Протягом 2024 року ГО «Добровольці-вогнеборці» втілювала проєкт «Безпековоцентричне планування відновлення Казанківської територіальної громади», який став одним з переможців конкурсу «Сприяння участі жителів громад у процесах відбудови України» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Метою проєкту було посилити спроможність органів місцевого самоврядування, допомогти у наповненні плану відбудови й окремих проєктів розвитку громади, залученні міжнародного фінансування з акцентом на безпеку мешканців. Для цього запланували широкий перелік активностей: від досліджень і навчальних заходів до експертної підтримки, навчальних поїздок та популяризації добровільного пожежного руху та загалом соціального гуртування. Якими вийшли результати проєкту, дізнавайтеся у цьому матеріалі.
Одним із перших етапів проєкту стала оцінка стану цивільного захисту громади, яка враховувала географічні особливості регіону, інфраструктуру громади, пожежну та екологічну безпеку, підходи до управління цивільним захистом тощо. За результатами її проведення були визначені перспективні проєкти у сфері цивільного захисту та суміжних сферах для врахування при розробці плану відновлення, який громада зрештою затвердила.
Серед основних проблем, які виявили — недостатність обладнання та ресурсів, потреба в навчанні персоналу, комунікаційні проблеми, інфраструктурні недоліки - особливо гостро у питаннях водопостачання.
«Розуміння цих проблем дозволило нам розробити конкретні кроки для їх вирішення та покращення загального рівня безпеки в громаді», — говорить Андрій Соколов, завідувача сектору з питань цивільного захисту, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Казанківської селищної ради.
Водночас визначення перспективних проєктів не проводилось односторонньо: крім залучення для аналізу експерта, також були проведення соціологічні дослідження для визначення думки мешканців щодо перспективних проєктів та потенціалу громадянської активності у період відновлення.
Думки мешканців стосувалися наявності та стану вуличного освітлення, водо- та електропостачання, громадського транспорту, систем безпекового сповіщення, укриття, відеоспостереження тощо. Проведені дослідження допомогли виявити зони покращення у сфері цивільного захисту та зрозуміти, які проєкти вважає пріоритетними сама громада. Так, наприклад, крім чутливого питання водопостачання виявилось, що громада вважає пріоритетом укриття у дошкільних навчальних закладах.
Для того, аби громада отримала не тільки розуміння перспективних проєктів, орієнтованих на безпеку, а й навички, необхідні для залучення ресурсів на їх втілення, проєкт передбачав розвиток спроможностей громади у залученні коштів. Ідея активностей полягала у формуванні сильного людського капіталу для відновлення саме на місці, у громаді.
Відтак спочатку була проведена серія воркшопів для вдосконалення навичок дизайну проєктів та написання проєктних заявок. Їх провели для представників структурних підрозділів органу місцевого самоврядування, закладів освіти, культури та місцевих громадських організацій, щоб допомогти громаді залучати ресурси для розвитку та відновлення. Однією з учасниць воркшопів була Катерина Коноваленко, голова ГО «Джерело рідного краю».
«Для мене це було абсолютно новим досвідом, адже раніше я ніколи не займалася цим. Ми дізналися, як шукати гранти, писати заявки та захищати проєкти. Це навчання стало для мене переломним моментом — після нього я почала активно розвиватися в цьому напрямку», — ділиться Катерина Коноваленко.
Цей поштовх приніс значні плоди: спочатку переможні заявки на навчальні програми - курс «Управління грантовими проєктами» від «Горизонту змін», школа волонтерів від IRI, а також стажування в Чехії з впровадження сталої енергетики в об’єктах інфраструктури громади.
«Після цього я отримала сертифікати та можливість представити нашу волонтерську організацію «Джерело рідного краю» на Всеукраїнському фестивалі волонтерів у Києві, де ми здобули перемогу в номінації «Сталість», — розповідає Катерина.
Більше того, завдяки отриманим там зв'язкам громадська організація вперше провела навчання з домедичної допомоги для мешканців громади від благодійного фонду Сергія Притули.
На навчанні успіх у впровадженні безпекових проєктів в громаді не завершується - в межах проєкту представники громади мали можливість отримати практичну підтримку та супровід у написанні проєктних заявок. Завдання мінімум було отримати підтримку принаймні одного проєкту. Однак який же вийшов результат?
