Представник Ради Європи, Спеціальний радник Уряду України з питань децентралізації Даніель Попеску під час економічного форуму, що проходив у Харкові, поділився своїми враженнями стосовно децентралізаційних процесів, що відбуваються в нашій державі.
Даніель Попеску сказав:
«Цього ранку я поїхав з дуже гарного міста Києва дуже гарним потягом і об 11:45 опинився в іншому дуже гарному місті - Харкові. Дорогою, визираючи у вікно, я також бачив чимало малих сіл, які, здавалося, перебувають на узбіччі економічного розвитку. Звісно ж, ці дві картини погано узгоджуються.
Ми можемо годинами просторікувати про теоретичні переваги децентралізації, та я переглянув більше двадцяти економічних досліджень - і всі вони засвідчують, що у різних країнах децентралізація спричинює економічний прогрес.
Звісно, це статистика, і вона стосується не всіх країн. Вона справедлива там, де децентралізацію виконано якісно. Жодній країні не потрібні децентралізовані злидні. Жодній країні не потрібна децентралізована корупція. А, отже, процес потрібно проводити добре.
Практично всі європейські країни провели процес передачі повноважень на місця з різних причин, наприклад, у часи економічної кризи. У Раді Європи 47 країн. За винятком міні-держав - Монако, Сан-Марино та Андори - усі вони намагалися провести об'єднання громад. Не всім це вдалось. Це дуже складний процес. Він політично чутливий і технічно дуже важкий.
Та ось добра вістка: в Україні багато вже зроблено упродовж останніх двох з половиною років. Ми були консультантами відповідних процесів у 47 країнах, і, маючи змогу порівнювати, я можу сказати, що Україна досягла дуже добрих результатів. Справді, дещо можна було б робити швидше. Не так швидко, як слід, ухвалюються деякі законодавчі акти. А тепер їх ще й доводиться переглядати. Але в цілому динаміка дуже позитивна.
Ми чули, що на кінець року об'єднаних громад буде вже з 400. А наступного року буде перейдено серединну межу. З передачею на місця фінансових ресурсів там отримують змогу інвестувати у майбутнє власних громад. Так, багато вже зроблено. Зрозуміло, що вам потрібно чимало підтримки. І ви її отримуватимете. Ми чули про підтримку від USAID і від Європейського Союзу. І Рада Європи має проект підтримки роботи з громадами. Ми ведемо мову і про те, що потрібна технічна підтримка, і реформування законодавства, і гроші. Ви можете розраховувати на потужну підтримку. І все це разом дає підстави для оптимізму».
Теги:
Область:
Харківська областьДжерело:
Харківська обласна рада
05 липня 2025
Шлях України до повоєнного доброго...
Четверта сесія Діалогу високого рівня щодо доброго демократичного врядування відбулась у Львові 3-4 липня 2025 року,...
05 липня 2025
10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з українською освітою для дітей на ТОТ і за кордоном?»
10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з...
10 липня, о 10:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Як зберегти зв’язок з...
04 липня 2025
Розробка Комплексного плану просторового розвитку як можливість ефективної відбудови громади
Розробка Комплексного плану просторового...
Не раз доводиться чути, що впровадження просторового планування – не на часі. Але Харківщина доводить протилежне....
04 липня 2025
Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси - посібник
Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси -...
1 липня у Львові в межах Міжнародного саміту мерів за організації UMAEF був проведений воркшоп «Як громадам успішно...