Ірина Кулагіна разом з колегами на «Карпатській орбіталі-2021»
До 30-річчя Незалежності України відділ освіти Менської міської ради на Чернігівщині оголосив конкурс «Освітянин року». Перемогу у номінації «Найкращий тьютор року» здобула вчителька хімії та біології Менської гімназії Ірина Кулагіна. Тьютор – це наставник, який веде з учнями індивідуальні та групові заняття. І хоч в Україні спеціалізованих програм навчання тьюторства майже немає, в окремих школах країни потроху розвивають цей освітній напрямок. Сусіди.City розповідають історію вчительки з великим серцем, яка вважає своїм завданням запалювати у дітях «вогник майбутнього».
Невисока на зріст, русява, у строгій синій сукні нижче коліна: виважено й неспішно крокує широким коридором гімназії. Стати вчителькою Ірина Кулагіна вирішила ще в дитинстві — найперше, каже, пишалася вчителюванням мами, та й собі хотіла бути подібною. А тепер у залитих світлом класах жінка день-у-день передає свої знання вже 30 років — іншої справи не знала за все життя.
За вміння «сіяти добре і вічне» та віддачу професії вчителька має чимало і нагород. Найважливішими з них вважає перемоги власних учнів, зокрема, на всеукраїнських олімпіадах, у Малій академії наук та у міжнародній науково-освітній програмі GLOBЕ.
Три десятиліття роботи на педагогічний ниві – це багато перемог вихованців Ірини Кулагіної у змаганнях різних рівнів
Пані Ірина старається встигнути скрізь. Для цього вправно освоює комп’ютерні технології. Саме завдяки ним опанувала Classroom, безкоштовний веб-сервіс, створений Google, який на сьогодні неабияк приходить на допомогу у прискоренні спілкування між учителем та учнями.
На платформі вчителька сама створила закрите віртуальне середовище «Суперхіміки», де виступає в ролі ментора. А учні мають змогу самостійно вчитися, вирішувати запропоновані вчителем та іншими учнями завдання, працюють в команді, навчаючи інших. І завдяки цьому постійно рухаються вперед.
Навіть у вихідні і під час відпустки вчительці нема спокою: більше 20 учнівських орнітологічних експедицій у рамках проєкту «Птахи єднають світ», щорічний проєкт «Розумне літо», а в його рамках літні школи — вихідного дня, канікулярні, міжрайонні, міжобласні, всеукраїнські. Учні можуть вивчати хімію не тільки у школі, а й на природі, в Менській публічній бібліотеці, місцевому санаторії «Остреч», у Чернігові та Яремчі, Радичеві та Понорниці, Ядутах та Мукачеві.
Ірина Вовченко з учнями під час орнітологічної експедиції
А ще у вчительки налагоджена тісна співпраця з колегами. З ними вона організовувала роботу літніх хімічних шкіл для учнів у минулі роки. Цього літа пані Ірина разом з Олександром Лисичем, учителем хімії із сусідньої Сосниччини, який у 2018 році став фіналістом найпрестижнішої національної премії для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine, організували та провели першу Всеукраїнську школу для вчителів хімії «Карпатська орбіталь-2021».
Ентузіазм викладачки не обмежується Україною. Вона співпрацює з колегами з Чехії, Фінляндії, Латвії та Естонії і залучає до цього своїх вихованців.
Три десятиліття роботи на педагогічній ниві — це велика кількість грамот, дипломів, медалей, сертифікатів, які засвідчують перемоги її вихованців у конкурсах та змаганнях різноманітних рівнів — від районних до міжнародних. У конкурсі-захисті робіт Малої академії наук тепер уже колишні учні пані Ірини здобули 9 дипломів обласного та всеукраїнського етапів.
Також очолювані нею учнівські команди — постійні учасники різноманітних екологічних конкурсів, найпрестижнішим з яких є конкурс в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE. Золоту, срібну та бронзову медалі, 18 дипломів здобули у Всеукраїнських GLOBE іграх у 2016-2018 роках.
Обмін досвідом з колегами завжди дає додаткову мотивацію працювати ще краще
Екологічний гурток «Джерельце» є лауреатом обласного конкурсу з природоохоронної роботи, а екологічна агітбригада «Екофани» здобула диплом ІІ ступеня на обласному етапі об’єднань екологічної просвіти.
— Зазвичай у роботі з дітьми я намагаюся зібрати навколо себе команду з десяти-п’ятнадцяти хлопчиків і дівчаток, — каже Ірина Кулагіна. — Особливу увагу приділяю дітям з соціально-неспроможних сімей. Відмінникам сам Бог дав здібності бути лідерами, а от таким дітям без підтримки важко заявити про себе. Тому вбачаю сенс своєї діяльності в тому, щоб дати можливість своїм вихованцям повірити в себе, запалити в дитячих душах вогник майбутнього. Для цього навчаю працювати їх в команді і опікуюся ними так, щоб вони досягли своєї мрії.
Відвідуючи STEM-уроки з хімії та біології, які проводить Ірина Олександрівна, вони стають природолюбами, реалізують себе як дослідники, раціоналізатори, винахідники, пишуть наукові статті, беруть участь у створенні навчальних проєктів.
А для Менщини вона є тією особистістю, якою варто пишатися. Адже її діяльність спрямована на майбутнє дітей — відтак, і на майбутнє всієї України
— Ірина Кулагіна — це дійсно майстерний педагог та наставник з великої літери, цілеспрямована, гарна людина, — каже спеціалістка відділу освіти Менської міської ради Сніжана Федорченко. — Адже вона виховала не одне покоління переможців олімпіад з хімії різних рівнів. Вона є прикладом педагогині для всієї громади. Її учні після здобуття загальної середньої освіти пов'язують своє життя з хімію. Вона з легкістю освоює сучасні освітні програми. Її діяльність важлива для нашої громади, адже високі результати на олімпіадах, які отримують учні, є престижем для всіх нас і прикладом для наслідування в області і на всеукраїнському рівні як для учнів, так і для колег.
Автор: Віталій Сергійко, журналіст Сусіди.City
Матеріал підготовлено в рамках спецпроєкту «Творці нових громад». Спецпроєкт створено для інформаційного порталу «Децентралізація» в рамках Швейцарсько-українського проєкту DECIDE — «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», який виконується Консорціумом ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії, представленої Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (SDC).
10 січня 2025
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...
09 січня 2025
На своєму місці. Випуск 3. Енергонезалежність Долинської громади
На своєму місці. Випуск 3. Енергонезалежність...
В цьому випуску «На своєму місці» - про практику Долинської громади Івано-Франківської області з забезпечення...
08 січня 2025
На своєму місці. Випуск 2. Як Чугуївська громада знаходить грантові можливості для розвитку
На своєму місці. Випуск 2. Як Чугуївська...
В цьому випуску «На своєму місці» - про прифронтове місто Чугуїв на Харківщині, яке попри постійні обстріли та...
07 січня 2025
Зі складського приміщення і роздягальні – до...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) 11 квітня 2022 року в усіх закладах загальної середньої освіти Чернігова...