Завдяки старанням представників громади в межах наданої підтримки їм вдалося виграти два гранти: на ремонт амбулаторії в селі Троїцько-Сафонове та облаштування сучасного класу ПДР у Казанківському аграрному ліцеї. Також завдяки співпраці з ПРООН вдалося розпочати встановлення двох очисних систем у школах і водонапірної башти в селі Новоданилівка.
Катерина Коноваленко говорить, що це дуже надихає і мотивує подавати заявки на нові проєкти. Вона додає:
«Проєкт дав мені не лише знання, а й постійну підтримку. Координаторка Лілія Атнажева завжди була на зв’язку, допомагала порадами, надсилала корисні посилання та навіть надихнула на подання заявки на стажування в Чехії».
Також Катерина поділилася досвідом стажування у Чехії:
«Це дало мені нове бачення впровадження сталої енергетики в громадах. Ми знайомилися з прикладами успішних рішень: використання сонячних панелей, зелених дахів, систем утримання води тощо. Після повернення я ініціювала додавання такого виду діяльності, як встановлення сонячних панелей, у ФОПи нашої громади».
Анастасія Іванова, інспекторка з контролю та діловодства відділу освіти, молоді та спорту Казанківської селищної ради, додає, що завдяки воркшопам вдалося отримати також підтримку на проєкт «Inclusion. Освітній простір без меж. Розвиток та комфорт для дітей з особливими освітніми потребами». Цю заявку подавали працівники комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр Казанківської селищної ради Миколаївської області».
Таким чином, організоване в межах проєкту навчання дозволило мультиплікувати користь для громади. Фактично кожна гривня, вкладена у цей проєкт, подвоїлась, трансформувавшись у кошти для нових проєктів. Така конверсія доволі рідко зустрічається серед навчальних проєктів, тому безумовно це досягнення громади варто підкреслити.
Крім цього, команда Казанківської селищної ради отримала можливість познайомитись з кращими практиками зразкової громади - делегація відвідала Хотинську громаду Чернівецької області. До делегації увійшли як керівництво Казанківської селищної ради, так і працівники відділів цивільного захисту, освіти, культури, а також представники місцевої ГО «Джерело рідного краю».
Під час візиту ознайомились із роботою Агенції місцевого розвитку, відділів економічного розвитку та міжнародного співробітництва, ЖКГ та енергоменеджменту, дізнались про масштабні інфраструктурні та безпекові проєкти, зокрема шелтер для постраждалих від домашнього насильства, житлові проєкти для внутрішньо переміщених осіб, центр реабілітації, клас безпеки тощо. Родзинкою було знайомство з осередком добровільної пожежної команди в одному з сіл Хотинської громади, яке організували при фермерському господарстві, що вирощує лаванду.
«Поїздка до Хотинської громади була дуже пізнавальною. Ми змогли отримати неоціненний досвід та дізналися про нові підходи до вирішення спільних для всіх проблем. З нового для нас була робота Агенції розвитку. Нам надали консультації з розробки необхідних політик, які сприятимуть розвитку нашої установи аналогічного спрямування, яку плануємо створити у 2025 році. З представниками Хотинської громади ми і надалі тримаємо зв’язок», – говорить Анастасія Іванова.
Казанківський селищний голова Олексій Асмолов також відзначив користь цієї поїздки та її роль у створенні Агенції розвитку:
«Ця ідея для нас не нова, ми вже давно виношуємо її. Але у Хотині ми побачили вже створену Агенцію, яка успішно функціонує. Це дозволило впевнитися, що ми на правильному шляху».
Перейняття досвіду позитивно вплинуло і на представників місцевого громадського сектору:
«Поїздка до Хотина надихнула мене на нові ідеї для розвитку нашої громади. Це невелике місто, схоже на Казанку, але їхня співпраця між волонтерами та міською радою вражає. Вони активно працюють над спільними проєктами, підтримують одне одного, і це справжній приклад для наслідування.
Для мене особливо цінними стали облікові політики та фінансова документація, які нам надали. Такі матеріали важко знайти у відкритому доступі. Завдяки цьому наша організація отримала можливість поліпшити внутрішні процеси», - говорить Катерина Коноваленко.
Крім аналітичних та навчальних активностей, була і компонента згуртованості, адже це також є елементом безпеки. В межах проєкту підтримано проведення серії сільських безпекових фестивалів. Крім заходів, присвячених власне пожежній безпеці, обговорювали проєкти відновлення, зокрема різні ініціативи, які можуть сприяти відновленню та розвитку громади. Зокрема програми з озеленення та збереження місцевих природних ресурсів та інфраструктурні проєкти. За словами Анастасії Іванової, громада відреагувала на ці заходи дуже позитивно:
«Фестивалі сприяли згуртуванню громади навколо питань безпеки та розвитку. Спільні обговорення та активна участь у плануванні заходів дозволили людям відчути, що їхній внесок має значення. Це зміцнило соціальні зв'язки та створило більш згуртовану і відповідальну спільноту.
