«Треба з’ясувати, чи не межує службова недбалість членів ЦВК зі злочинною бездіяльністю», - експерт

Під час круглого столу в Києві дискутували на тему: «Як розблокувати проведення виборів в ОТГ?»


Дискусії довкола Центральної виборчої комісії та не призначення виборів в новостворених об’єднаних громадах не вщухають. Виступаючи у прес-центрі Інституту Горшеніна, де проходив круглий стіл на тему: «Як розблокувати проведення виборів в ОТГ?» головний експерт групи з питань децентралізації та реформи місцевого самоврядування коаліції ГО «Реанімаційний пакет реформ» Анатолій Ткачук закликав відкрити проти членів ЦВК кримінальні справи.

 

 

Йшлося про постанову №122 від 9 серпня 2018 року, якою Центральна виборча комісія фактично призупинила розгляд питання призначення перших і додаткових місцевих виборів в ОТГ та звернулася до Комітету з правової політики та правосуддя за роз’ясненнями щодо  правового регулювання референдумів. На сьогодні очікують призначення перших виборів у 126 громадах, у яких проживає близько 1 млн населення.

- Минулого року вся країна мала проблеми через небажання Центральної виборчої комісії включати до реформи децентралізації міста обласного значення і створювати ОТГ з населених пунктів, що належать до різних районів, – сказав Анатолій Ткачук. – Причому і тоді теж ЦВК не мала жодних підстав гальмувати процес змін. І щоб вивести реформу з глухого кута, парламент щоразу був змушений приймати законодавчі зміни, які за інших умов були б непотрібними. Таким чином ЦВК завжди вигравала у парламенту, який фактично виконував усі її забаганки. А тепер він нарешті має показати, хто в хаті господар. Потрібно не тільки звільнити членів Центральної виборчої комісії, але й ініціювати розслідування проти них, щоб визначити, чи не межує їхня службова недбалість із злочинною бездіяльністю. ЦВК вийшла за межі повноважень, і за це треба відповідати, причому відповідати серйозно. Бо одна справа сидіти у теплому кабінеті й розмірковувати над юридичними формулюваннями, і зовсім інша – їздити по селах, вислуховувати тисячі емоційних висловлювань, проводити загальні збори та сесії. Та ініціатори створення громад пройшли цим шляхом. І тепер вони мають можливість отримати додаткові ресурси, щоб провести капітальні ремонти своєї інфраструктури, подекуди побудувати водогони, відсутність яких, звичайно, не є жодною проблемою для членів ЦВК.

 

 

Анатолій Ткачук є одним з авторів закону про добровільне об’єднання  громад, до якого апелює Центральна виборча комісія.

- Відповідно до законодавства, ЦВК має складатися з найкваліфікованіших юристів, – повів далі Анатолій Ткачук. – І от ці юристи несподівано посилаються на лист якогось аграрія, який стверджує, що після квітневого рішення Конституційного суду начебто відновлено закон про референдум. Тому ви зобов’язані зупинити вибори, бо інакше це конституційний переворот. І от висококваліфіковані юристи з ЦВК у своїх теплих кабінетах несподівано йдуть на поводу у цього аграрія. З інтересами аграріїв усе зрозуміло: створення ОТГ забирає у них вплив на українське селянство. Незрозумілою є позиція ЦВК. Це подібно до того, що представник РАГСу перед тим, як видати свідоцтва про одруження, раптом каже, що не може цього зробити, бо невідомо, чи наречений їздить на мотоциклі. І щоб з’ясувати це, треба звернутися до поліції. Абсурд, скажете ви? Так! Але цей абсурд є нашою реальністю.

На думку Анатолія Ткачука, юридична аргументація ЦВК є дуже слабкою.

