнати як найпростіші укриття. Тож подекуди було важко організувати навчання навіть у змішаній формі.
За три роки ситуацію вдалося покращити власними силами та завдяки грантам. У деяких школах уже встигли довести до ладу укриття, а десь ще роблять ремонти. Нині з орієнтовно 4700 учнів і учениць громади половина навчається очно. Решта – за змішаною формою.
«На жаль, щороку законодавці змінюють вимоги до укриттів. Якщо торік було дозволено принцип двох стін на першому поверсі, і ми робили ремонти з огляду на це. То вже у вересні цього року це заборонили – і нам довелося шукати альтернативу. Представники деяких закладів освіти мусили запитувати в «сусідів» про приміщення, які можна використовувати як найпростіші укриття», – говорить Володимир.
Коли ж у громаді дізналися про «DECIDE.Відбудова. Ініціатива з відновлення шкіл» – одразу подали заявку. На меті мали обладнати укриття в ліцеї № 1, адже це найбільша школа громади й Подільського району загалом, у якій навчаються понад 1200 учнів і учениць.
«Безпека дітей на сьогодні – це виклик номер один для всіх громад України. Подільська громада – не виключення. Тому керівництво громади після першочергової допомоги – це наші військові – спрямовує кошти на те, щоб зробити, якомога безпечніші умови для очного навчання наших подільчан», – говорить Людмила Задорожна, заступниця міського голови.
У цьому тексті читайте про те, яким було і стало укриття в ліцеї, чим учні вирішили його доповнити, чи вистачає цього простору та чому нині важливі сучасні укриття.
Ще у 2022 році на території ліцею № 1 коштом громади зробили ремонт найпростішого укриття в підвальному приміщенні.
«Воно вміщує 380 дітей. Звісно, що для закладу, який має понад 1200 учнів, це замало. Ми розуміли, що тут треба збільшувати потужність, бо було неможливо навіть організувати навчання у дві зміни», – говорить Володимир Самборський.
Водночас 2022 року повністю змінилося керівництво громади. У громаді кажуть, від початку ці люди були націлені на пошук співпраці, залучення додаткових коштів, написання грантових заявок і проєктів у всіх можливих напрямах.
Можливості моніторять постійно. І на той час, коли натрапили на «DECIDE.Відбудова» у 2023 році, мали вже невеличкий успішний досвід реалізації таких проєктів, хоч і в іншій галузі.
«Памʼятаю, ми із заступницею міського голови буквально одночасно побачили це оголошення – відразу зателефонували одне одному, швиденько надіслали заявку. А згодом уже готували фінансову частину, більш ґрунтовно», – пригадує начальник управління освіти.
Зрештою, від Проєкту DECIDE отримали 3 мільйони 800 тисяч гривень на ремонт і обладнання укриття. Ще майже 1,4 мільйона гривень – співфінансування місцевого бюджету.
«Депутатський корпус без вагань підтримав таке співфінансування. І навіть якби нам довелося виділити більшу суму, вони б погодилися. Тому що самостійно дуже важко проводити ремонтні роботи. Основна частина коштів у нас, як і в будь-якій іншій громаді, спрямована на підтримку ЗСУ. Громади не мають фінансових потужностей втілювати масштабні проєкти самотужки», – пояснює Володимир Самборський.
«Укриття, яке взялися ремонтувати, – це підвальне приміщення під усією будівлею закладу. Воно було засипане ґрунтом і брудом від будівництва. Те, що було важко вивезти в 1970-х роках, коли будували школу, скинули туди й залишили. Укриття було неактивне від слова «взагалі»», – розповідає Тетяна Куленко, директорка ліцею.
Прибрати приміщення самотужки, як це робили в інших школах, було просто неможливо. Тож великогабаритною технікою вивозили бруд упродовж трьох місяців.
«Коли я дізналася, що в нас буде новеньке укриття, радість була неймовірна. Завдяки батькам діти ходять і хочуть ходити до школи й навчатися. Тому наша робота – забезпечити якісний освітній процес у безпечних умовах. І коли до цього долучається не лише педагогічний колектив, а й адміністрація міста, громади, позабюджетні кошти, то це про гордість», – говорить Тетяна Куленко.
Уже після підготовчих робіт взялися безпосередньо до ремонту, який тривав півтора року. Звісно, кажуть, без викликів не обійшлося.
