Укрупнення громад є найбільш вірним шляхом, - екс-бургомістр Майк Райхель ділився досвідом територіальної реформи в Німеччині

В рамках програми «Європейці за мир» з 21 по 28 серпня у Переяславі-Хмельницькому відбулася міжнародна молодіжна зустріч «Німецько-українські зустрічі молоді». Одним з керівників німецької делегації був Майк Райхель, який є директором Федеральної установи з питань політичної освіти Земля Саксонія-Ангальт. Раніше Майк працював бургомістром у Людцені і саме за час його головування у Німеччині відбувалася територіально-адміністративна реформа. Так як це питання нині актуальне на Переяславщині, міський голова Тарас Костін запропонував провести круглий стіл за участю очільників району – голови РДА Андрія Пряхіна та голови районної ради Петра Качкалди. Також до зустрічі долучилися працівники виконавчого апарату міської ради та районної адміністрації, депутати.

Майк Райхель розповів, що населення Людцену становить 4500 жителів, у результаті об’єднання воно зросло до 10000. Територіальна реформа на сході Німеччини розпочалася у 2007 році з поділу на району, а вже потім жителі добровільно об’єднувалися у, так звані, комуни. На федеральному рівні було визначено низову одиницю – 10000 жителів, але до цієї одиниці прийшли не одразу. Нині йде політика на укрупнення таких комун, тому варіант об’єднання міста Переяслав-Хмельницький та району він назвав вірним.

Голова РДА Андрій Пряхін поцікавився чому нині реформа проходить лише у окремій частині Німеччини. Майк пояснив, що ще у 70-х роках цей процес розпочався на півдні, нині ж у Баварії йдуть розмови про укрупнення районів, тож цей процес безперервний. Звичайно є вихідні положення об’єднання, як і в Україні є затверджена методика об’єднання, але громада також могла виробляти свої принципи під час добровільного етапу об’єднання.

Міський голова Тарас Костін запитав чи виникали потреби у оптимізації системи освіти, зокрема закритті шкіл. Майк Райхель розповів, що, так як громада сама визначається з кількістю шкіл, то виникло питання лише з однією школою. Було вирішено зробити її приватною, нині там навчається більше дітей, ніж в державній. Початкова освіта фінансується за рахунок комуни (матеріальна частина - за рахунок комуни, заробітна плата - за рахунок федеральної землі), середня та вища – за рахунок крайсів (нім. Kreis – район, налічує 100 тис. жителів).

Щодо закладів охорони здоров’я, Майк розповів, що, як правило, в межах району діє одна-дві лікарні. У Німеччині дуже розповсюджена приватна практика лікарів. Тож у населення не виникає жодних проблем у медичному обслуговуванні.

У Німеччині дуже складна система оподаткування. За рахунок бюджету комуни ремонтуються дороги, заклади, які знаходяться на її території. 25-30% бюджету йде на утримання виконавчого апарату, який складає 30 осіб. Рішення по розподілу фінансів приймаються 21 депутатами на чолі з бургомістром. Загальний бюджет комуни Майк не назвав, але зазначив, що навіть невеличка фірма щороку податків сплачує 20 тис. євро. Його дуже здивували питання щодо приховування доходів або несплати податків, адже у Німеччині все проходить дуже чіткий контроль. Спроби звичайно є, але 95% підприємств та громадян чесно сплачують податки.

На завершення зустрічі учасники детально оглянути карту територій Саксонії, а Майк запевнив, що шлях укрупнення громад є найбільш вірним шляхом.

Область:

Київська область

Source:

Сайт Київської обласної ради

Read more:

09 July 2025

Postponing the development of comprehensive community plans: New draft law registered in the Parliament

Postponing the development of comprehensive...

A group of MPs has registered Draft Law No. 13437 ‘On Amendments to Certain Legislative Acts of Ukraine on Spatial...

09 July 2025

Переосмислення стратегічного планування регіонального розвитку: виклики нового циклу

Переосмислення стратегічного планування...

Стратегічне планування регіонального розвитку в Україні синхронізоване з семирічним програмним циклом ЄС, а отже,...

09 July 2025

08 July 2025

На базі Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту відкрили профорієнтаційний хаб

На базі Чернігівського професійного ліцею...

4 липня 2025 року на базі Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту відбулося відкриття...