Завдяки таким заходам громада не лише отримала можливість обговорити важливі питання, але й посилила відчуття єдності та спільної відповідальності за майбутнє свого рідного краю».
Особливу увагу приділили молодшим мешканцям громади. Начальниця відділу культури та туризму Казанківської селищної ради Алла Косталан розповідає:
«До Дня захисту дітей підготували навчально-розважальну програму в Казанківському міському клубі №1, Новоданилівському і Миколаївському сільському будинках культури. Туди запросили дітей від 7 до 14 років та їхніх батьків. На святі працювали аніматори, готували попкорн та солодку вату, проводили спортивні й творчі активності».
Представники ДСНС Казанківщини створили смуги перешкод, які діти мали подолати. Також демонстрували пожежну машину та спорядження, медичне обладнання для надання першої допомоги, розповідали про мінну безпеку. Особливими атракціонами стало обливання водою та катання на намиленій плівці.
Казанківський селищний голова Олексій Асмолов ділиться:
«Це дуже важливо, адже в маленьких селах досить рідко щось відбувається, навчання у деяких школах проходить онлайн, тому діти часто нудьгують. Такі заходи для них — як ковток свіжого повітря. Тому, звісно, вони радіють, дуже чекають на це і охоче беруть участь. В підсумку у дітей багато емоцій, батьки теж задоволені».
Залучення населення та якісна комунікація місцевого самоврядування є важливою складовою відновлення, орієнтованого на мешканців. Саме тому в межах проєкту команда громади також пройшла серію консультацій з фаховою експерткою з 20-річним досвідом Оленою Шкарповою. Серед іншого пані Олена займалась комунікаціями платформи Prozorro та VoxUkraine.
Зокрема, консультації стали в пригоді інспекторці по зв'язкам з громадськістю Казанківської селищної ради Катерині Шаповаловій:
«Враження залишились максимально позитивні. Дізналась багато лайфхаків, які посприяли покращенню комунікації з іншими організаціями. Після консультацій безперечно покращилися комунікації всередині громади. Навіть стало набагато менше гнівних коментарів від мешканців. Зараз люди більш лояльно ставляться до постів, які ми публікуємо».
Для того, аби розвіяти стереотипи, що безпекова тематика - це нудний напрям діяльності, великий акцент був покладений на візуальний супровід подій та промоційні матеріали. Так, Казанківська громада отримала дизайни тематичного мерчандайзу з обраним талісманом пожежної безпеки в громаді - ведмедиком. Під час подій діти отримували тематичні наліпки, футболки, кепки, розмальовки тощо, а відділ освіти отримав для подальший подій ростові костюми для аніматорів, аби спілкування з дітьми про безпеку відбувалось через конкретних персонажів.
Власне, щодо дитячого напряму роботи, громада також продовжила організацію дитячих пожежних таборів, які вже проводились і в 2023 році. Однак в межах проєкту було організовано аж три зміни - у кожній по 15 дітей від 11 років, зокрема і діти з сімей внутрішньо переміщених осіб, що сприяло гуртуванню.
До навчальних табірних активностей долучились професійні сапери, медики, вогнеборці. Сценарії заходів під час проведення пожежних таборів розписали похвилинно, зокрема діти змогли спробувати себе і в ролі пожежників під час спеціально організованих симуляцій. Не обійшлося й без екскурсії до місцевої пожежної частини та різних спортивних змагань - наприклад, перенесення «постраждалих» і долання перешкод.
Анастасія Іванова відзначає:
«Особливо сподобалося хлопцям. Одинадцятикласники навіть вирішили, що отримуватимуть спеціалізовану вищу освіту, щоб здобути професію пожежника».
Начальниця відділу культури Алла Косталан додає:
«Для таборів ми також задіювали культурні заклади громади, зокрема бібліотеки, де дітям розповідали про літературу з теми пожежної безпеки, а також знайомили з українськими письменниками й поетами, літературою сьогодення, нашим фольклором. Також багато уваги приділяли відпочинку дітей, розвагам, щоб допомогти їм відволіктись від важкої ситуації, яка є у нашій країні на сьогоднішній день».