«Якщо чесно, я збилася з рахунку, скільки разів цей проєкт «заходив» на переекспертизу. Відбувалися зміни, доповнення – усе це треба було погоджувати. Але ми не жаліємося, йдеться лише про те, наскільки відповідально команда DECIDE ставилася до цієї роботи. Ми враховували бачення будівельників та експертів, погоджували з юристами. Для нас втілення такого проєкту – це величезний досвід», – розповідає Людмила Задорожна, заступниця міського голови.
Людмила Задорожна також пригадує, що процес був емоційним, адже треба було пояснити ситуацію батькам, учням – усі хотіли якомога швидше навчатися очно.
«Коли я вперше зайшла в укриття, то була шокована і вражена масштабами. Приміщення дуже велике, просторе, є пуфи, м’які крісла-мішки, стільці. Є опалення, а тому в зимній період не холодно. А ще – гарний, сучасний і яскравий дизайн. Написи – справді мотиваційні. Завжди є вода, їжа й інтернет. Також є просторі вбиральні, зокрема, для людей з інвалідністю, також є підіймач», – ділиться враженнями десятикласниця Софія Закурдаєва.
Загалом в укритті є цифровий та освітній хаби. Десятикласниця Ксенія Жилінкова також говорить: дуже зручно, що немає потреби постійно носити із собою теплі речі, – в укритті комфортна температура.
«В іншому нашому укритті мало простору, а тут – у кожного є своє місце, аби сидіти. Можна робити домашнє завдання, спілкуватися з друзями, займатися особистими справами», – говорить Ксенія.
Всю техніку від DECIDE отримали не так давно, і нині тестують варіанти, щоби користуватися нею відповідально та безпечно.
«Ми хочемо, щоби планшети не просто валялися десь на стільчиках, а щоб це було окреме приміщення. Думаємо, що за це має бути хтось відповідальний. Або, можливо, варто скласти розклад, хто, як і коли може нею користуватися. Наприклад, якщо в укритті 300 дітей, а планшетів, як їх розподілити? Нині ми організовуємо цей процес, щоби було безпечно для дітей і збереглося не на один рік», – говорить Тетяна Куленко.
Загалом на території закладу освіти – два укриття. Оскільки різні простори розміщені під різними частинами будівлі, то, наприклад, початкова школа, яка найближча до першого укриття, спускається туди, середня школа – у друге.
«Усе для того, щоб діти не перетиналися в коридорах, і не було небезпечних і травматичних ситуацій», – пояснює директорка.
Навчання організували очне – у дві зміни. За словами директорки, зокрема, через це більшість сімей із дітьми повернулися з інших населених пунктів України та з-за кордону.
Окрім усього, DECIDE виділив мінігрант для дітей – 50 тисяч гривень. Усе – аби учні та учениці мали змогу доповнити укриття власними задумами та зробили його зручнішим для однолітків.
Насамперед експерти DECIDE вчили учнівські команди писати та презентувати проєкти. Далі – відбувалося справжнє учнівське голосування – обирали серед трьох проєктів. Серед ідей – простори з іграми та/або спортивним обладнанням.
«Коли відбувалося голосування, ми врахували, що спортивне знаряддя – це не зовсім те, що потрібно в укритті. Тому що в нас є молодша школа – діти можуть поранитися, вдаритися, це не дуже доречно», – роздумує Софія.
Ксенія ж говорить, що оскільки команди хотіли забезпечити цікаве проводження часу для дітей і підлітків, то не дивно, що виграв проєкт із настільними іграми, ноутбуками – загалом умовами, за яких треба сидіти.
«Тому, що саме так ми можемо вмістити більше дітей і зробити цей складний час, під час тривоги, цікавішим. Також там є аерохокей, тенісні столи, екран із проєктором, пуфи – як у кінотеатрі», – розповідає Ксенія Жилінкова.
Ксенія також говорить, що мета проєкту полягала в тому, щоби ніхто не шукав шляхи, як тільки не піти в укриття:
«А навпаки – щоби радо туди приходити, з ентузіазмом, займатися чимось корисним і цікавим».
Учні та учениці також зауважують, що важливо було відчути, що їм дали слово та змогу наповнити укриття хоч трішки, зробити щось корисне.
«Я вважаю, що важливо давати думку учням, тому що саме нам треба перебувати в цьому укритті якнайбільше часу. Класно, що це укриття вдалося зробити таким, щоби навіть у цей важкий час заохотити нас іти в укриття, а найголовніше – проводили там час не просто сидячи, а розвиваючись, роблячи щось цікаве», – говорить Максим Шлапак, учень 10 класу.
