У рамках другої дискусійної панелі форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у Києві учасники обговорили, як громади можуть залучати до втілення проєктів донорів та інвесторів з різних сфер.
Модерувала панель радниця Міністра розвитку громад та територій України Мар’яна Томин.
Протягом розмови панелісти навели приклади проєктів, що вже успішно функціонують. Окрему увагу приділили проєктам, на втілення яких існує запит у найближчому майбутньому.
Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний наголосив на важливості підтримки проєктів, які формують єдиний український погляд в майбутнє у молоді та дітей. Зокрема це стосується і спорту. За словами Міністра він є ефективним інструментом єднання, згуртованості, культивування дисципліни та цінностей.
«Важливим проєктом півтора року тому для нашого Міністерства став «Пліч-о-пліч: всеукраїнські шкільні ліги». На його меті – єднання дітей навколо занять спортом, спільного навчання та участі в змаганнях. Власне філософською основою цього проєкту є передусім такі ключові принципи, як єдність через участь. Коли через участь дітей з усіх куточків України в змаганнях, досягнення спільних цілей, підтримку один одного, власне, і формуються зв'язки різних регіонів. Це також і формування патріотизму – беручи участь у заходах, які гуртують спільноту, діти відчувають свою долученість до формування загальноукраїнських цінностей.
Якщо говорити про цифри проєкту, то в 2023-2024 шкільний навчальний рік було сформовано 29 000 команд, і 300 000 дітей взяли участь в змаганнях. Для нас це стало дуже гарною ознакою того, що спорт лишається актуальним», – зазначив Міністр молоді та спорту.
Ветеран, випускник Superhumans Center Руслан Іванов під час свого виступу поділився досвідом реабілітації після втрати руки в боях під Бахмутом, наголосивши на важливості побудови у громадах реабілітаційних центрів для військових.
«Треба будувати реабілітаційні центри і взаємодіяти з ветеранськими організаціями. Зараз є багато адаптивних видів спорту для ветеранів. І це просто необхідно для тих, хто повертається з фронту. Особливо коли ампутація чи контузія, то складно не впасти в депресію, дивлячись на інших. А реабілітаційні центри витягують завдяки тому, за якими принципами працюють. Коли тебе зустрічає такий самий, рівний рівному. Це зі мною і сталося в Superhumans. Після моєї виписки вони зв'язалися з Черніговом. Там є ветеранська громада «Серцевір». Я приїжджаю туди, мене зустріли, закрутили. Також я знаю, що у Чернігові відкривається театр ветеранів.
Так що треба розбудовувати мережу центрів для ветеранів, підтримувати різноманітні ініціативи. І найперше – повірити у себе. Немає планів, які ми не зможемо втілити. Однак найперше, громадам треба без жалості, відкрито, комунікувати один з одним», – розповів випускник Superhumans Center.
Народна депутатка України Таміла Ташева розказала, як ще у 2014 році працювала з громадами під час окупації Криму, підкресливши, що вже тоді вони показали згуртованість і бажання допомагати одне одному у складний час. Вона наполягла, що важливо приділяти увагу деокупованим та тимчасово окупованим територіям, аби зберігати єдність та підтримувати людей з цих регіонів.
«Ми маємо понад 10 років війни. Покоління дітей росте, які не знають, що таке Крим, Донецьк, Луганськ. Вони не були там з огляду на війну. Наша відповідальність перед цими дітьми, перед майбутніми поколіннями – це передавати знання про ті території. Не можемо говорити про окуповані чи деокуповані території відокремлено від решти України. У будь-який момент певна територія може стати як окупованою, так і, через деякий час, може бути звільненою. Маємо думати про те, що ж буде потім.
Ми дуже всі різні, але ми об'єднані однією любов'ю до нашої держави. Ми об'єднані тим, що готові підставляти плече. Власне проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» показує, що громади готові кооперуватися, навіть якщо ніколи не відвідували регіони одне одного», – сказала народна депутатка України.
Голова організації «Будуємо Україну Разом» Марта Бенишин зазначила, що «Будуємо Україну Разом», втілюючи власні проєкти з відбудови, напряму співпрацює з громадами і бачить, як вони зацікавлені в підтримці та цінують допомогу волонтерів.
«Наша місія – будувати стіни будинків, але руйнувати стіни між людьми. Для нас це не просто теоретичний підхід. Люди формують один одного, і важливо добрати таку комбінацію людей, які через свій приклад будуть формувати досвід в одне одного.
У наших групах часто є місцеві мешканці, зокрема й ВПО. Це люди різних релігій та візій, з абсолютно різних міст, сіл тощо. Вони всі з'їжджаються в одне місце, приходять громадою, кажуть «Нам не байдуже», об'єднуються, відновлюють об'єкти. І коли місцева молодь, коли громада бачить, що така велика частина людей приїхала до них, бо їм небайдуже, це такий, можна сказати, вірус волонтерства. Він дуже швидко поширюється, швидко захоплює. Це та магія, про яку ми протягом панелей говорили вже не раз. Для мене це означає одне – ми дійсно відчуваємо єдність», – розповіла голова «Будуємо Україну Разом».
У своєму виступі голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський підкреслив роль залізниці у єднанні України – як фізичному, так і ментальному. Він наголосив, що на власному досвіді відчув, що між людьми з різних регіонів України існують певні бар’єри, які треба долати. Зазначив, що Укрзалізниця завжди готова допомогти громадам втілити їхні ідеї.
«У нас є програма «Залізна зміна», яка допомагає підліткам і молоді з усієї країни подорожувати. Таке залізничне єднання і сила залізниці в тому, щоб проїхати через всю Україну, дізнатися про життя громад в іншій її частині. Це справді фантастично.
Ми на залізниці досить конкретні люди. Тому хочеться працювати з конкретними ідеями. От, наприклад, я так зрозумів, що в Чернігові відкривається ветеранський театр. Ми любимо театри возити на гастролі. Зокрема, Київський театр Франка повезли до Європи. Якщо громади готові прийняти Чернігівський ветеранський театр у себе в регіонах на гастролі, то ми їх туди радо відвеземо. Це лише один з можливих варіантів співпраці. Ми завжди відкриті до пропозицій, і тому з радістю будемо приймати ідеї проєктів від громад, які ми, як залізниця, зможемо втілити», – сказав голова правління АТ «Укрзалізниця».
Форум Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» відбувся у Києві 22 січня. На ньому були присутні понад 100 голів громад та представників обласних військових адміністрацій. Це перший подібний захід з моменту запуску проєкту в кінці минулого року. Захід організовано Міністерством розвитку громад і територій України за підтримки ПРООН та фінансової підтримки Уряду Японії.
Tags:
Source:
Міністерство розвитку громад та територій України
23 January 2025
27 січня - презентація результатів дослідження...
27 січня 2025 року о 16.00 в Києві презентують результати дослідження бачення представників органів місцевого...
23 January 2025
«Єднання як фундамент відновлення»: як громади...
У рамках форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у Києві відбулася дискусійна...
23 January 2025
Субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми потребами: особливості розподілу та використання
Субвенція для підтримки осіб з особливими...
У 2025 році, згідно з Постановою Уряду №1519, розподілятиметься субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми...
23 January 2025
Субвенція на протипожежний захист у школах: особливості розподілу та використання
Субвенція на протипожежний захист у школах:...
У 2025 році на підвищення безпеки в закладах освіти виділено 500 млн грн (Постанова Уряду №1530). Головний...