На Кіровоградщині поділилися кращими практиками надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг

У «U-LEAD з Європою» організували навчальний візит для представників громад Миколаївщини та Херсонщини, які протягом трьох днів вивчали на Кіровоградщині кращі практики надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг в умовах війни.


Громади Кіровоградщини мають свої методи та механізми управління комунальними закладами, якими вони охоче діляться з своїми колегами з інших областей. Делегація побувала у Новомиргородській, Бобринецькій та Дмитрівській громадах.

«Громади зараз мають чимало викликів, зокрема це стосується надання освітніх та медичних послуг. Але навіть в таких складних умовах ми бачимо, що вони знаходять нові управлінські рішення, налагоджують управлінські процеси та залучають нові ресурси задля розвитку муніципальних послуг. Громади Кіровоградщини мають тут досвід, яким готові ділитися зі своїми колегами з Миколаївської та Херсонської областей. Тамтешні громади зараз перебувають у стадії планування відбудови, тому потребують нових підходів та ідей», — розповів керівник Регіонального офісу Олег Яременко.

 

Медицина, соціальні послуги та муніципальна інспекція: досвід Новомиргородської громади

 

Новомиргордський міський голова Ігор Забажан розповів гостям про основні проєкти розвитку громади та поділився планами на найближче майбутнє. За його словами, їхня громада чимало працює над покращенням надання освітніх та медичних послуг, оскільки розуміє, що цього чекають жителі:

«Наша громада найбільша в області, маємо 27 тис. населення. Такого формату об’єднання має свої плюси та мінуси. Якщо говорити за плюси, то завдяки створенню громади на базі одного району нам вдалося зберегти всю соціальну сферу. Мінуси, в першу чергу, стосуються великої протяжності великої кількості об’єктів інфраструктури. Стараємося робити все можливе, щоб заклади освіти, медицини та культури функціонували належним чином та мали хороший рівень фінансування».

Першою локацією стала Капітанівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, яку відкрили у 2019 році в новозбудованому приміщенні. Заклад оснащено сучасним обладнанням та автомобілем для якісного обслуговування пацієнтів.

«У нас функціонує КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги», який своїми послугами покриває всіх жителів. У населених пунктах діють амбулаторії, ФАПи та пункти здоров’я з необхідним обладнанням та доступом до телемедицини», — поділилася начальниця відділу охорони здоров’я Новомиргородської міської ради Олена Колодяжна.

Учасники візиту побували у Центрі надання гігієнічних послуг, який створила місцева організація Товариства Червоного Хреста за підтримки Данського проєкту «BRAVO». Такий Центр в першу чергу розраховано на вразливі верстви населення, які в його приміщенні можуть скористатися послугами соціальної пральні та душу. Також волонтери Центру багато працюють з дітьми, надаючи їм соціальну та психологічну підтримку.

Сучасність вимагає приділяти особливу увагу безпеці. У громаді всі навчальні заклади мають укриття. Делегація оглянула одне із таких укриттів, яке збудували цього року. Як розповіли представники громади, для його облаштування використовували в основному кошти державної субвенції, частину робіт покрили ресурсами місцевого бюджету. Укриття відповідає всім сучасним вимогам, в ньому працює опалення, є система вентиляції, облаштовано санвузли, навчальні та ігрові зони.

Ще з 2021 року тут діє комунальний заклад «Муніципальна інспекція», працівники якого стежать за охороню та захистом майна, контролюють виконання правил благоустрою, виконують завдання задля посилення громадського порядку та безпеки. Ба більше, у Новомиргородській громаді функціонує сучасна система відеоспостереження із вбудованим штучним інтелектом, яка допомагає у виявленні правопорушників.

Благоустрій — ще одна місцева візитівка. Гості оглянули місцевий парк, який давно став улюбленим місцем для відпочинку та прогулянок для жителів міста.

«Я вперше після повномасштабного вторгнення отримав можливість взяти участь в заході такого формату. Вражений роботою команди Новомиргородської громади, вдалося побачити низку цікавих об’єктів. Вони багато уваги приділяють благоустрою, парковим зонам та безпеці громадян. Отримав корисну інформацію, яка точно пригодиться у подальшій роботі», — поділився заступник голови Вільнозапорізької громади Миколаївської області Михайло Петраковський.

