Єврокомісія опублікувала Звіт по Україні за 2024.
Чудовий звіт, раджу всім прочитати всі 100 сторінок, особливо депутатам, міністрам та всім центральним органам виконавчої влади і, звісно, всім свідомим громадянам.
Переконана, якщо виконати все, що тут написано, то це тільки посилить нашу державу та принесе тільки користь нашим громадянам та бізнесу.
Звіт відзначає певний прогрес у Євроінтеграції у порівнянні з минулим роком та вказує на проблеми, які потрібно вирішувати.
Найважливіше, Звіт - це дороговказ, що потрібно зробити, які закони потрібно прийняти. А це означає, що попри відомчий спротив певних структур (не всім до вподоби правильні реформи, багато хочуть жити під європейській прапором, а правила мати «свої»), нам потрібно відстоювати для держави та людей зміни, якщо ми хочемо жити в ЄС.
Я вкрай задоволена тим, що вдалось досягти в частині розділу щодо публічної адміністрації, по напрямкам, за які я відповідаю в Парламенті як голова підкомітету з адміністративних послуг та процедури.
Разом з Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, нашими міжнародними партнерами, експертами вдома і закордоном працювала над тим, щоб були здійснені і відмічені позитивні кроки України. І щоб були вказані ті кроки, які не зроблені, і мають бути прийняті, попри небажання певних «стейкхолдерів».
Отже, що з позитивного в розділі публічної адміністрації, де є взаємодія держава-громадянин, держава-бізнес?
Прийняття Закону про адмінпроцедуру та внесення змін до майже 200 законів щодо приведення їх у відповідність до закону про адмінпроцедуру. Це чітке «НІ» свавіллю чиновників, всі негативні рішення щодо бізнесу чи громадян, можуть в досудовому порядку бути оскаржені, такі рішення мабуть бути з мотивувальною частиною, особи повинні мати доступ до матеріалів, мають бути визначені чіткі строки.
В звіті вказано необхідність прийняття закону 4380 про адміністративний збір. Нарешті на 4 році після реєстрації цього законопроєкту у ВРУ, сподіваюсь, нам вистачить волі прийняти цей закон і зробити ЦНАПи самоокупними та спроможними надавати якісні послуги громадянам.
Є вимоги до внесення змін до Податкового кодексу, щоб привести у відповідність до закону про адмінпроцедуру, адже податкова має бути сервісним органом, а не каральним. Внесення цих змін дуже недовподоби податковій, тому вона внесла правки про вихід з під дії закону до другого читання руками деяких відомих нам в сфері фінансів депутатів. Сподіваюсь цей Звіт стане стимулом припинити виходити з під дій цього закону. Хоча минулий Звіт не став, а даремно, тому тут Єврокомісія ще раз повторює, ніяких виключень!
Ну і багато чого хорошого на 100 сторінках, що попри відомчий спротив треба виконувати! Бо принцип роботи вже такий, спочатку реформи - потім кошти від ЄС в рамках Плану дій для України.
Ну і залишу тут частину Звіту, прямою мовою від Єврокомісії з мого напрямку, який я веду у Парламенті, в Комітеті, а саме про адміністративну процедуру та послуги:
«Закон "Про адміністративну процедуру", який набув чинності в грудні 2023 року, уніфікував адміністративні процедури з метою подальшого приведення їх у відповідність до практики ЄС та посилення права на належне адміністрування. Закон супроводжувався ґрунтовним навчанням для чиновників усіх рівнів.
У жовтні 2024 року було ухвалено закон, який узгодив і гармонізував близько 200 законів із законом про адмінпроцедуру та повернув існуючі винятки у сферу його дії. Подальша гармонізація все ще необхідна щодо Податкового кодексу, сектору земельних відносин та цифрових процедур. Застосування закону до функцій державного управління Національного банку України було відкладено до січня 2025 року, щоб надати достатньо часу для його імплементації.
Ухвалення Закону "Про звернення громадян" має допомогти розмежувати справи адміністративної процедури та інші форми громадських звернень.
Надання послуг населенню та бізнесу в цілому працює ефективно. Орієнтоване на користувача надання послуг та цифровізація передбачені Планом пріоритетних дій Уряду до 2024 року і продовжують користуватися потужною політичною підтримкою. Прогрес залишався послідовним, зокрема завдяки поступовому впровадженню нових цифрових послуг. Надання послуг офлайн продовжувалося через велику мережу місцевих центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП). Кількість ЦНАПів, доступних для людей з інвалідністю та людей похилого віку, постійно зростає. Для подальшого підвищення спроможності надання адміністративних послуг Україна має ухвалити запропонований закон про адміністративний збір».
Сподіваюсь, всі вимоги Єврокомісії вдасться виконати, тільки потрібна політична воля!
Ознайомитися зі звітом можна ТУТ
Автор: Лариса Білозір
Теги:
міжнародна підтримка адміністративні послуги адміністративна процедура Лариса Білозір євроінтеграція
10 січня 2025
Олексій Кулеба очолив Координаційний центр із...
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба очолив...
10 січня 2025
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...
10 січня 2025
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...
У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...
10 січня 2025
Порядки використання субвенцій в освітній...
Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...