Щоб громада стала брендом: експерти допомогли Баранівській ОТГ створити стратегію розвитку

Баранівська міська об’єднана територіальна громада Житомирської області – чи не перша об’єднана громада, яка має відтепер не лише стратегію розвитку, але й схему планування всієї своєї території, а також власну айдентику: новий герб та бренд.

У розробці цієї важливої документації громаді допоміг Інститут громадянського суспільства в рамках впровадження проекту «Підтримка розбудови інституційної спроможності об’єднаної територіальної громади» за фінансової підтримки «Вестмінстерської фундації за демократію» (Лондон, SW1P 1RT, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії).

«Пояснювати об’єднаним громадам необхідність створення стратегії розвитку та схеми планування всієї своєї території вже не потрібно. За перші роки роботи громад в нових умовах усі пересвідчилися, що без цих документів про розумне зростання годі й говорити. А от створення власної ідентичності – це нова тема для громад. Її важливість необхідно пояснювати, показувати приклади, формувати перші історії успіху», - зазначив Анатолій Ткачук, директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, під час презентації стратегії розвитку, схеми планування та брендбуку Баранівської ОТГ.

За його словами, відповідальна та спроможна громада, - це не просто загал мешканців. Формуванню такої громади сприяє відчуття довіри, єдності, солідарності, поваги, взаєморозуміння серед більшості мешканців, створення її позитивного образу - ідентичності.

«Чому це важливо? Лише монолітна сім’я, де всі одне одного поважають, одне одному довіряють, стає успішною. Спільна ідентичність громади не народжується на другий день після виборів. Це правда. Але якщо ми не будемо над цим працювати, вона і не народиться. А от відсутність цієї ідентичності в об’єднаній громаді може вже на наступних виборах привести до сепаратистських настроїв, бажання певних територій відокремитися. Цим можуть маніпулювати деякі кандидати. Особливо це актуально для громад, які об’єднали багато населених пунктів, стосунки між якими завжди або непрості, або їх майже немає», - вважає Анатолій Ткачук.

Звичайно, є багато засобів формування ідентичності громади – це спільні проекти влади та мешканців громади, бюджети участі, загальні свята, спортивні змагання та інші заходи. Але одна із головних складових – це візуалізація, символіка: герб та бренд.

«До розробки айдентики, як і до формування стратегії розвитку, мають бути максимально залучені мешканці громади, представники бізнесу, громадянського суспільства, експерти. В процес має бути включено багато різних людей, думок, ідей. Тільки тоді з’являється стратегія, а на її основі - бренд, який виділяє громаду серед інших, а головне - формує у більшості мешканців відчуття причетності до життя громади, до її майбутнього. Усе це не лише згуртовує громаду, але й збільшує її бюджет, так як такою територією більше починають цікавитися інвестори, з’являються франшизи місцевого бізнесу і таке інше», - вважає Анатолій Ткачук.

Для Баранівської ОТГ експерти розробили і герб, і логотип.

«І перше, і друге важливе для ідентичності та промоції громади, але вони мають різне походження, різне призначення. Герб – елемент, створений на історії, на природньому середовищі, використовується для формування гордості за минуле. Він є основним знаком для офіційних документів, нагород. Тобто спрямовується в першу чергу на саму громаду. А от логотип орієнтований на позитивне сприйняття території іншими, використовується для територіального брендування», - пояснює Анатолій Ткачук.

На новому гербі Баранівської ОТГ – історія та природа:

  • баранець – форма українського керамічного посуду, на честь якого місто отримало назву;
  • сосна – третину території громади займають ліси;
  • льон – традиційна для цих країв культура;
  • жито – символ Житомирщини.

 

Ідея бренду, логотипу Баранівської громади – органічність, енергія та гармонія. В ньому поєдналися символи сонця, води, лісу та будівництва, розбудови громади. Це поєднання випливає зі стратегії громади, де зазначено: «Баранівська громада – це органічний простів щедрої природи, активних громадян, інновацій та органічного виробництва».

«Шукаючи ідею для логотипу, ми звернули увагу на зображення на стіні одного зі старих будинків Баранівки. Зображення було виконане з використанням оригінального баранівського фарфору - давньої гордості громади. Форма елементу цього зображення і стала основою для логотипу», - розповів Анатолій Ткачук.

В результаті, за його словами, з’явилося сучасне зображення, близьке жителям громади. Якщо громада прийме рішення використовувати цей логотип, він має бути максимально доступним для усіх жителів громади – розміщений на офіційному сайті ОТГ. Громада зможе використовувати його на візитівках, презентаційних матеріалах, вивісках, вказівниках, сувенірних матеріалах, комунальній техніці, упаковці продукції, яка випускається на підприємствах громади, тощо.

«Хочу наголосити, що бренд громади має базуватися на якісній стратегії розвитку, розробленій з залученням експертів та місцевих жителів. Він не може з’явитися сам по собі, а якщо і з’явиться, то своєї функції не виконуватиме. Ми цілих дев’ять місяців працювали над стратегією Баранівської ОТГ, схемою планування її території та айдентикою, запросили до цієї роботи мешканців громади, експертів ДП «ЦИВІЛЬБУД», дизайнерів, багато бували на місці. І ми впевнені, що лише в результаті такої кропіткої роботи може з’явитися продукт, який дійсно працюватиме на зростання громади, а не лише прикрашатиме полицю шафи в кабінеті її голови», - вважає Анатолій Ткачук.

01.11.2017 - 14:23 | Переглядів: 18285
Щоб громада стала брендом: експерти допомогли Баранівській ОТГ створити стратегію розвитку

Приєднані зображення:

Теги:

Анатолій Ткачук

Область:

Житомирська область

Громади:

Баранівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

17 вересня 2021

Розвиток скотарства: проєкт Сосницької громади

Розвиток скотарства: проєкт Сосницької громади

Сосницька громада Чернігівської області має багато господарств, які розводять корів та здають молоко. Але...

16 вересня 2021

Як Асканія-Нова хоче стати туристичним гігантом країни

Як Асканія-Нова хоче стати туристичним гігантом...

Асканія-Нова об'єднує дев'ять населених пунктів. За п'ять років реформи з децентралізації громада змогла відновити...

15 вересня 2021

У громаді на Миколаївщині волонтери шиють постільну білизну та подушки для лікарні

У громаді на Миколаївщині волонтери шиють...

У Миколаївській області волонтери громадської організації «Віват» передали медичному персоналу Снігурівської лікарні...

14 вересня 2021

Шкільні автобуси: як фермери і підприємці допомагають Ічнянській громаді

Шкільні автобуси: як фермери і підприємці...

  Напередодні першого вересня Ічнянська територіальна громада, що на Чернігівщині, поповнилася двома сучасними...

13 вересня 2021

Відновити історію. Ніжинська громада планує привабити туристів 3D-експозиціями

Відновити історію. Ніжинська громада планує...

За роки децентралізації у Ніжинській громаді відремонтували школи та лікарні, в зараз прагнуть відродити забуті...