53% людей в Україні очікують змін на краще у своїй громаді – результати дослідження

Населення України адаптується до реалій війни і, попри небезпеки та втрати, зберігає обережний оптимізм. Від керівництва громад люди в першу чергу очікують підтримки війська і військовослужбовців, а також - стабільного енергопостачання, створення робочих місць та забезпечення укриттями.


Про це свідчать результати восьмої хвилі всеукраїнського соціологічного дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення», яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) на замовлення Ради Європи в рамках Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Дослідження демонструє, що за три роки широкомасштабного російського вторгнення українці зберігають досить високий рівень оптимізму і певним чином адаптувались.

Так, 53% респондентів та респонденток вважають, що протягом року в їхній громаді зміни будуть переважно на краще (у 2022 році цей показник був на рівні 78,5%). Майже втричі менше опитаних (18%) очікують переважно на погіршення ситуації. І ще 26% вважають, що жодних змін не буде.

При цьому, найоптимістичнішими є жителі Сходу і Заходу – очікують змін на краще 65% і 54,5%, відповідно. Натомість найвища частка песимістичних оцінок серед опитаних з Півдня – 21%.

Респонденти визначились із основними пріоритетами, на яких місцева влада має сконцентруватися найближчим часом. Йдеться передусім про допомогу учасникам бойових дій та військовослужбовцям – соціальне забезпечення, лікування/реабілітація, житло тощо (40% опитаних); резервне енергопостачання на випадок аварійних відключень (32%);  підтримку зайнятості та підприємництва в громаді (27%); забезпечення бомбосховищами/укриттями жителів (24%).

Водночас абсолютна більшість (78%) вважає, що місцеві бюджети мають долучитися до фінансування Сил оборони (45% вважають, що таке фінансування з місцевих бюджетів має бути обов’язковим, 33% – добровільним).

 

 

«Результати дослідження ще раз демонструють стійкість людей і громад в Україні перед викликами, з яким у 21 сторіччі не стикалася жодна європейська країна. Дослідження також чітко показує, чого перш за все чекають люди від місцевого самоврядування. На це і має орієнтуватися місцева влада. Для державної ж влади результати дослідження є ще одним підтвердженням необхідності продовження політики децентралізації і створення більших можливостей на місцях. Рада Європи і надалі підтримуватиме Україну на шляху побудови системи врядування  відповідно до європейських стандартів», – зазначає Ольга Шевчук, керівниця Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні».

Переглянути усі результати восьмої хвилі всеукраїнського соціологічного дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення» можна за ПОСИЛАННЯМ. Результати попереднього дослідження 2022 року є тут.

 


Програма Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» впроваджується в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2023-2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова» Центром експертизи багаторівневого врядування, що функціонує в межах Секретаріату Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.

24.03.2025 - 11:05 | Views: 1089
53% людей в Україні очікують змін на краще у своїй громаді – результати дослідження

Tags:

research

Source:

Read more:

14 July 2025

Аналіз положень Бюджетної декларації України на 2026-2028 роки

Аналіз положень Бюджетної декларації України на...

Автор: Ігор Герасимчук, експерт Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» Бюджетна...

14 July 2025

Partnerships for resilience: key takeaways from URC 2025 panel

Partnerships for resilience: key takeaways from...

At the Ukraine Recovery Conference (URC 2025) in Rome, a high-level panel discussion was held on the role of...

14 July 2025

Ветеранська політика без паперів і відписок: у Кропивницькому запустили нову хвилю ветеранської співпраці

Ветеранська політика без паперів і відписок: у...

Ситуаційний аналіз даних опитування, проведеного програмою Polaris навесні 2025 року, засвідчив суттєве зростання...

14 July 2025

Five new partnerships join the Cities4Cities community at URC 2025

Five new partnerships join the Cities4Cities...

On July 11 in Rome, five new partnership agreements were signed between Ukrainian communities and municipalities from...