Оскільки це був вже другий досвід проведення таборів, діти вже знають, що це таке й чекають з нетерпінням — для них це велике задоволення. Попри розважальний характер, ці заходи також мають неабияку практичну користь.
«Заходи проводилися не просто у вигляді лекцій, це поєднувалось з елементами гри, а ще було багато практики з різних напрямків пожежної безпеки. Тож діти мали змогу потренуватись і навчитись багатьох речей на власному досвіді, тож тепер знають, як правильно поводитись під час пожеж», — говорить Алла Косталан.
Крім навчань для дітей, проєкт також і допоміг підготувати і дорослих. Підрозділ для забезпечення добровільної пожежної охорони у Казанківській громаді був заснований ще влітку 2022 року на базі комунального підприємства «Добробут». Два бокси переобладнали під пожежну станцію — там добровольці та найняті водії пожежного автомобілю можуть поспілкуватись, обговорити дії, спільно провести час. Водночас навчання залучених до команди осіб згідно з затвердженою ДСНС програмою вдалось організувати лише під час виконання проєкту.
Проєкт «Безпековоцентричне планування відновлення Казанківської територіальної громади» не лише покращив безпеку в громаді, а й сприяв її згуртуванню, розширив можливості для розвитку громади та заклав підвалини для розвитку людського каптіалу під час відновлення.
Підсумовуючи, чого вдалось досягнути та з чим залишилась громада після завершення проєкту:
Громада отримала перелік песпективних безпекових проєктів для відновлення з врахуванням думки та пріоритетності її мешканців.
Місцеві фахівці отримали навички та реальний досвід залучення коштів для проєктів в громаді, що відкрило двері до подальшої фандрейзингової діяльності.
Місцева громасдька організація повноцінно запустила свою діяльність та отримала першу грантову історію, а члени її команди здобули суттєві навчальні можливості, зокрема і за кордоном.
Команда місцевого самоврядування покращила навички комунікації з населенням та впровадила цікавіші формати взаємодії в контексті подій.
Громада почала роботу над створенням місцевої агенції розвитку у співпраці з місцевим громадським сектором.
В громаді відбулись фестивалі соціальної згуртованості та продовжилась практика дитячих пожежних таборів.
Громада почала працювати з дітьми у темі безпеки з використанням привабливого індивідуального дизайну та персонажів.
Пожежна команда громади отримала сертифіковане навчання та стала повноцінно здатною до реагування.
«Щось виокремити дуже важко. Оскільки вся запропонована програма була дуже динамічною і корисною по-своєму. З кожного етапу ми отримали багато досвіду та позитивних емоцій», - зазначає Анастасія Іванова
«Ця програма змінила моє уявлення про розвиток громади. Я зрозуміла, що навіть невеликі зміни можуть принести велику користь, якщо правильно залучати ресурси і співпрацювати», - гворить Катерина Коноваленко.
Казанківська громада планує й далі розвивати добровільний пожежний рух, Агенцію місцевого розвитку та продовжити роботу над проєктами безпеки, враховуючи інтереси кожного мешканця.
ГО «Добровольці-вогнеборці» також планує продовжувати створювати й впроваджувати проєкти для підсилення спроможності громад у безпекових проєктах з ацентом на розбудові добровільного пожежного руху. Сподіваємось, що кейс Казанківської громади надихне й інші організації відворювати подібний досвід у своїх громадах.
Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Tags:
Область:
Миколаївська областьГромади:
Казанківська територіальна громадаSource:
ГО «Добровольці-вогнеборці»
11 February 2025
Для добробуту дітей та розвитку...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) Інклюзивно-ресурсний центр, що в місті Галич, на Івано-Франківщині, працює...
20 January 2025
На своєму місці. Випуск 8. Як Житомир вибудовує свою енергетичну стійкість
На своєму місці. Випуск 8. Як Житомир вибудовує...
В цьому випуску «На своєму місці» - про те, як Житомир вибудовує свою енергетичну стійкість. Велике місто, зі своїм...
16 January 2025
Три громади у співпраці створили цифрову платформу для збереження культурної спадщини краю
Три громади у співпраці створили цифрову...
«Креденс» – так називається інтернет-платформа, створена у співпраці громад для збереження культурної спадщини та...
16 January 2025
На своєму місці. Випуск 7. Адміністративні послуги поруч з війною: досвід Покровської громади
На своєму місці. Випуск 7. Адміністративні...
В цьому випуску «На своєму місці» - Покровська селищна громада Синельниківського району Дніпропетровщини. За...