 

Адміністративні послуги, освіта, культура та робота з молоддю: кращі практики Бобринецької громади

 

Другий день візиту делегація провела в Бобринецькій громаді, де ознайомилася з організацією надання адміністративних, соціальних та культурних послуг.

Бобринецький міський голова Леонід Кравченко розповів, що Бобринецьку об’єднану громаду була утворили однією з перших у Кіровоградській області:

«Реформа децентралізації дала нам поштовх для розвитку, повноваження, ресурси та нові виклики, особливо в гуманітарній сфері. Ми поставили перед собою завдання не просто зберегти заклади медицини, освіти чи культури на нашій території, але розвивати їх та вдосконалювати послуги, які вони надають».

Після представлення основних напрямів роботи громади, гості відвідали низку локацій та ознайомилися з роботою різних установ.

Тут працює сучасний Центр надання адміністративних послуг, який розпочав свою роботу у 2020 році за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», а з жовтня 2021 року почав використовувати позначку «Центр «Дія». Мешканці можуть отримати в Центрі понад 395 послуг різного спрямування.

Далі делегація відвідала та ознайомилася з роботою Ветеранського хабу, створеному в 2023 році. Того ж року створено «Психологічний Хаб», спеціалісти якого надають психологічну допомогу військовим та їх сім’ям.

«Ми прийняли чимало внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які втратили своє житло та потребували прихистку і психологічної підтримки. Оскільки ми першими зустрічали переселенців, у нас виникла ідея створити пункт прийому та зустрічі, де вони б отримували все необхідне. Ми забезпечували їх харчуванням, житлом та надавали консультаційний супровід при оформленні документів. Практично вся соціальна сфера працювала для забезпечення потреб ВПО, значна частина їх вже інтегрувалася в нашу громаду і проживає тут», — розповіла начальниця відділу соціального захисту та охорони здоров’я населення Ірина Харчевна.

На базі КНП «Бобринецька лікарня» надає послуги сучасне реабілітаційне відділення для осіб з інвалідністю чи травмами, спричиненими війною. Учасники візиту побачили ремонт приміщень майбутнього гуртожитку для ВПО, який проходить завдяки підтримці міжнародних партнерів.

У Бобринецькій громаді в пріоритеті діти та молодь. Учасники візиту могли переконатися в цьому, коли вивчали роботу місцевого Центру дитячо-юнацької творчості та відвідали молодіжний центр «48.32». Центр створено за грантові кошти, а місцева молодь зайнялася його облаштуванням, наповненням та проведенням заходів.

Директор молодіжного центру Ілля Рибачук поділився, що місцева молодь охоче відвідує освітні заходи, приходить на перегляди фільмів, бере участь в читацькому клубі, грає в настільні ігри та проводить тут своє дозвілля. За його словами, таких центрів на Кіровоградщині всього чотири, а в Бобринецькій громаді один з найбільш активних.

«Мені вперше довелося вивчати досвід інших громад у форматі навчального візиту. Помітно, що в цих громадах працюють кваліфіковані працівники, які багато роблять для їх розвитку. Нам необхідно переймати досвід по роботі з активною молоддю та думати над відпочинковою інфраструктурою. Чекаємо на звершення війни, щоб розпочати відбудову соціальних об’єктів, сподіваємося на підтримку наших колег і їхні поради», — зазначив заступник начальника Первомайської селищної військової адміністрації Сергій Паладій.

Громада розвиває і культурний напрям завдяки вдалій та згуртованій роботі команди Центру культури та дозвілля. Гості з Миколаївської та Херсонської областей змогли побачити, як працюють місцеві заклади культури та дізнатися особливості роботи Університету срібного віку, відомого далеко за межами не тільки Бобринецької громади, але й Кіровоградщини.

«Візит залишив лише позитивні враження. Я побачив практичні кейси розвитку територій. Вразили практики управління освітою, медициною, соціальною сферою та робота з молоддю. Цей досвід необхідно використовувати під час відновлення та відбудови громад Херсонщини», — зауважив заступник начальника Калинівської селищної військової адміністрації Микола Чистіков.

