Присвятив 15 років розвитку Городницької громади: Іван Онищук про об'єднання, зміни та плани

 

Городницька громада розташована посеред поліських лісів, де потрібно подолати майже 50 кілометрів, щоб доїхати до Новограда. Однак має все необхідне, щоб люди відчували себе комфортно: у них є лікарня, пожежна станція, комунальне господарство, прогресивна школа. Вони вирішили об’єднатися одними з перших у Новоград-Волинському районі. Вже 5 скликань поспіль її очолює Іван Онищук, з них два – він голова об’єднаної громади.


Він народився у селі поруч з Городницею і останні 15 років присвятив розвитку громади. Спочатку був головою Городницької селищної ради, а згодом – об’єднаної громади. В перший рік новоствореної громади Іван Онищук вважав найбільшим досягненням те, що люди не розчарувались після об’єднання. Думок про те, щоб змінити роботу чи переїхати кудись не виникало ніколи. У 43 роки він вперше балотувався на посаду голови і з того часу незмінно обіймає цю посаду.

– Коли я вам скажу, як вирішив балотуватися вперше – не повірите. До мене звернулися місцеві поважні люди і сказали – Іване, спробуй. Я пішов і виграв. І з того часу очолюю громаду.

Наразі найскладніше те, що громаді дали повноваження майже у всіх сферах, але ці повноваження держава не підкріпила фінансово. В громадах часто відсутня матеріально-технічна база для проведення дрібних ремонтів та інших робіт на місці – наприклад, екскаватор, бульдозер, автовежа, самоскиди тощо.

Але попри це радує те, що люди повірили і вже переконалися, що децентралізація дає позитивні результати. Є досягнення і нові можливості, є відчуття того, що працюєш для людей і покращення стану громади, віра у кразе і розуміння мешканців громади

 

Голова Городницької громади Іван Онищук

 

Як відбувалось об’єднання та про перший рік у новому статусі

 

У 2016 році в одну громаду вирішили об’єднатися 11 сіл: Брониця, Городниця, Дубники, Кленова, Липине, Лучиця, Мала Анастасівка, Перелісок, Перелісянка, Прихід та Червона Воля. Після завершення усіх необхідних процедур вони почали працювати як одне ціле. Зміни, які відбулися у населених пунктах громади тоді були очевидні – освітлення вулиць, ремонт доріг, школи та багато інших фактів свідчать про користь від об’єднання.

– Ейфорії не було, – розповідав Іван Анатолійович. – Ми знали, що не буде легко. І від початку зіткнулись з багатьма проблемами. Якщо подивитись за 2017 рік, ми намагались не розвивати штати, а зробити щось для людей. Та з тим усім створили і укомплектували гарними кадрами свій відділ освіти та соціального захисту. Найголовніше, що ми самі собі господарі.

У перший рік громаді виділили 4 млн 300 тисяч грн державної субвенції на розвиток інфраструктури. За них придбали шкільний автобус, сміттєвоз, а також на 700 тисяч усілякого різноманітного обладнання. Це і лопати для чистки снігу, генератори, сміттєві баки.

Та найголовніше, що зробили – вуличне освітлення у селі Дубники, на яке витратили 900 грн, хоча вартість самих робіт – близько 400 тисяч. А все завдяки грантовим коштам

Також почали розвивати навколишні села. Зробили власним коштом дороги: наприклад, щебеневе тверде покриття у Червоній Волі на 200 тисяч. У Лучиці збудували дитячі майданчики і так це село усіляко підтримували. До слова, дитячі майданчики є у кожному селі.

Зробили серйозний ремонт стадіону спільним зусиллями. Також замінили опалення в школі. Там же оновили основну теплотрасу і водогін. Цікаво, що розпочали поліпшувати умови життя для людей не в самій Городниці, а у навколишніх селах. Тоді ж виграли і безкоштовне проведення енергоаудиту, а воно коштує 100 тисяч гривень.

 

 

У наступні роки за кошти субвенції на розвиток інфраструктури громади провели освітлення майже у всіх населених пунктах, купили ще два автобуси для підвезення школярів (тепер вже їх чотири), придбали понад 100 контейнерів для збору ТПВ.

