Олег Валов: «Створюючи громаду, треба бути готовим до власної відповідальності»

Процес утворення громад в Україні продовжує набирати обертів, а Тернопільщина залишається лідером, до якого їдуть запозичувати досвід. Влітку з цією метою область відвідала делегація луганчан, а з 23 по 27 жовтня у нас перебуває група представників рад місцевого самоврядування Харківщини. Вони відвідають кілька новостворених територіальних громад нашого краю. Вчитися справді є чому, адже, як зазначив віце-прем’єр Геннадій Зубко під час недавнього візиту на Тернопілля, саме наша область демонструє всій Україні приклад успішної децентралізації. На Тернопільщині, наразі, утворено 26 громад – найбільше в Україні. Завдяки цьому доходи загального фонду місцевих бюджетів (враховуючи трансферти з Держбюджету) ОТГ Тернопільської області на 2016-ий у вісім разів вищі за показники 2015-го року. Крім того, в результаті утворення в регіоні ОТГ власні доходи місцевих бюджетів цього року зросли у 2,5 рази. І це далеко не межа, адже на черзі утворення ще кількох десятків громад. Аби, створення громади справді дало увесь той ефект, який потенційно закладений в тому числі і законодавчо, при об’єднанні слід враховувати безліч нюансів, брати до уваги досвід тих, хто вже розпочав свій шлях.

Як підкреслює Олег Валов, заступник Голови Тернопільської обласної адміністрації, децентралізацію слід розглядати - як створення спроможних об’єднаних громад. Такі громади повинні бути готові запропонувати ефективну економічну модель.

«Створити громаду на папері чи встановити знак при в’їзді на територію – це ще не результат. Мета - щоб населення, яке проживає на території новоутвореної громади, відчуло покращення, а найголовніше значно вищий рівень управління. Це означає, що представники керівних органів в такому об’єднанні мають відповідати, як мінімум, рівню міста обласного значення, з відповідними підрозділами і фахівцями», - зазначає Олег Валов. За його словами, такі виконкоми мають бути створені на базі самої громади і нею ж фінансуватися.

«Держава ж надає кошти для поліпшення інфраструктури громади, і ці фінанси слід обов’язково реалізувати. Тому, в громаді мають були відповідні спеціалісти, які знають як грамотно сформувати проектну пропозицію. І що не менш важливо, вміють цю пропозицію втілити в життя. Ми зможемо говорити про реальний результат, тільки при умові, що проекти будуть реалізовані. І ось з цього починається рівень відповідальності самої громади – довести ідею до втілення її на практиці», - підкреслює Олег Валов.

На думку заступника Голови ОДА, при створені громад потрібно ретельно врахувати всі варіанти: обирати той, який буде найбільш ефективний.

«Очевидно, не варто об’єднувати, наприклад, дві сильні сільські ради, а менш заможних лишали ледь жевріти. І навпаки, не зовсім вірно, щоб 10-15 населених пунктів створювали горе-модель, яка матиме низький рівень управління, - застерігає Олег Валов. – Є різні підходи та принципи утворення громад, все дуже індивідуально. Головне - голови громад та й активні місцеві жителі повинні вивчати досвід уже створених спільнот, і проектувати його на свій варіант».

При цьому він звертає увагу на те, що обласна та районні адміністрації зі свого буку готові надавати максимальну організаційну, методичну, юридичну та іншу підтримку й допомогу.

«Слід усвідомлювати, що адміністративно-територіальна реформа разом із фінансовою децентралізацією, справді відкриває для громад широкі можливості. Основне завдання в тому, щоб цими можливостями зуміти правильно скористатися: від організаційної складової, яка виникає на рівні проекту – до прозорого та чесного використання коштів. Тому, створюючи громаду, слід усвідомлювати весь спектр відповідальності», - зауважує Олег Валов.

Область:

Тернопільська область

Source:

Сайт Тернопільської ОДА

Read more:

14 July 2025

Аналіз положень Бюджетної декларації України на 2026-2028 роки

Аналіз положень Бюджетної декларації України на...

Автор: Ігор Герасимчук, експерт Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» Бюджетна...

14 July 2025

Partnerships for resilience: key takeaways from URC 2025 panel

Partnerships for resilience: key takeaways from...

At the Ukraine Recovery Conference (URC 2025) in Rome, a high-level panel discussion was held on the role of...

14 July 2025

Ветеранська політика без паперів і відписок: у Кропивницькому запустили нову хвилю ветеранської співпраці

Ветеранська політика без паперів і відписок: у...

Ситуаційний аналіз даних опитування, проведеного програмою Polaris навесні 2025 року, засвідчив суттєве зростання...

14 July 2025

Five new partnerships join the Cities4Cities community at URC 2025

Five new partnerships join the Cities4Cities...

On July 11 in Rome, five new partnership agreements were signed between Ukrainian communities and municipalities from...