Відродження ковальської справи у Софіівській ОТГ

Проект з відродження ковальської справи реалізували у Софіївській об’єднаній територіальній громаді Дніпропетровської області.


Майстерню-ковальню допомогла відкрити Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результат та ефективність» DOBRE.

Для облаштування сучасної майстерні-ковальні громада надала комунальне приміщення колишнього гаража, виділила кошти на капітальний ремонт, а також облаштувала прилеглу територію. Програма USAID DOBRE допомогла розробити проект, придбала спеціалізовані інструменти та сучасне ковальське обладнання для майстерні. Загальна вартість проекту склала 226 тис. грн.

 

Приміщення колишнього гаража

Приміщення майстерні-ковальні

«Скрізь у світі відроджують забуті народні промисли. Це приваблює туристів. Під час навчальної поїдки до США з Програмою DOBRE я побачив, як там у маленьких містечках та селищах відроджують забуті ремесла і на цьому заробляють, проводячи фестивалі, майстер-класи, екскурсії, продаючи сувеніри. У місті  Дуб'юк (штат Айова) мене вразила набережна річки Міссісіпі, яка була прикрашена арт-скульптурами з металу. Ми хочемо щось подібне зробити у парку Софіївки, який розпочали реконструювати. Нам дуже пощастило, що у нашій громаді живуть ковалі і тому виникла ідея підтримати таких людей та облаштувати муніципальну майстерню-кузню, де розвиватимуть,  навчатимуть та передаватимуть  ковальське ремесло нашому підростаючому поколінню. Цей проект є складовою частиною Програми місцевого економічного розвитку, яку ми розробляли спільно з експертами з МЕР (місцевого економічного розвитку) програми DOBRE», - розповів голова Софіївської об’єднаної громади Петро Сегедій.

Відкриття майстерні-ковальні відбулося у березні 2020 року. Участь у відкритті брали спеціалісти Програми DOBRE, експерти фонду розвитку місцевої демократії (FRDL), представники виконавчого комітету Софіївської селищної ради та районної адміністрації та учасники Молодіжної ради, які допомогли оформити презентацію проекту. Також на відкриття завітали студенти місцевого професійного ліцею, серед яких розіграно три сертифікати на індивідуальні майстер-класи. Адже, одна із головних місій муніципальної ковальні -- передати традиції ковальського ремесла новому поколінню.

«На відкритті кузні наші студенти мали змогу побачити, як працює кузня. Наш заклад навчає спеціалістів сільськогосподарського напрямку. Раніше ковальська справа, яка, на превеликий жаль, була призабута, мала величезне значення у сільському господарстві. Раніше ковалі виробляли плуги, борони, різне сільськогосподарське знаряддя, яке слугувало кожному господарству і кожному механізатору. Студенти та викладачі ліцею були у захваті від роботи коваля. Ліцей дуже вдячний селищній раді за впровадження проекту «Відродження давно забутих ремесел. Створення майстерні – кузні на території Софіївської ОТГ», – ділиться враженнями Віктор Хоптинський, майстер виробничого навчання Софіївського професійного ліцею.

Відтепер у Софіївській майстерні-ковальні працює коваль із 13-річним стажем.

«Ця професія і сьогодні фізично важка, руки часто попечені, прибиті мозолями, але мене зачаровує магія вогню і особливий запах у кузні», - розповідає коваль Віктор Гапонов.

Майстер-клас від коваля у ході урочистого відкриття

Майстер-коваль у Софіївській ОТГ

Коваль за роботою

За словами майстра, колись ковалі виготовляли зброю, реманент, речі господарського призначення, сьогодні ковалі  більше тяжіють до створення  художніх виробів  з металу, які потім використовують в оформленні інтер’єрів будинків, парків, вулиць, експонуються на виставках.

«Я працюю над створенням арт-об’єкту під назвою «Дерево кохання», яке планують встановити у центрі Софіївської громади, у планах –  виготовити лавку Примирення (її секрет у сидінні, воно прогнуте наче гамак і якщо двоє сідають на краї лавки, то з’їжджаються до середини), аби у нашій громаді завжди всі жили дружно», - розповідає про власну роботу коваль.

Проте, коваль у громаді  - це помічник і для комунального підприємства. Нещодавно виготовив 5 сміттєвих баків на 1000 літрів для потреб громади. Так само досвідчений майстер готовий виконувати індивідуальні замовлення жителів: виготовлення воріт, балконних та сходових перил, елементів для екстер'єру та інтер'єру, віконних решіток, інших металоконструкцій.

  Ковальські вироби  

Софіївська громада сподівається, що реалізація проекту сприятиме розвитку малого бізнесу, популяризації українських народних ремесел, стимулюватиме розвиток туризму та надихатиме мешканців і, зокрема, молодь до створення нових малих підприємств, а відтак, і нових робочих місць.

«Дуже добре, що у нас на Софіївщині відроджуються старі традиції. Кожен мешканець для своєї садиби може замовити якийсь ексклюзивний виріб, який буде символізувати його рід, це може бути якийсь візерунок або виріб. Сьогодні електро- і газоопалення коштує дорого, тому у нас в селищі більшість людей переходить на тверде опалення. Будують печі, каміни твердопаливні котли, а для їх обслуговування потрібні такі вироби, як кочережки, металеві невеличкі совки. Професія коваля буде завжди вічною незважаючи на сучасний прогрес. У кожному виготовленому виробі відчувається тепло людських рук, у кожну річ коваль вкладає частинку своєї душі» - говорить місцева жителька Марія Гавриш.

Теги:

DOBRE культура туризм Культура кращі практики

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Софіївська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

09 вересня 2022

Лановецька громада Тернопільської області: про війну, історію, розвиток та підтримку партнерів

Лановецька громада Тернопільської області: про...

  «Там хлопці боронять, а ми маємо тут робити роботу», - вважають у Лановецькій громаді Тернопільської...

26 серпня 2022

П'ядицька громада: село розвивається, а громада має прибуток і перспективу

П'ядицька громада: село розвивається, а громада...

    Аби досягнути успіху - треба знайти свою унікальність. Або створити її! До об’єднання власні...

29 липня 2022

Великоберезовицька громада розробила інвестиційний профіль та працює над запрошенням релокованого бізнесу

Великоберезовицька громада розробила...

Створення сприятливого бізнес-середовища в територіальній громаді - тривалий процес, який вимагає системної роботи у...

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...