Володимир Самборський пояснює, що укриття дообладнали лише нещодавно. Тож перед школою стоїть завдання організувати процес користування укриттям загалом – під час тривог та між ними.
«Так, щоб усе це дійсно було не лише безпечно, але й на користь. Щоб цифровий хаб активно використовували, тому що це додатковий ресурс для школи. Були певні вимоги від DECIDE до умов і техніки, і ми намагалися максимально всього дотримуватися, щоби все було якісне. Той-таки 3D-принтер, я впевнений, зацікавить нашу молодь. Тож поки у всіх емоції здебільшого від укриття, як зовнішньої оболонки. А завдання школи – наповнити його сенсами», – говорить Володимир.
У громаді також кажуть, що насамперед було б добре відремонтувати інші укриття так само як те, що втілене разом з DECIDE. Також є проєкт на будівництво протирадіаційного укриття поряд із цим закладом освіти, але поки він на стадії розгляду й затвердження.
«Загалом ми готові навіть на фізичну працю, аби лише таких укриттів ставало більше й діти були в безпеці. Ми готові допомогти, працювати, збирати, прибирати, працювати своїми руками. Якщо чесно, на все готові, лише б це було на краще дітям, і щоби якомога більше сімей, які виїхали, мали бажання і можливості повернутися. Звісно, якщо батьки бачитимуть, що в школі безпечно для дітей, – вони повертатимуться», – впевнена Тетяна Куленко, директорка ліцею.
Людмила Задорожна, заступниця міського голови також говорить, що серед планів – робити укриття відповідними до вимог ПРУ:
«Адже з наступного року є зміни – найпростіших укриттів взагалі не буде. Це новий виклик. І ми маємо попрацювати з усіма нашими найпростішими укриттями. Тож попереду на нас чекає літній період, щоб це виправити».
Щодо того, що важливо мати сучасні укриття, – усі згодні. Насамперед це – про безпеку. Проте є і інші причини.
«Окрім безпекових умов, ми маємо крокувати в ногу із часом. Сучасне укриття на сьогодні є радше необхідністю. У такий спосіб ми даємо можливість молоді розвиватися, не відстаючи, отримуючи всі ті можливості, які від них вимагає сучасність. Їм дістався нелегкий період, який багато чого в них забрав. Тож відповідальність дорослих – компенсувати це. Щоби був баланс, щоби, попри все, діти змогли подолати труднощі й реалізовуватися», – говорить Тетяна Реньгач, начальниця юридичного управління громади.
Володимир Самборський вважає, що таке сучасне укриття – це вклад у майбутнє та в моральний стан дітей.
«На жаль, неможливо фізично перенести нашу країну від сусідів. Коли війна закінчиться, укриття не буде зачиненим, а залишиться простором для дозвілля і навчання. А зараз поєднувати функції безпеки та сучасності – вкрай важливо. Це дуже правильно, коли не просто робиться ремонт, а є якась ідея. Наприклад, ми можемо порівняти укриття, у якому зробили косметичний ремонт, із цим. Інше укриття справді просто є укриттям: стіни, лавки, столи. А тут – про інше. Для дітей і їхнього психоемоційного стану такий простір набагато комфортніший», – завершує Володимир Самборський.
Tags:
DECIDE: VIDBUDOVA education safety
Область:
Одеська областьГромади:
Подільська територіальна громадаSource:
Проєкт DECIDE
12 May 2025
«Ми не повірили своїм очам». Яким було і стало шкільне укриття в Линовицькому ліцеї на Чернігівщині
«Ми не повірили своїм очам». Яким було і стало...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) У Линовицькій селищній територіальній громаді, що на Чернігівщині, – три...
08 May 2025
Не ховатися, а перечекати в безпеці й комфорті....
Авторка: Марія Булейко (Марковська) У Великобудищанській громаді, що на Полтавщині, працює 5 шкіл і 6 закладів...
02 May 2025
«Краще створити гарну гімназію, ніж такий собі...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) Кіптівська громада, що на Чернігівщині, простягнулася на 300 квадратних...
30 April 2025
Об’єднатися для розвитку: чотири громади з двох...
Спільне комунальне підприємство «Пониззя» створили чотири громади з двох областей: Хотинська громада Чернівецької...