Створена в 2017 році Вижницька міська громада – партнер Програми USAID DOBRE – сьогодні стала надійним тилом для майже чотирьох тисяч внутрішньо переміщених осіб та прийняла у себе релокований бізнес.
Добровільне об'єднання та співпраця з міжнародними донорами
Вижницю – адміністративний центр міської громади – називають воротами Буковинських Карпат. Тут дихається легше, а навколишня природна краса має магічну лікувальну силу. Недарма у Вижниці здавна розташовувався курорт. Стрімкий Черемош та сині гори колись облюбували українські знаменитості - письменники Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка. Тут оживають пісні Назарія Яремчука, який родом із цих країв, та ВІА «Смерічка». До речі, через Черемош Вижниця сусідить з Івано-Франківською областю.
Вижниця - батьківщина Назарія Яремчука
Центр Вижниці має всі ознаки середньовічної архітектури: площа, ринок, ратуша, вузенькі вулиці з тротуарами. От тільки у колишньому приміщенні ратуші розмістився міський суд, а не міська рада. Місцева влада, до речі, займає набагато скромніше приміщення. Біля його входу черга внутрішньо переміщених осіб за гуманітарною допомогою.
Центр Вижниці має усі ознаки середньовічної архітектури
Знайомимося з головою Вижницької міської громади в його кабінеті. Говоримо про реформу з децентралізації, про її переваги, про те, як спроможність та міцне стояння на ногах допомагає справлятися з викликами війни.
Олексій Чепіль, голова громади, стояв у витоків добровільного об'єднання:
«Ми об'єдналися у 2017 році. І це було правильне рішення. Адже отримали владні та фінансові повноваження. Оскільки об'єдналися добровільно, то у вигляді бонуса держава виділяла кошти на розвиток місцевої інфраструктури медичної та освітньої галузі».
Голова громади Олексій Чепіль
Міжнародні програми допомоги, зокрема Програма USAID DOBRE, говорить Олексій Чепіль, вчили представників громади працювати в нових умовах, публічно та прозоро, із залученням громадськості, ефективно використовувати власні ресурси та бюджет. У Вижницькій громаді створено антикорупційну та молодіжну ради, проведені фінансовий аудит та інвентаризація комунальної власності; прийняті важливі для управління документи (реєстр комунального майна, положення про приватизацію та оренду та інші).
Громада спільно з Програмою DOBRE облаштували зал засідань міської ради сучасною мультимедійною технікою. DOBRE закупила електронну систему для голосування (сервер, програмне забезпечення) та 27 планшетів для депутатів. Громада ж придбала телевізор, проєктор, колонки.
Вижницька громада, за словами Олексія Чепіля, – це край гуцульських фестивалів. До пандемії та повномасштабного вторгнення тут щороку проводили пів десятка масштабних заходів. Сюди з'їжджалися етнографічні колективи не тільки з України, а й світу, тут влаштовували ярмарки народних майстрів, народні гуляння та концерти. Сотні туристів брали участь у фестивалях. У межах співпраці з Програмою USAID DOBRE громада із залученням громадськості розробила дизайн зонування території Вічового майдану та отримала мобільну сцену, яку можна буде використовувати на різноманітних заходах. Але вже після війни.
А ще спільно з DOBRE лише за останній рік набрали учасників молодіжної ради та відкрили молодіжний центр, також у співпраці з DOBRE реалізують проєкт з покращення послуги зовнішнього освітлення. Наприкінці 2021 року громада модернізувала систему управління вуличними ліхтарями, встановивши у 10 населених пунктах громади 29 станцій автоматичного управління з відповідним програмним забезпеченням. І керувати, наприклад, вмикати чи вимикати зовнішнє освітлення можна за допомогою смартфону. Так само через спеціальну програму є можливість побачити, в якому селі сталася аварія і швидше на неї реагувати.
Вижницька громада модернізувала систему управління вуличними ліхтарями
Війна переорієнтувала громаду на допомогу ВПО
«На жаль, війна змінила плани на розвиток. Із початком повномасштабного вторгнення Вижницька міська громада прийняла близько чотирьох тисяч внутрішньо переміщених осіб і ми змушені були повністю перелаштувати нашу роботу, щоб допомогти тим, хто покинув власні домівки через війну», – говорить Олексій Чепіль.
З перших днів російської агресії у Вижницьку громаду почали приїжджати внутрішньо переміщені особи з Київської, Миколаївської, Донецької та інших областей.
Головним завданням громади було розселити їх та нагодувати. Окрім приватного сектору, прихистком для ВПО стали бюджетні заклади: дитячі садочки, школи, заклади культури. Спочатку громада вирішувала проблеми лише ресурсами бюджету та за рахунок місцевих жителів, які допомагали, хто чим міг. Поступово міжнародні організації почали надавати гуманітарну допомогу. Програма USAID DOBRE переорієнтувала свою діяльність, зосередившись також на підтримці внутрішньо переміщених осіб. Загалом 8 громад західної України отримали допомогу на покращення умов перебування ВПО.
Гуманітарна допомога для внутрішньо переміщених осіб від Програми DOBRE
Програма DOBRE передала Вижницькій громаді допомоги на суму більше двох мільйонів гривень у вигляді меблів, постільної білизни, матраців, подушок, ковдр та обладнання для кухні.
Основною частиною цієї допомоги вже користуються у прихистках, де проживають внутрішньо переміщені особи. Голова громади радить відвідати підприємців, які перевезли у громаду свої бізнеси.
