Коли кава — з користю: як у Вараші працюють із людьми літнього віку

 

Не так давно у Вараші почала діяти нова для міста громадська ініціатива: усіх, кому трохи більше за 60, запрошують на «корисну» каву — посиденьки, на яких можна дізнатися щось корисне та цікаве. Ініціаторка таких зустрічей, місцева пенсіонерка Юлія Ходюнова, вважає, що так літні жителі Вараша зможуть не втратити соціальну активність та йти в ногу з часом — бо у них ще достатньо сил на енергії на це. Та й почати змінювати громаду власними ідеями ніколи не пізно.

 

Спочатку був фітнес

 

Про роботу із людьми старшого віку Юлія думала давно. Особливо, коли бачила, як працюють із літніми за кордоном. Жінка переконана: країна буде успішною, коли у ній будуть щасливими діти та літні.

Пані Юлії 64. Вона не соромиться говорити про свій вік, бо виглядає значно молодше. А ще має неймовірну позитивну енергетику та купу ідей, на втілення яких дуже сподівається у недалекому майбутньому.

Понад 35 років тому Юлія Ходюнова вела у Вараші першу у місті групу аеробіки. А нещодавно на волонтерських засадах розпочала фітнес для тих, кому за 60. Бо зрозуміла, що людей треба оздоровлювати. Вона попередньо вивчила досвід роботи багатьох країн світу та навіть сконтактувала з інститутом геронтології (старіння) в Україні, аби зробити заняття справді оздоровчими. Так у програмі фітнесу з'явилися танці, спеціальна гімнастика-цигун, тибетська гімнастика «5 перлин», аби поступово відновлювати втрачені функції організму. Ідею підтримали, тож коли пані Юлія звернулася до станційного Будинку культури з проханням про зал для занять, їй не відмовили.

 

— З людьми треба займатися, — ділиться своїми думками жінка. — Це ті, хто побудували наше місто і нашу станцію. І вони чогось заслуговують у цьому житті. Коли людина йде на пенсію, про неї дуже швидко забувають. Людину замінили — і все. І люди лишилися ніби як за бортом життя. Думаєте, їм легко спостерігати за власним згасанням? І ось вони: дача, диван, телевізор, деякі із квартир не виходять. Життя без руху, без сенсу. Тому їх треба виривати з цього кола!

 

Кава+

 

Завдяки власній наполегливості та підтримці тих, хто повірив у ідею, фітнес для літніх працює з весни 2021 року. Проте на цьому пані Юлія не зупинилася. Заручившись підтримкою у міськраді, жінка вже підготувала новий проєкт для пенсіонерів — формат клубу корисних зустрічей за філіжанкою кави «Кава+» у приміщенні «Гончаренко-центру».

На кожну зустріч пані Юлія запрошує спеціаліста, який відповідатиме на питання аудиторії чи навіть навчатиме чомусь новому. А відвідувачі клубу зможуть у невимушеній атмосфері за чашкою кави чи чаю не лише поспілкуватися між собою, а й дізнатися щось корисне та цікаве.

— Чому саме такий формат? Бо я подумала, що не усім може бути комфортно чи цікаво займатися фітнесом, через різні причини. Так можна було б долучити до спілкування тих, хто не по фітнесу. А вийшло, до речі, навпаки: люди приходять на «Каву+», дізнаються про фітнес, і тоді приходять вже туди.

 

Одна із чергових зустрічей клубу «Кава+»

 

Ефект від «Кави+» перевершив мої очікування. Видається, ніби такого формату чекали обидві сторони: і відвідувачі, і гості заходів. Одні діляться тим, з чим повсякдень працюють, а інші з неймовірною цікавістю всотують нові знання. А ще ж завдяки підтримці «Гончаренко центру» ми маємо безкоштовну каву та солодощі, що дуже приємно.

Зазвичай наприкінці кожної зустрічі я запитую у присутніх, зі спеціалістами яких установ вони б хотіли поспілкуватися. Але й сама маю орієнтовний план: планую зустріч із нотаріусом, психологом, наркологом, представником пенсійного фонду, Приватбанку, відділу субсидій, мером міста, священиком, спеціалістом із цифрових технологій, а також хочу провести і зустрічі-фуршети, які запропонував організовувати «Гончаренко центр».

Допомагає із зустрічами мені департамент соціального захисту та гідності міста і місцевий «Гончаренко центр». Я ж запрошую наших гостей дуже просто, прямо на їх робочих місцях: в кабінетах, ординаторських тощо. Йду до них і розмовляю. Досі ніхто не відмовлявся, за що я теж особливо вдячна!

Так уже відбулося кілька зустрічей на різні теми. Обговорювали поширення нового штаму вірусу та вакцинацію, функції первинної та вторинної ланки. Представники територіального центру розповіли про безкоштовні послуги, які можуть отримати пенсіонери. Згодом була зустріч із лікарями — вузькими спеціалістами, а трохи пізніше відбувалася тематична зустріч, присвячена домашнім улюбленцям.

