Війна та регіони України: як змінюється привабливість для підприємців - аналітика

Центр розвитку інновацій спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту й національним проєктом із розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес продовжують проводити аналіз розвитку підприємництва в Україні. Статистичні показники підготовлено на основі даних платформи Vkursi, відповідних держорганів та аналізу команди Економічного профайлу громади/регіону.

Після двох із половиною місяців повномасштабної війни реєстрація нового бізнесу продовжує демонструвати позитивну динаміку відновлення. У попередній аналітиці за два місяці війни ми виявили, що динаміка реєстрацій вже наблизилася до 50% від довоєнного аналогічного періоду квітня 2021 року. За половину травня 2022 року цей показник вже зріс до 70%.

Водночас відбуваються глобальні зміни в бізнес-привабливості територій України.

Під впливом повномасштабного вторгнення рф 80% регіонів змінили свої позиції в умовному рейтингу.

 

 

Очевидно, що погіршуються позиції північно-східних та південних регіонів, де відбувалися/відбуваються бойові дії, водночас західні регіони мають протилежну тенденцію. У Донецькій та Луганській областях війна триває вже 8 років — тому їх позиції мало змінилися.

Найбільш негативно шок повномасштабної війни вплинув на ділову активність таких областей:

 • Сумська (з 14 на 20), Миколаївська (з 12 на 21), Херсонська (з 11 на 24).

Одночасно суттєве покращення позицій демонструють правобережні області:

 • Тернопільська (з 20 на 8), Черкаська (з 18 на 9), Івано-Франківська (з 16 на 7), Рівненська (з 22 на 13).

Регіони, на які тепер припадає більшість підприємницької активності, — умовна десятка лідерів:

1 місце — м. Київ. Столиця зберігає своє лідерство в абсолютних цифрах (табл. 1). Але 3-річна динаміка розвитку підприємницької діяльності Києва та Львівщини наштовхує на думку, що столиця почала втрачати свою домінантну позицію, і з нею можуть успішно конкурувати інші регіони з більш привабливим бізнес-кліматом. Частка Києва в Україні щодо новозареєстрованого бізнесу зменшилася з 17,5 до 16%, а, наприклад, Львівської області виросла з 6,5% до 10,7%. (Бізнес-клімат регіонів та територіальних громад і Києва — предмет окремої серії досліджень. Запрошуємо долучатися до Ініціативи).

2 місце — Львівська (помітно зросла — з 5 на 2)

3 місцеКиївська (впала з 2 позиції на 3)

4 місцеХмельницька (впала з 2 позиції на 4)

5 місцеЧернівецька (зросла з 10 на 5)

6 місцеПолтавська (без змін)

7 місцеІвано-Франківська (потрапила вперше — із 16 позиції на 7)

8 місцеТернопільська (потрапила вперше — з 20 позиції на 8)

9 місцеЧеркаська (потрапила вперше — з 18 позиції на 9)

10 місцеВолинська (потрапила вперше — з 17 позиції на 10)

З топ-10 вибули такі області:

 • Запорізька (з 9 позиції на 19)
 • Одеська (з 3 позиції на 15)
 • Харківська (з 4 позиції на 12)

Окрім очевидних причин таких змін, географічного розташування, сформованого ще до 24.02.2022 місцевого бізнес-клімату, інфраструктури підтримки підприємців та інших факторів, які проявили себе ще в період пандемії, важливими чинниками напевно стають (потребує додаткового дослідження):

 • інтеграція внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в громади та залучення їх до економічного розвитку;
 • ефективність взаємодії між військовими адміністраціями та територіальними громадами;
 • дієвість підрозділів сил територіальної оборони (ТрО) щодо забезпечення безпеки на місцях;
 • успішність адаптації до поточних умов місцевих програм та інструментів підтримки бізнесу;
 • спроможність допомогти в розвитку експорту;
 • розв’язання логістичних питань та ін. Детальні дані по регіонах України представлено в інфографіках, які доповнюють це дослідження.