За кошти місцевого бюджету провели капітальний ремонт приміщення шкільної їдальні, а нове сучасне обладнання придбали за кошти державного бюджету

На умовах співфінансування з місцевого та державного бюджету встановили сучасний футбольний майданчик, наразі проводиться процедура закупівлі на капітальний ремонт спортивної зали в опорному навчальному закладі.

За власні кошти із залученням співфінансування коштів із державного бюджету на соціально-економічний розвиток провели капітальний ремонт амбулаторії. Тепер амбулаторія тут відповідає всім вимогам норм ДБН.

– Перший рік – найважчий, бо це рік становлення. Адже багато функцій, які були в районі, передали нам. Головна проблема, з якою ми стикнулись, – це кадровий "голод". Тому досить багато часу приділяли формуванню кадрів. Одним із кроків у цьому напрямі було навчання у школі місцевого самоврядування, – розповідає Іван Онищук.

 

Про здобутки громади

 

Городниця зараз може похизуватися чудовою школою. З 2018 року у школі використовують методику перевернутих класів, змішане навчання та пари замість звичних кроків. А ще є сучасні лабораторії фізики та хімії.

Також у громаді є потужна амбулаторія загальної практики та сімейної медицини, бо коли ти так далеко від райцентру, важливо, щоб усі послуги можна було отримати на місці

Окрім різноманітних навчань та форумів для молоді, громада бере активну участь у грантових проєктах, бо розуміють, щоб розвиватися потрібні кошти і не на все можна зробити за власні.

 

Учасники форуму "Можливості молоді в громаді в умовах децентралізації"

 

З останніх перемог – це нова музична апаратура для Будинку культури, яка дасть можливість установі розвиватися далі та стати осередком молодіжного та культурного життя. Бо дівчата та хлопці часто виїжджають із сільської місцевості до великих міст – у пошуках нового життя та самовдосконалення. Реалізувати цю мрію вдалося завдяки грантовій підтримці.

Громада також брала участь у проєкті Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні (Польща) "Підтримка процесу децентралізації: розвиток компетенцій об'єднаних територіальних громад у сфері надання соціальних послуг". Завдяки перемозі у ньому отримали 380 тисяч гривень на придбання тренажерів для осіб з інвалідністю.

 

Про плани на майбутнє

 

За словами Івана Онищука, громада активніше почала розвиватися саме за часів незалежності. Стало більше можливостей — наприклад, зробити ремонт чи отримати нову техніку.

– Та найголовніше люди стали більш патріотичними. Ще б трохи змінити ставлення до життя, і все в нас буде добре. Планів у нас – як у Наполеона. Головне, щоб бюджет наповнювався, а ми зробимо усе, аби нашим людям жилося краще.

Авторка: Інна Попова, Головна редакторка Новоград.City

 


Матеріал підготовлено в рамках спецпроєкту «Творці нових громад». Спецпроєкт створено для інформаційного порталу «Децентралізація» в рамках Швейцарсько-українського проєкту DECIDE — «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», який виконується Консорціумом ГО DOCCU та PH Zurich за підтримки Швейцарії, представленої Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва (SDC).

 

ЧИТАТИ ІСТОРІЇ З ІНШИХ ГРОМАД

Теги:

творці нових громад

Область:

Житомирська область

Громади:

Городницька територіальна громада

Джерело:

Новоград.City

Поділитися новиною:

Читайте також:

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...

22 лютого 2022

У Запорізькій області громада створила пожежну охорону та вже кілька років самостійно бореться з пожежами

У Запорізькій області громада створила пожежну...

Добровільну пожежну охорону Комиш-Зорянська громада створила завдяки новим можливостям, які отримала в...

18 лютого 2022

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс Пірнівської громади, яка самостійно визначилася із власним майбутнім

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс...

Наприкінці децентралізації десять сіл неподалік від Києва примусово об’єднали в Пірнівську громаду. І хоча на паперах...

10 лютого 2022

Нове шкільне харчування: історія успіху Гостомеля

Нове шкільне харчування: історія успіху Гостомеля

Раніше у Ліцеї №1 Гостомельської селищної ради харчувалися лише 10% учнів. Все змінилося, коли шкільну їдальню...