 

Ніби й все знаєш, а купа питань

 

Особливо людною була зустріч із завідувачкою відділення неврології Ольгою Міщук та лікарем-кардіологом Сергієм Лавруком. Як розповідає пані Юлія, коли запрошувала їх на зустріч, зрозуміла, що єдиною перешкодою для гостей могло стати лише прибуття до відділення пацієнтів у важкому стані. Серед присутніх були й ті, хто дякував гостям за врятовані життя. Це було дуже зворушливо.

 

Зустріч з лікарями

 

— Упродовж вечора ми обговорили питання, які хвилюють багатьох — безсоння, переривання сну, почуття тривоги та інсульти. Лікарі виклали все це дуже зрозуміло і терпляче, не використовуючи термінів. На зустріч, присвячену домашнім тваринам, прийшло небагато жителів, можливо, через негоду. І хоча ми ніби й знаємо все про наших тварин, а все інше можемо знайти в інтернеті, але питання сипалися, як горох. Тепер знаємо, чому тварини поводяться саме так та що це означає.

Загалом літні варашани мали змогу відвідати вже 4 тематичні зустрічі клубу «Кава+», на черзі ще відразу декілька запланованих.

 

Діалог та нові ідеї

 

Пані Юля каже, що за роки незалежності місто змінювалось дуже повільно. І це не про зовнішню форму, а про світовідчуття жителів. Та останнім часом для неї зміни дуже відчутні, особливо у плані діалогу влади та громади.

— Мені дуже до душі активність команди, яка нині працює у місті. Розумію, що на все треба час. Але бачу, які люди відкриті до діалогу, до обговорення, як пропонують якісь варіанти, навіть якщо мій неможливий. Поки мої ідеї втрапляли до зацікавлених у змінах людей, сподіваюсь, так буде і надалі. Бо ж усе просто: разом ми можемо більше!

Хочу створити ще один тематичний клуб, навіть назву вже вигадала: «Відродження». Це будуть психотерапевтичні тренінги, направлені на відновлення пам'яті, уваги, реакції, координації. За ігровими методами: діловими, рольовими, дидактичними, творчими, імітаційними. Думаю, буде дуже корисно та весело!

Ще маю одну думку, яку виношую давно: хотілося б якось із нашими літніми людьми відвідати якийсь дитячий будинок. Думаю, це була б корисна зустріч. Адже діти потребують уваги і людського тепла, яке їм не замінять подарунки чи якісь речі. А у наших дідусів і бабусь знаєте, скільки досвіду спілкування з дітьми! Звісно, це буде не для всіх, бо ж усі люди різні: хтось дуже любить дітлахів, а хтось дратується поряд з ними. Все це ще в планах, але я вже дуже активно про це думаю!

 

Після зустрічі – спільне фото

 

Так у Вараші розвивається робота із літніми людьми. Помаленьку, на волонтерській ініціативі однієї жінки та з підтримкою тих, хто володіє хоч якимись ресурсами міста. Це коли одна ідея, запаливши інших, породжує цілий рух, якого досі не було. Коли одне гаряче серце вірить, що змінить громаду на краще.

 

Авторка: Вікторія Черпак, журналістка Володимирець.Сity


Матеріал підготовлено в рамках спецпроєкту «Творці нових громад». Спецпроєкт створено для інформаційного порталу «Децентралізація» в рамках Швейцарсько-українського проєкту DECIDE — «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», який виконується Консорціумом ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії, представленої Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (SDC).

 

ЧИТАТИ ІСТОРІЇ З ІНШИХ ГРОМАД

Теги:

творці нових громад

Область:

Рівненська область

Громади:

Вараська територіальна громада

Джерело:

Володимирець.Сity

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

01 грудня 2021

Нове шкільне харчування: історія успіху Решетилівської громади

Нове шкільне харчування: історія успіху...

Перед введенням нового шкільного меню, у Решетилівській громаді провели анкетування серед учнів і батьків. Як...

29 листопада 2021

Станція чистоти. Бахмутська громада реалізовує грандіозний проєкт поводження з відходами

Станція чистоти. Бахмутська громада реалізовує...

  На Донеччині завершується будівництво одної з найбільших в Україні сміттєсортувальних станцій, де...

25 листопада 2021

Конкурс "Наша громада": Вознесенська громада отримала виграш та почала впроваджувати проєкт

Конкурс "Наша громада": Вознесенська громада...

  Півмільйона гривень на реалізацію проєкту «Компостуй – громаду гуртуй» громада уже отримала від...

22 листопада 2021

Малу IT-академію для дітей відкрили у Глибоцькій громаді

Малу IT-академію для дітей відкрили у...

Малу IT-академію для дітей відкрили у сесійній залі Глибоцької громади, за підтримки Програми USAID DOBRE. Учні...

18 листопада 2021

Соціальні послуги, дружні до дітей: Бахмут переміг у міжнародному конкурсі ЮНІСЕФ

Соціальні послуги, дружні до дітей: Бахмут...

Проєкт системи підтримки сімей, які виховують дітей з інвалідністю, переміг у міжнародному конкурсі Дитячого фонду...