Донеччина готується до нової хвилі децентралізації

Про перспективи децентралізації на Донеччині та новий етап реформи районного рівня говорили під час круглого столу в Краматорську, організатором якого виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Участь в обговоренні взяли голови об’єднаних територіальних громад, керівники районних рад, представники громадськості, а також експерти U-LEAD Іван Лукеря та Юрій Ганущак.

В Донецькій області створено 17 ОТГ. Перші вибори відбулись у 10 з них, решта поки чекає на оголошення перших виборів, щоб мати можливість повністю користатись перевагами реформи. За словами Максима Ткача, радника з питань децентралізації Донецького ЦРМС, головними причинами неоголошення перших виборів залишаються безпекові питання та необхідність упорядкування адміністративно-територіального устрою. В травні минулого року були прийняті зміни до законодавства, які спростили створення ОТГ навколо міст обласного значення. Вже декілька міст на Донеччині розпочали створення ОТГ за такою процедурою. Але першою громадою в Донецькій області, яка скористається цим принципом, стане Бахмутська міська ОТГ – остаточні рішення міської ради про приєднання сіл будуть ухвалені днями, повідомив Максим Ткач.

Поява Бахмутської міської громади зможе покращити показники Донецької області в загальнодержавному рейтингу областей щодо формування спроможних громад. Мінрегіон щомісяця проводить моніторинг процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, за показниками травня Донецька область на 12 місці. Про це повідомив Іван Лукеря, експерт Програми «U-LEAD з Європою», розповідаючи про новий етап децентралізації в Україні.

За словами Івана Лукері, перший етап реформи розпочався в 2014 році і триватиме до 2019 року, його основний показник – формування адміністративно-територіального устрою на базовому рівні. В цей період головним був принцип добровільності об’єднання, але частково порушувалась розроблена методика формування спроможних громад, перспективні плани подекуди підлаштовували під сформовані ОТГ. Перед державою стоїть актуальне завдання – досягти балансу дотримання методики та добровільності. За діючими перспективними планами, на території України мають бути утворені 1311 об’єднаних територіальних громад, процес об’єднання пройшли 904 з них. Новий етап реформування триватиме до 2020 року, ключове завдання – створити всі ОТГ на території України, затвердити нові спроможні райони та розділити повноваження між районним рівнем влади та місцевими органами самоврядування.

Про нову місію формування районів розповідав експерт Програми «U-LEAD з Європою» Юрій Ганущак. Він порівняв принципи формування госпітальних округів, які вже створені, та районів, обговорення формату яких триває. За словами експерта, основні параметри госпітальних округів та нових районів співпадають, при цьому для госпітального округу головне – надання комплексу медичних послуг другого рівня, для районного – забезпечення координації діяльності центральних органів влади. Для розміщення районних установ потрібне місто з достатньою кількістю адміністративних приміщень, для госпітального округу вибір центру не важливий.

Серед особливостей району Юрій Ганущак назвав його доступність, кількість населення понад 150 тис. людей, відсутність кореляції з виборчими округами та відсутність надання соціальних послуг, які мають бути на рівні громад. Під райони підпадають обласні центри, міста з населенням понад 40 тис. жителів на відстані понад 30 км від обласного центру, адміністративним центром має бути географічний центр району, а зона впливу – 60 км.

У Донецькій області також триває обговорення формату створення нових районів, пропонується створити їх від чотирьох до шести. Якщо чотири, то межі співпадатимуть з межами госпітальних округів: Краматорський, Покровський, Маріупольський та Волноваський. Якщо п’ять, то додається Бахмутський район. У форматі поділу на шість районів експерти говорять також про Слов’янський район.

Новий поділ на райони має бути завершений до кінця 2020 року, впевнений Юрій Ганущак. Уже зараз треба міркувати над чітким розподілом повноважень між різними рівнями влади.

06.06.2019 - 15:22 | Переглядів: 4531
Донеччина готується до нової хвилі децентралізації

Приєднані зображення:

Теги:

Іван Лукеря Юрій Ганущак

Область:

Донецька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

03 серпня 2021

Для громад розробили зразки технічних завдань на розробку комплексного плану просторового розвитку

Для громад розробили зразки технічних завдань...

Для громад розробили зразки технічних завдань на розробку комплексного плану просторового розвитку та створення для...

03 серпня 2021

Чому громади мають внести зміни в Положення про конкурс на посаду директора школи, - коментар експерта

Чому громади мають внести зміни в Положення про...

Автор: Cергій Яцковський, експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE Зміна підходів в системі загальної...

03 серпня 2021

Мінцифра презентувала платформу Дія.Цифрова громада

Мінцифра презентувала платформу Дія.Цифрова...

  Мінцифра запустила платформу Дія.Цифрова громада в тестовому режимі. Це база знань для відповідальних за...

03 серпня 2021

Додаткове фінансування на модернізацію інфраструктури: стартував конкурс Danida Business Finance з відбору проєктів громад

Додаткове фінансування на модернізацію...

Розпочався конкурс з відбору проєктів, які зможуть отримати фінансування у межах реалізації програми Danida Business...

02 серпня 2021

Навіщо школярам пасіка, або як у селі на Київщині створили унікальне соціальне підприємство

Навіщо школярам пасіка, або як у селі на...

Як життя дітей може змінити робота з бджолами? У громаді, в селах якої живе по кілька тисяч мешканців, з’явилась...