- Навіть студент юрфаку знає, що скасування одних законів не означає автоматичне відновлення інших, – сказав він. – Є також інший момент. Давайте подивимося, де у законі з’являється рядок про референдум? У частині 5 ст.7 закону про місцеве самоврядування говориться, що сільські, селищні та міські ради проводять об’єднання на основі власного рішення або на основі проведення референдуму. Тобто якщо є рішення про об’єднання, ніякого референдуму непотрібно. Я є один з авторів цього закону. І ми додали рядок про референдум для того, щоб не тільки голова громади, але й інші могли б ініціювати об’єднання – громадські активісти, звичайні жителі громади. Тобто коли рішення немає, а населення хоче об’єднуватися, можна ініціювати проведення референдуму. Це унікальний випадок і не треба поширювати цю унікальність на все законодавство. 

 

 

Народний депутат України, голова підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя, який має надати відповідь ЦВК, Олександр Черненко окреслив кілька шляхів виходу з кризи.

- Комітет може надати відповідь ЦВК, але думаю, що це лише відтермінує час глобального вирішення «проблеми з комісією», – сказав народний обранець. – Адже усім зрозуміло, що «питання про референдум» – це тільки привід для того, аби зірвати вибори у громадах. У нас специфічний комітет. Хто стикався з його роботою, то й знає, що у нас часто не збирається кворум, хоч це і ганебно. Наступне засідання – у середу. Причому, наскільки я знаю, дехто з членів комітету вважає, що комітет не повинен давати роз’яснення, отже є ризик, що його і  не буде. Ще один вихід – прийняття законопроекту, який би виключив рядок про референдум із закону про об’єднання громад. Але останнє слово все одно буде за ЦВК. Якщо воно знайшла одну формальну незрозумілу причину, то знайде і ще одну. Наступного четверга Верховна Рада знову спробує поміняти ЦВК, хоча боюся загадувати наперед.

 

 

Спеціаліст з місцевого самоврядування Реанімаційного пакету реформ Іван Лукеря наголосив, що часу обмаль. Адже громади, які подали документи до ЦВК, мають бути врахованими у бюджеті на наступний рік. Якщо цього не буде зроблено, створення цих громад залишиться під питанням.


Як відомо, ЦВК звернулася до Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя, бо знайшла причину не призначали вибори в ОТГ на жовтень цього року. 5 вересня Парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя планував надати роз’яснення ЦВК по виборах в об’єднаних громадах, але так і не зібрався на засідання.

Якщо ж комітет таки надасть роз’яснення, вибори ще можуть відбутися у листопаді чи грудні.

Нагадаємо, Глава Уряду Володимир Гройсман під час спеціальної наради з керівництвом Центральної виборчої комісії та Міністерством юстиції заявив, що прямих законодавчих заборон виборчого процесу немає.

Більше коментарів про ситуацію з призначенням виборів в ОТГ читайте ТУТ

Теги:

Анатолій Ткачук вибори Іван Лукеря ЦВК

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

01 червня 2020

Реорганізація органів місцевої влади після утворення нових районів: Мінрегіон розробив законопроект

Реорганізація органів місцевої влади після...

Мінрегіон із залученням експертів розробив проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів...

01 червня 2020

Як можуть змінитися правила гри на місцевих виборах

Як можуть змінитися правила гри на місцевих...

Автор: Олена Бойко, народний депутат України VІII скликання, кандидат наук з державного управління Цей тиждень...

29 травня 2020

Дайджест децентралізації на ТК РАДА -  основа адмінтерустрою базового рівня: Уряд затвердив перспективні плани усіх областей

Дайджест децентралізації на ТК РАДА -  основа...

У 137-му випуску програми «Децентралізація. Дайджест новин», створеної за сприяння Швейцарсько-українського проекту...

29 травня 2020

29 травня 2020

На підтримку реформ освіти та децентралізації офіційно стартував Швейцарсько-український проєкт DECIDE

На підтримку реформ освіти та децентралізації...

Сьогодні, 29 травня 2020 року, підписано Меморандум про впровадження Швейцарсько-українського проєкту...