 

Надання освітніх та соціальних послуг в сільській місцевості

 

Фінальний день навчального візиту делегація провела у Дмитрівській громаді.

Голова сільської ради Наталія Стиркуль розповіла присутнім про історію її створення та ключові цифри соціально-економічного розвитку. Також пані Наталія поділилася із колегами досвідом управління освітою в умовах воєнного стану та організацією надання освітніх послуг. Вона зазначила, що цивільний захист та безпека у них в пріоритеті, тому при організації освітнього процесу та надання інших послуг працівники чітко дотримуються безпекових вимог та правил.

Після дискусій та обговорень гості відвідали освітні та соціальні установи громади, зокрема місцевий ліцей та заклад дошкільної освіти.

Також делегація завітала у Центр надання соціальних послуг, який створили ще у грудні 2020 року. У стаціонарному відділенні Центру перебуває 36 осіб похилого віку, які отримують послуги догляду на постійній основі, а послугами соціальної допомоги вдома охоплено 112 осіб.

Олег Ільницький, керівник Регіонального офісу U-LEAD на Миколаївщині, який ще й очолював делегацію учасників візиту, переконаний у тому, що громади мають володіти різними інструментами для ефективного управління системою надання послуг у гуманітарній сфері:

«На Кіровоградщині ми побачили напрацьовані механізми та управлінські рішення, які дозволяють їм оперативно реагувати на виклики, спричинені війною. Ми ознайомилися з підходами, найбільш доцільними в конкретних випадках. Наприклад, під час візиту в Дмитрівську громаду нам вдалося ознайомитися з кращими практиками управління освітою та наданням соціальних послуг у сільській місцевості, ми побачили їхні заклади, установи, укриття. Такий досвід дуже цінний, оскільки ми можемо подивитися на певні процеси під різним кутом та визначити, як його можна застосувати в інших громадах».

У кінці дня гості з сусідніх областей відвідали протирадіаційне укриття в одному з навчальних закладів. Укриття обладнане витяжною системою, централізованим водопостачанням та водовідведенням, є сучасні санвузли та інші зручності. Доступ до укриття мають й особи з особливими потребами, для яких встановлено похилий підйомник.

«Мені вдалося почерпнути для себе багато позитивного досвіду. У Новомиргородській громаді ми побачили чудові результати соціального партнерства між владою та бізнесом. Одним із таких прикладів є паркова зона, де мешканці можуть відпочити у свій вільний час. Здивувала робота муніципальної інспекції, яка покращує безпекову ситуацію в місті та громаді. Патрулювання інспекторів та система відеонагляду допомагають вирішувати проблеми із дотриманням благоустрою і з іншими безпековими питаннями. У Бобринецькій громаді ми побачили позитивний приклад залучення молоді до її розвитку. В умовах невеликого бюджету вдається залучати грантові кошти для реалізації різних розвиткових проєктів.Місцеве керівництво приймає виваженні рішення в оптимізації роботі закладів гуманітарної сфери, що є також для нас корисним досвідом», — підсумував заступник Новобузького міського голови Олександр Славінський.

05.06.2024 - 11:38 | Views: 1024
На Кіровоградщині поділилися кращими практиками надання освітніх, медичних, соціальних та культурних послуг

Tags:

exchange of experience

Область:

Кіровоградська область

Source:

Програма «U-LEAD з Європою»

Read more:

11 December 2024

Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді

Синергетичний підхід: як працює підтримка...

Як працює механізм підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей на рівні громади, що можна вважати успішними...

11 December 2024

Chornomorsk reboot veteran policy

Chornomorsk reboot veteran policy

After returning from the battlefield to the home, veterans face various challenges: rehabilitation, employment, and...

11 December 2024

17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої інформації та документів про майно територіальної громади»

17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої...

17 грудня 2024 року (вівторок), о 10:30 розпочнеться тренінг на тему: «Відновлення втраченої інформації та документів...

10 December 2024

Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів: учасники конкурсу Громада на всі 100

Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів:...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...