Цікаві дані про зміни бізнес-клімату в регіонах виявило порівняння даних за відповідні періоди — березень-квітень 2020, 2021 та 2022 років. Розрахунок проводиться за коефіцієнтом активності, який застосовується як один із показників Індексу бізнес-клімату в Україні (розроблений для користувачів Економічного профайлу громад/регіонів/бізнесу — VkursiHromada).

Як виявилося, пандемія COVID-19 (карантин, вакцинація) теж суттєво впливала на рейтинг регіонів щодо ділової активності — 70% регіонів змінили свої позиції.

 

Для регіонів, які не зазнали помітних змін, немає характерної географічної тенденції — вони є у всіх напрямках країни. Помітні зміни в рейтингу ділової активності (більше ніж на 2 позиції) у 2021 році, порівнюючи з 2020 роком, продемонстрували такі області:

 • позитивні — Одеська (з 5 на 3), Хмельницька (з 12 на 8), Чернівецька (з 14 на 10), Херсонська (з 13 на 11), Вінницька (18 на 13), Сумська (з 21 на 14), Кіровоградська (з 17 на 15), Івано-Франківська (з 22 на 16), Тернопільська (з 23 на 20);
 • негативні — Полтавська (з 3 на 6), Запорізька (з 7 на 9), Миколаївська (з 10 на 12), Волинська (з 11 на 17), Черкаська (з 15 на 18), Чернігівська (з 16 на 19), Житомирська (з 19 на 21), Рівненська (з 9 на 22), Донецька (з 20 на 23);

Географія помітних змін має різні причини, і тому потребує додаткового дослідження. Припускаємо, що в одних регіонах більш важливе значення мали масштаби пандемії, а в інших — ефективність реагування влади та населення на пандемію, ефективність управління місцевим стратегічним та економічним розвитком, розвиненість інфраструктури та компетентність кадрів із підтримки бізнесу, дієвість програм/інструментів із підтримки бізнесу, якість партнерства між регіональною владою та тергромадами тощо.

Ці та інші питання щодо стану та потреб регіонів, громад, окремих секторів/кластерів економіки, успішних кейсів та інструментів стимулювання підприємництва й експорту автори продовжуватимуть досліджувати в межах Ініціативи з відновлення місцевої економіки, розвитку підприємництва та експорту України. Зацікавлених експертів, аналітичні центри, органи влади, бізнеси, бізнес-асоціації та медіа запрошують долучатися до співпраці. З питань потенційного партнерства чи долучення експертів, інтернів в команду ініціативи звертайтеся за електронною адресою info@cid.center.

Також Центр розвитку інновацій надає для органів влади безоплатний доступ для використання системи Економічний профайл громади/регіону (VkursiHromada) для аналізу реального стану економіки, конкурентності бізнес-клімату, контролю за сплатою податків, появою нового бізнесу, динамікою місцевого бізнесу, аналізу їх бізнес-зв’язків, активів тощо. Доступ до системи для роботи з відкритими даними може отримати й місцевий бізнес.

Tags:

business war

Source:

Share the news:

Read more:

06 July 2022

Важливі під час воєнного стану роз’яснення для місцевої влади і жителів громад - в одній рубриці

Важливі під час воєнного стану роз’яснення для...

За ініціативи Мінрегіону на порталі «Децентралізація» створена рубрика, де зібрані офіційні та експертні роз’яснення,...

06 July 2022

Захисний одяг для пожежників отримали від партнерів 25 громад з Волинської, Львівської та Полтавської областей

Захисний одяг для пожежників отримали від...

  Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» передав 25 громадам-партнеркам у Волинській, Львівській та Полтавській областях 250...

06 July 2022

Як Рава-Руська громада планує розвивати місцеву економіку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Як Рава-Руська громада планує розвивати місцеву...

5 липня Марат Кюрчевський, керівник програм з розвитку місцевого самоврядування і децентралізації влади...