«Треба з’ясувати, чи не межує службова недбалість членів ЦВК зі злочинною бездіяльністю», - експерт

Під час круглого столу в Києві дискутували на тему: «Як розблокувати проведення виборів в ОТГ?»


Дискусії довкола Центральної виборчої комісії та не призначення виборів в новостворених об’єднаних громадах не вщухають. Виступаючи у прес-центрі Інституту Горшеніна, де проходив круглий стіл на тему: «Як розблокувати проведення виборів в ОТГ?» головний експерт групи з питань децентралізації та реформи місцевого самоврядування коаліції ГО «Реанімаційний пакет реформ» Анатолій Ткачук закликав відкрити проти членів ЦВК кримінальні справи.

 

 

Йшлося про постанову №122 від 9 серпня 2018 року, якою Центральна виборча комісія фактично призупинила розгляд питання призначення перших і додаткових місцевих виборів в ОТГ та звернулася до Комітету з правової політики та правосуддя за роз’ясненнями щодо  правового регулювання референдумів. На сьогодні очікують призначення перших виборів у 126 громадах, у яких проживає близько 1 млн населення.

- Минулого року вся країна мала проблеми через небажання Центральної виборчої комісії включати до реформи децентралізації міста обласного значення і створювати ОТГ з населених пунктів, що належать до різних районів, – сказав Анатолій Ткачук. – Причому і тоді теж ЦВК не мала жодних підстав гальмувати процес змін. І щоб вивести реформу з глухого кута, парламент щоразу був змушений приймати законодавчі зміни, які за інших умов були б непотрібними. Таким чином ЦВК завжди вигравала у парламенту, який фактично виконував усі її забаганки. А тепер він нарешті має показати, хто в хаті господар. Потрібно не тільки звільнити членів Центральної виборчої комісії, але й ініціювати розслідування проти них, щоб визначити, чи не межує їхня службова недбалість із злочинною бездіяльністю. ЦВК вийшла за межі повноважень, і за це треба відповідати, причому відповідати серйозно. Бо одна справа сидіти у теплому кабінеті й розмірковувати над юридичними формулюваннями, і зовсім інша – їздити по селах, вислуховувати тисячі емоційних висловлювань, проводити загальні збори та сесії. Та ініціатори створення громад пройшли цим шляхом. І тепер вони мають можливість отримати додаткові ресурси, щоб провести капітальні ремонти своєї інфраструктури, подекуди побудувати водогони, відсутність яких, звичайно, не є жодною проблемою для членів ЦВК.

 

 

Анатолій Ткачук є одним з авторів закону про добровільне об’єднання  громад, до якого апелює Центральна виборча комісія.

- Відповідно до законодавства, ЦВК має складатися з найкваліфікованіших юристів, – повів далі Анатолій Ткачук. – І от ці юристи несподівано посилаються на лист якогось аграрія, який стверджує, що після квітневого рішення Конституційного суду начебто відновлено закон про референдум. Тому ви зобов’язані зупинити вибори, бо інакше це конституційний переворот. І от висококваліфіковані юристи з ЦВК у своїх теплих кабінетах несподівано йдуть на поводу у цього аграрія. З інтересами аграріїв усе зрозуміло: створення ОТГ забирає у них вплив на українське селянство. Незрозумілою є позиція ЦВК. Це подібно до того, що представник РАГСу перед тим, як видати свідоцтва про одруження, раптом каже, що не може цього зробити, бо невідомо, чи наречений їздить на мотоциклі. І щоб з’ясувати це, треба звернутися до поліції. Абсурд, скажете ви? Так! Але цей абсурд є нашою реальністю.

На думку Анатолія Ткачука, юридична аргументація ЦВК є дуже слабкою.