Меблі від Програми DOBRE
Релокований бізнес: світильники та модульні будинки
Знайомимося з Максимом Леванцем, власником виробництва, яке спеціалізується на виготовленні світлодіодних систем освітлення. У 2018 він зареєстрував торговельну марку Lumof, добре знану в Україні і за кордоном – Польщі, Німеччині, Бельгії та Ісландії.
Власне, виробництво було розташоване в Миколаєві, а адмінофіс підприємства - в Ірпені.
«Ми з родиною жили в Ірпені, наші вікна виходили на Гостомель. Все бачили, чули. 25 лютого, зібрали одну сумку і виїхали. Через знайомих приїхали у Вижницю», – згадує Максим.
Маким Леванець, власник релокованого бізнесу з виробництва систем освітлення
Підприємець зізнається, якби не допомога голови та представників громади, однозначно переїхав би звідси – телефонують і досі з інших громад, заманюють різними вигодами.
Максима та його родину поселили в адмінкорпусі одного із місцевих підприємств – ТОВ «Українські зелені технології». Нині тут на двох поверхах мешкає 12 родин внутрішньо переміщених осіб. За оренду житла нічого не платять, лише за електроенергію. Громада, міжнародні організації, у тому числі і Програма DOBRE, допомогли новим жителям одягом, меблями, холодильниками, електрочайниками, мікрохвильовками. Громада вирішила і соціальні проблеми.
«Наші діти вже більше місяця відвідують садочок, а старші діти збираються в школу. Тому в нас є можливість спокійно займатися бізнесом», – говорить підприємець.
Максим розповів, що завдяки державній програмі з релокації бізнесу перевіз обладнання та готову продукцію у Вижницю. Спільно з головою громади шукали приміщення під цех, але врешті-решт зупинилися на пропозиції власника будівлі, в якій зараз мешкають. Домовилися, що почнуть сплачувати за оренду з перших зароблених коштів.
Власник бізнесу каже, що після перемоги цех з виробництва повернеться у Миколаїв, а у Вижниці продовжить роботу філіал. На даний момент у Вижниці офіційно працює 7 людей, 4 на випробувальному терміні, дві працівниці – внутрішньо переміщені особи. Окрім того, Максим думає про розширення своєї справи, планує відкрити у Вижницькій громаді підприємство з виробництва меблів, а також цех з фарбування виробів з металу та дерева.
На площах «Українських зелених технологій» також оселилося підприємство з Києва, яке виготовляє модульні будинки. Олександр Кошовий, власник бізнесу, розповідає, що також скористався державною програмою з релокації. Вивіз обладнання, каркаси модульних будинків, матеріали і вже у Вижниці повністю налаштовували технологічний процес. Разом з Олександром переїхали 10 працівників. Підприємець у майбутньому планує працювати і в Києві, і у Вижницькій громаді. Про серйозність намірів свідчить проєкт, який вже реалізовується у громаді, що стала для нього рідною. Олександр Кошовий, залучившись підтримкою міжнародних благодійних організацій, виготовив два модульні будинки, які вже встановлені в селі Чорногузи Вижницької громади. Міська рада Вижниці виділила землю під їх встановлення. У будинках зможуть жити внутрішньо переміщені особи. Так само громада допомогла з комунікаціями та підключенням електроенергії. Цей проєкт планується реалізувати і далі.
Олександр Кошовий, власний релокованого бізнесу з виготовлення модульних будинків
Прихисток на базі будинку культури
До речі, у селі Чорногузи готується прихисток для внутрішньо переміщених осіб. У місцевому будинку культури розпочали роботи з переобладнання його в повноцінний прихисток. У громаді розуміють та вже очікують осіннього напливу внутрішньо переміщених осіб, адже чимало жителів східних областей України через бойові дії та повністю знищену інфраструктуру змушені будуть шукати притулку, у тому числі й у Вижницькій громаді.
Громада вже має проєкт на перебудову будинку культури, планують замінити вікна, облаштувати кухню, душові та туалети. А все необхідне кухонне обладнання, бойлери та душові кабіни, ліжка, ковдри, постільну білизну Програма USAID DOBRE вже передала.
У Вижницькій громаді добре розуміють, що нові жителі – це безцінний ресурс громади, який вже у недалекому майбутньому може дати поштовх до динамічного економічного розвитку.
Теги:
історії війни міжнародна підтримка
Область:
Чернівецька областьГромади:
Вижницька територіальна громадаДжерело:
Програма DOBRE
11 грудня 2024
Синергетичний підхід: як працює підтримка ветеранів у Калуській громаді
Синергетичний підхід: як працює підтримка...
Як працює механізм підтримки ветеранів війни та членів їхніх сімей на рівні громади, що можна вважати успішними...
11 грудня 2024
Перезавантаження ветеранської політики: досвід Чорноморська
Перезавантаження ветеранської політики: досвід...
Повертаючись із поля бою в рідну громаду, ветерани стикаються з різними викликами: реабілітація, працевлаштування,...
11 грудня 2024
17 грудня - тренінг «Відновлення втраченої...
17 грудня 2024 року (вівторок), о 10:30 розпочнеться тренінг на тему: «Відновлення втраченої інформації та документів...
10 грудня 2024
Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів: учасники конкурсу Громада на всі 100
Ветеранський кемпінг та безпека пішоходів:...
10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс...