Тернопільщина перша серед областей запровадила моніторинг рішень ОМС та їх аналіз на предмет законності

Чи можливо продовжувати реалізовувати концептуальні завдання місцевого самоврядування та територіальної організації влади в умовах війни? Чи реально сьогодні переформатувати місцеві державні адміністрації в органи префектурного типу? Чи достатньо для цього чинного законодавства? Чи складно забезпечити нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування?


Тернопільщина продовжує займати лідируючі позиції у реалізації завдань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. В області, поки що єдиній в Україні, розпочалася робота над запровадженням ефективної моделі взаємодії місцевого самоврядування та виконавчої влади, а  також впроваджено моніторинг і аналіз прийнятих рішень місцевими радами на предмет їх відповідності Конституції та законам України.

Про це повідомив голова Тернопільської обласної адміністрації В’ячеслав Негода на форумі громад Тернопільщини «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція».

За його словами, удосконалення взаємодії між місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування дасть змогу збалансувати розвиток територіальних громад області.

«Хочу запевнити, що Тернопільщина продовжить впроваджувати зміни, закладені в концептуальних завданнях розвитку багаторівневого демократичного врядування – як місцевого самоврядування, так і системи органів виконавчої влади на принципах і положеннях Європейської Хартії місцевого самоврядування і досягнутих домовленостей в рамках Страсбурзького формату. У цьому процесі важливо дотримуватися базових принципів. Серед них -  забезпечення законності діяльності органів місцевого самоврядування і місцевих державних адміністрацій. І цю роботу в області ми почали минулого місяця. Також має діяти принцип взаємовідповідальності за розвиток. Розвиток громади не може бути окремим від розвитку області. Плануємо розробити спільно стратегію регіонального розвитку, яка буде складатися з секторальних стратегій і стратегій кожної громади», - сказав В’ячеслав Негода.

 

 

Питання забезпечення законності рішень органів місцевого самоврядування  в області планують вирішити шляхом переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу на основі чинного законодавства, а саме законів «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеві державні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану», Постанова КМУ №339 від 09.03.1999р. «Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади»

Моніторинг рішень органів місцевого самоврядування почали з перевірки вчасного оприлюднення: розпоряджень голови про скликання сесій (не пізніше, як за 10 днів до початку сесії); прийнятих актів (не пізніше 5 робочих днів з дня затвердження документу); відеозапису пленарних засідань ради(не пізніше наступного дня після проведення засідання). Цьому передувало скасування рішення Ради оборони області, яке зобов’язувало  місцеві ради погоджувати з ОВА скликання сесій.

«Ось деякі дані першого моніторингу: у серпні було проведено більше 40 засідань сесій місцевих рад. 58,5% рад вчасно оприлюднили розпорядження про скликання. У вересні  заплановано провести теж більше 40 засідань сесій. 93% рад оприлюднили розпорядження вчасно. Ми застерігаємо органи місцевого самоврядування, якщо засідання місцевих рад скликані з порушенням законодавства, прийняті рішення можуть бути оскаржені як незаконні».

В’ячеслав Негода підкреслив, що таким шляхом Тернопільська область рухається до підвищення прозорості, публічності, професійності в діяльності органів місцевого самоврядування в регіоні; до забезпечення законності в рішеннях та діях органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій; до підвищення інституційної спроможності місцевих державних адміністрацій.

Нагадаємо, що питання забезпечення законності рішень органів місцевого самоврядування передбачені Концепцією реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади та програмою підтримки Ukraine Facility.

 

 


Форум громад Тернопільщини «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція» організований Комітетом з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування у партнерстві з Тернопільською обласною державною адміністрацією за сприяння та підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»).

23.09.2024 - 14:49 | Переглядів: 5994
Тернопільщина перша серед областей запровадила моніторинг рішень ОМС та їх аналіз на предмет законності

Теги:

В'ячеслав Негода нагляд

Область:

Тернопільська область

Джерело:

Читайте також:

11 грудня 2024

Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді

Синергетичний підхід: як працює підтримка...

Як працює механізм підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей на рівні громади, що можна вважати успішними...

11 грудня 2024

Перезавантаження ветеранської політики: досвід Чорноморська

Перезавантаження ветеранської політики: досвід...

Повертаючись із поля бою в рідну громаду, ветерани стикаються з різними викликами: реабілітація, працевлаштування,...

11 грудня 2024

17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої інформації та документів про майно територіальної громади»

17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої...

17 грудня 2024 року (вівторок), о 10:30 розпочнеться тренінг на тему: «Відновлення втраченої інформації та документів...

10 грудня 2024

Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів: учасники конкурсу Громада на всі 100

Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів:...

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...