28 May 2023
Logo slogan
Як громаді обрати виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів - практичні рекомендації

Закон України «Про управління відходами» набере чинності 9 липня 2023 року. Місцевому самоврядуванню надзвичайно важливо підготуватися до законодавчих змін та ефективної реалізації своїх повноважень в даній сфері, адже накопичення відходів є серйозною проблемою для більшості громад, яка потребує комплексного підходу її розв’язання із застосуванням інструментів організації благоустрою, просторового планування та управління земельними ресурсами.


Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» продовжують надавати практичні рекомендації для налагодження якісних земельних відносин у громаді у рамках серії публікацій «Землекористування в громаді. Практичні рекомендації».

Цього разу експерти надали відповідь на таке запитання:

Чи може комунальне підприємство відповідної ради надавати послуги з вивезення побутових відходів без проведення відповідного конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів?

Відповідь

Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року № 187/98-ВР, поводження з побутовими відходами здійснюється згідно з державними нормами і правилами. Власники або наймачі, користувачі, зокрема орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року № 1173 (далі – Порядок проведення конкурсу), підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або виконавчим органом місцевого самоврядування суб’єкта співробітництва у формах, передбачених Законом України «Про співробітництво територіальних громад».

Отже, міські, селищні, сільські ради є організаторами конкурсу та на конкурсних засадах повинні визначати виконавця послуг з вивезення побутових відходів у межах певної території населеного пункту.

Згідно з пунктом «е» частини першої статті 16 Закону України «Про відходи», підприємства, установи та організації всіх форм власності у сфері поводження з відходами мають право на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у сфері поводження з побутовими відходами на певній території. Відповідно до пункту 8 Порядку проведення конкурсу, організатор конкурсу публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про проведення конкурсу.

Згідно з пунктом 28 Порядку проведення конкурсу, переможцем конкурсу визначається його учасник, що відповідає кваліфікаційним вимогам, може забезпечити надання послуг відповідної кількості та якості, конкурсна пропозиція якого визнана найкращою за результатами оцінки. Перевага надається тому учасникові конкурсу, що подав конкурсній комісії проєкт або затверджену інвестиційну програму (програму капітальних витрат) розвитку підприємства, яка повинна включати заходи щодо впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів.

Також у пункті 30 Порядку проведення конкурсу передбачено, що у разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозицію не було відхилено, строк, на який він визначається виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту, повинен становити 12 місяців, після чого організовується і проводиться новий конкурс.

Тобто виконавці послуг з вивезення побутових відходів мають надавати послуги виключно після участі та перемоги в конкурсі на визначення виконавця послуг.

Відповідно до пункту 32 Порядку проведення конкурсу, не пізніше ніж за два місяці до припинення договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту проводиться новий конкурс на надання послуг з вивезення побутових відходів на території, визначеній таким договором.


Попередні матеріали рубрики можна знайти за посиланнями:

Views: 2963
Related news: garbage
Read more: