+35% за об’єднання, - перші результати дебатів від DESPRO на Кельменеччині

+35% за об’єднання, - перші результати дебатів від DESPRO на Кельменеччині

На стільки збільшилася кількість прихильників об’єднання громад після дебатів від DESPRO на тему «Навіщо громадам об’єднуватись», які проходили у Кельменецькому районі Чернівецької області

Чи підтримуєте ви процес об’єднання громад? На початок вже традиційних дебатів на тему: «Навіщо громадам об’єднуватись», які організовує Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO,  45% аудиторії відповіли на це питання негативно. Натомість по закінченні заходу, кількість противників об’єднання становила лише 10%. Дебати проходили у селищі Кельменеці Чернівецької області, яке є адміністративним центром району, у якому досі не створено жодної громади. Це вже четвертий подібний захід, який проводить DESPRO: перед цим дебати відбулися у смт Краснокутськ Харківської області, м.Жовква Львівської області та у м. Івано-Франківськ.

Сторону «ЗА» представляли директор з науки і розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук, голова Глибоцької об’єднаної громади Григорій Ванзуряк та депутат Хотинської районної ради, підприємець з Недобоївської ОТГ В’ячеслав Тодосійчук. На стороні «ПРОТИ» були депутат Кельменецької районної ради Петро Телешман, Ленковецький сільський голова Василь Присакар та Подвір’ївський сільський голова Олександр Чунтул.

Дискусія точилася довкола перспектив розвитку освітньої сфери, сфери охорони здоров’я та можливостей для активізації місцевого економічного розвитку об’єднаних громад і була доволі гострою. «Перцю» додав депутат Верховної Ради України Максим Бурбак. 

- У 2014 році я об’їздив усі райони області, розповідаючи про переваги об’єднання, – зазначив він. – І сільські голови пропонували почекати до виборів 2015 року. Тепер вони ще на щось чекають, четвертий рік поспіль обговорюючи, як саме має відбуватися об’єднання.  Чому ви не об’єднуєтеся? Чи не тому, що після об’єднання буде проведено інвентаризацію земель громад, і ми всі дізнаємося, хто скільки землі орендує і що за це платить, а хто використовує землю безоплатно, збираючи з неї чималі врожаї. Чи не тому, що у медичних закладах району чимало мертвих душ, які числяться тільки на папері, проте щомісяця отримують зарплату. Ви вже втратили близько 60 млн грн тільки інфраструктурної субвенції. Доки будете чекати, піддаючись впливу місцевих політиканів?

На думку Петра Телешмана, місцеві політики часто справді блокують процес об’єднання. Він навів приклад одного села, з якого походить підприємець-аграрій, депутат обласної ради, котра робить усе, аби заблокувати об’єднавчі процеси.

- Мабуть, мені було б важко переконувати у перевагах об’єднання людей зі сходу, з огляду на певні ментальні відмінності – сказав Григорій Ванзуряк. – Але мені дуже дивно, що я маю переконувати жителів Буковини… Я думаю, що питання щодо об’єднання тут не стоїть. Ми маємо тільки визначити, як саме це зробити.

- Проблема Кельменецького району у тому, що тут усі за об’єднання, ніхто нічого не робить для цього – доповнив його заступник голови Чернівецької ОДА Василь Гостюк.

За допомогою спеціальних пультів аудиторія відповідала на різноманітні запитання, пов’язані з життям їхніх населених пунктів. Цікаво, що на запитання «Чи відновлюється у вашому населеному пункті інфраструктура (ФАПи, школи, дитячі садки, спортивні майданчики тощо)» 71% аудиторії відповіли «ТАК».

- Ці цифри треба було б передати на центральні канали, багато з яких розповідають про те, що «всьо пропало», – пожартував про результати голосування Анатолій Ткачук. – Це начебто  периферійна територія у найбіднішій області, а на ній, бачите, які успіхи!

Він також дав кілька конкретних порад щодо розвитку віддалених від обласних центрів громад, які, на його думку, мають шукати вільні ніші у тій чи іншій галузі.

Докладніше про перебіг дебатів у Кельменцях читайте у подальших матеріалах порталу «Децентралізація».

Теги:

дебати DESPRO

Область:

Чернівецька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 листопада 2021

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Княжа громада. Репортаж з Львівської області

Як Давидів повернув собі колишню заможність, приєднавши 22 села і створивши порт. Автор: Дмитро Синяк Давидів...

25 жовтня 2021

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

Гроза громади. Репортаж зі Львівщини

У Давидівській громаді Львівської області більшість жителів 23-х населених пунктів платять за вивезення сміття, майже...

11 жовтня 2021

Як зростаюча Давидівська громада готується до ще більшого зростання

Як зростаюча Давидівська громада готується до...

У Давидівській громаді Львівської області будують власним коштом одразу три сільські школи, а жодну з існуючих...

06 жовтня 2021

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» - інтерв’ю голови Давидівської громади

«Не ми шукаємо інвесторів, вони шукають нас…» -...

Володимир Керницький вважає розбудову сільської інфраструктури частиною плану із залучення інвесторів. Автор:...

03 вересня 2021

У доброчесні громади завжди приходять успіх та гроші - досвід Присиваської громади

У доброчесні громади завжди приходять успіх та...

Як створити імідж максимально відкритої та доброчесної громади, яка шукає різні шляхи для того, щоб успішно...