Липень для українців часто асоціюється з періодом відпусток. Відповідно ділова та законотворча активність йде на спад, а парламентарі у Верховній Раді традиційно залишають «на осінь» десятки і сотні надважливих законопроектів, які мають на меті покращити життя пересічного мешканця України, котрий сесійну залу в Києві бачить лише в телевізорі.
Децентралізація і пов’язані з нею зміни у державі неможливі без відповідних змін у законодавстві. Новостворені об’єднані територіальні громади дуже потребують підтримки Парламенту, а село, яке врешті-решт отримало шанс на відродження, вимагає продовження змін, що розпочались у квітні 2014 році після затвердження Кабінетом Міністрів Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
Протягом останнього пленарного тижня у Верховній Раді перед довгими канікулами народні обранці мають шанс суттєво полегшити життя громадам, які приєднались до вже існуючих ОТГ (законопроект №4773), виправити ситуацію з приєднанням громад до міст обласного значення (№6466 ), заохотити фахівців ефективно працювати в органах місцевого самоврядування (№2489) і розглянути законопроект, який стосується меж районів (№6636). Останній є особливо важливий, бо зростає кількість районів, територію яких повністю, або більше ніж на половину покривають території об’єднаних громад і фінансування районних рад і районних адміністрацій у розмірі близько 10 мільйонів щорічно є просто економічно недоцільне.
Реформа місцевого самоврядування, як зазначають експерти у сфері децентралізації та регіонального розвитку, – це 413 нових об’єднаних територіальних громад з власними ресурсами та повноваженнями з десятками зручних для громадян нових центрів надання адміністративних послуг, тисячі кілометрів нових асфальтованих доріг, відремонтовані школи та амбулаторії. Кількість цих громад невпинно зростає, і радянський поділ на роздрібнені райони, який мав на меті не розвиток, а передусім жорсткий контроль, повністю себе віджив і не відповідає європейській номенклатурі територіальних одиниць NUTS (мінімальна кількість мешканців повіту/району повинна становити від 150 до 800 тисяч).
Більшість мешканців великих міст пам’ятають, що їхні батьки, дідусі, чи прадідусі походять з села. Сьогодні, коли міста є спроможними забезпечити функціонування соціальної сфери та розвиток інфраструктури, час подумати про розвиток занепадаючого села, де мешкає понад 30% українців, і почати віддавати йому борги. Децентралізація дозволить це зробити, опираючись на європейський досвід за підтримки європейських партнерів.
Юрій Войціцький, експерт з регіонального розвитку, Вінницький ВП ЦРМС
Область:
Вінницька областьSource:
Вінницький центр розвитку місцевого самоврядування
05 July 2025
Шлях України до повоєнного доброго...
Четверта сесія Діалогу високого рівня щодо доброго демократичного врядування відбулась у Львові 3-4 липня 2025 року,...
05 July 2025
10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з українською освітою для дітей на ТОТ і за кордоном?»
10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з...
10 липня, о 10:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Як зберегти зв’язок з...
04 July 2025
Розробка Комплексного плану просторового розвитку як можливість ефективної відбудови громади
Розробка Комплексного плану просторового...
Не раз доводиться чути, що впровадження просторового планування – не на часі. Але Харківщина доводить протилежне....
04 July 2025
Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси - посібник
Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси -...
1 липня у Львові в межах Міжнародного саміту мерів за організації UMAEF був проведений воркшоп «Як громадам успішно...