- Навіть студент юрфаку знає, що скасування одних законів не означає автоматичне відновлення інших, – сказав він. – Є також інший момент. Давайте подивимося, де у законі з’являється рядок про референдум? У частині 5 ст.7 закону про місцеве самоврядування говориться, що сільські, селищні та міські ради проводять об’єднання на основі власного рішення або на основі проведення референдуму. Тобто якщо є рішення про об’єднання, ніякого референдуму непотрібно. Я є один з авторів цього закону. І ми додали рядок про референдум для того, щоб не тільки голова громади, але й інші могли б ініціювати об’єднання – громадські активісти, звичайні жителі громади. Тобто коли рішення немає, а населення хоче об’єднуватися, можна ініціювати проведення референдуму. Це унікальний випадок і не треба поширювати цю унікальність на все законодавство. 

 

 

Народний депутат України, голова підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя, який має надати відповідь ЦВК, Олександр Черненко окреслив кілька шляхів виходу з кризи.

- Комітет може надати відповідь ЦВК, але думаю, що це лише відтермінує час глобального вирішення «проблеми з комісією», – сказав народний обранець. – Адже усім зрозуміло, що «питання про референдум» – це тільки привід для того, аби зірвати вибори у громадах. У нас специфічний комітет. Хто стикався з його роботою, то й знає, що у нас часто не збирається кворум, хоч це і ганебно. Наступне засідання – у середу. Причому, наскільки я знаю, дехто з членів комітету вважає, що комітет не повинен давати роз’яснення, отже є ризик, що його і  не буде. Ще один вихід – прийняття законопроекту, який би виключив рядок про референдум із закону про об’єднання громад. Але останнє слово все одно буде за ЦВК. Якщо воно знайшла одну формальну незрозумілу причину, то знайде і ще одну. Наступного четверга Верховна Рада знову спробує поміняти ЦВК, хоча боюся загадувати наперед.

 

 

Спеціаліст з місцевого самоврядування Реанімаційного пакету реформ Іван Лукеря наголосив, що часу обмаль. Адже громади, які подали документи до ЦВК, мають бути врахованими у бюджеті на наступний рік. Якщо цього не буде зроблено, створення цих громад залишиться під питанням.


Як відомо, ЦВК звернулася до Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя, бо знайшла причину не призначали вибори в ОТГ на жовтень цього року. 5 вересня Парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя планував надати роз’яснення ЦВК по виборах в об’єднаних громадах, але так і не зібрався на засідання.

Якщо ж комітет таки надасть роз’яснення, вибори ще можуть відбутися у листопаді чи грудні.

Нагадаємо, Глава Уряду Володимир Гройсман під час спеціальної наради з керівництвом Центральної виборчої комісії та Міністерством юстиції заявив, що прямих законодавчих заборон виборчого процесу немає.

Більше коментарів про ситуацію з призначенням виборів в ОТГ читайте ТУТ

Теги:

Анатолій Ткачук вибори Іван Лукеря ЦВК

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

28 липня 2021

Механізм сплати ПДФО та інші бюджетні питання громад: В’ячеслав Негода озвучив пропозиції Мінрегіону

Механізм сплати ПДФО та інші бюджетні питання...

Мінрегіон вніс на розгляд Уряду проєкт змін до Податкового кодексу. Цим проєктом міністерство пропонує в наступному...

28 липня 2021

Громади - драйвери розвитку регіонів України, - Олексій Чернишов на Форумі «Україна 30»

Громади - драйвери розвитку регіонів України, -...

Нова система місцевого самоврядування має формуватись на засадах децентралізації. А також — згідно положень...

28 липня 2021

Завдяки децентралізації з’явилася взаємна зацікавленість влади та бізнесу вкладати гроші в добробут громади, - Денис Шмигаль

Завдяки децентралізації з’явилася взаємна...

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Децентралізація» зауважив підтримку реформи...

28 липня 2021

Децентралізація дає можливість громадам розподіляти бюджет відповідно до потреб мешканців, - Прем’єр-міністр

Децентралізація дає можливість громадам...

Уряд продовжує роботу у сфері покращення інвестиційного клімату в громадах. На цьому наголосив Прем’єр-міністр Денис...

28 липня 2021

Децентралізація – одна з найуспішніших реформ в Україні, - Президент

Децентралізація – одна з найуспішніших реформ в...

Після завершення другого етапу децентралізації в Україні необхідно здійснити детальний аудит і виправити допущені...