22 вересня 2023
Logo slogan

«Ігнорування ґендерних проблем призводить до значних суспільних витрат», - есе учасниці конкурсу DESPRO Тетяни Бобриніченко

Автор: Бобриніченко Тетяна Михайлівна, начальник відділу / уповноважена з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі у виконавчих органах Вознесенської міської ради Миколаївської області


Для того, щоб дати відповідь на питання «Чому гендерна рівність важлива у місцевому самоврядуванні?», важливо розуміти, що саме є «гендерна рівність», які цінності вона сповідує, які ідеї пропагує, та яку кінцеву мету переслідує. Як тільки приходить усвідомлене сприйняття цього, стає очевидною і сама відповідь на питання щодо важливості  гендерної рівності, а особливо на місцевому рівні – номінальному рівні задоволення потреб громадян. Бажання з’ясувати та розібратися з тим, чому більшість країн світу визначила гендерну політику як одну із пріоритетних для утвердження демократії та забезпечення сталого економічного розвитку країни в цілому, спонукало мене до більш глибокого занурення у гендерні питання.  Як наслідок – у листопаді 2018 року мене призначили уповноваженою з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі у виконавчих органах Вознесенської міської ради. Це був той старт, з якого почалося активне входження територіальної громади міста Вознесенська у процеси проектування, планування та реалізації гендерної політики на місцевому рівні. Я стала промоутеркою та адвокатесою1 гендерної політики в межах своєї громади, бо чітко зрозуміла - ігнорування гендерних проблем призводить до значних суспільних витрат, завдає збитків добробуту людей, впливає на можливості сталого зростання та ефективності управління.

За невеликий період часу було зроблено ряд важливих кроків, що стали основоположними у процесі гендерного мейнстримінгу2.  В першу чергу, за моєї ініціативи територіальна громада міста Вознесенська 22 березня 2019 року приєдналася до Європейської хартії рівності жінок та чоловіків у житті місцевих громад, тим самим задекларувавши пріоритетність гендерної політики та взявши на себе зобов’язання використовувати існуючі повноваження і партнерства для досягнення більшої рівності своїх громадян. І перший крок у цьому напрямі було зроблено вже 28 березня 2019 року, коли з числа працівників виконавчих органів ради, депутатів, представників громадськості створено Гендерну бюджетну групу, яка за підтримки  Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин (НДІ) в рамках проекту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» розпочала роботу над переорієнтуванням міських цільових та бюджетних  програм на гендерно-чутливі, а також над запровадженням гендерно-орієнтованого бюджетування.

Важливість роботи гендерної бюджетної групи важко переоцінити, адже ґендерно-орієнтоване бюджетування є одним з найбільш дієвих інструментів упровадження ґендерно-чутливої політики, орієнтованої на врахування інтересів, потреб, можливостей та досвіду різних груп жінок та чоловіків у всіх сферах життєдіяльності громади. Коли ми почали аналізувати свої паспорти бюджетних програм, зрозуміли, що часто робили акцент саме на інфраструктурні об’єкти, без врахування інтересів та потреб окремих груп людей. Крім того, чітко усвідомлювалося, що вибудувати ефективну гендерну політику на місцевому рівні неможливо без встановлення уже існуючих гендерних розривів, тому була створена робоча група, яка займалася збором та аналізом гендерної статистики. 13 вересня 2019 року було затверджено  Гендерний паспорт територіальної громади міста – інформаційний інструмент, що акумулював статистику більш, ніж за 60-ма показниками з розподілом за статтю, віком та місцем проживання (трьома населеними пунктами в межах громади).  На основі зібраних статистичних даних розпочалося дослідження ступеня рівності мешканців територіальної громади у доступі до ресурсів, роботи, економічних, освітніх, фінансових, соціальних послуг, повноважень щодо прийняття рішень, контролю над активами, станом дотримання прав і свобод. Так було встановлено ряд гендерних розривів, зокрема у процесах прийняття рішень. Зокрема з’ясовано, що  у складі депутатського корпусу міської ради частка жінок складає лише 26%,  у складі виконавчого комітету – 33%, а представництво жінок від громади в обласній раді – взагалі 0%. Чим загрожує така ситуація? Практика показує, що чоловіки і жінки не завжди поділяють одні й ті ж погляди і не завжди мають однакові потреби, тому представництво жінок є виключно важливим для того, щоб інтереси обох статей могли бути адекватно адресовані та сприйняті. Неврахування  інтересів, потенціалу та потреб кожної статі призводить до прийняття необґрунтованих рішень, несправедливого розподілу ресурсів, пільг та відповідальності між жінками і чоловіками, а також до нерівного доступу до послуг та вигод місцевого економічного розвитку.

Тож, враховуючи всі перелічені вище аспекти, територіальна громада міста Вознесенська, яка включає три населених пункти, два з яких – це сільська місцевість, стала на шлях активного інтегрування ґендерної складової у діяльність Вознесенської міської ради та її виконавчих органів, формування соціальної та ґендерно-чутливої місцевої політики, яка відповідає інтересам та потребам усіх груп населення, що проживають в межах громади, особливо вразливих за ознаками віку, статі, фізичного стану, етнічної належності, віросповідань, соціального статусу тощо. Великий акцент при цьому робиться на подолання гендерних розривів по відношенню до мешканців населених пунктів, що приєдналися, у доступі до ресурсів та можливості реалізації їх прав. Ми переконані, що послідовні кроки в цьому напрямі зроблять наші спільні зусилля помітними і такими, що призведуть до стабільності, рівності і справедливості в нашій громаді.

Отже, гендерна рівність - це з одного боку чутливий індикатор, який демонструє, наскільки зрілою і демократичною є громада, а з іншого - шлях до  ефективного, сталого та справедливого розвитку громади. Рівність в громаді досягається тоді, коли представники обох статей можуть на рівних мати доступ до всіх сфер життєдіяльності громади, управління і влади, мають рівні можливості досягти фінансової незалежності, працюючи на когось або керуючи власним бізнесом, реалізації своїх особистісних та професійних потреб та інтересів. Критичним аспектом у досягненні гендерної рівності, на моє глибоке переконання, є наділення жінок повноваженнями і більш широкими можливостями в різних сферах розвитку суспільства, а також залучення чоловіків до процесу досягнення гендерної рівності.


1 – тут: людина, яка публічно підтримує та представляє певну кампанію або політику
2 – від англ. mainstreaming: ідеї, ставлення чи практики, які розділяє більшість суспільства, і які вважаються нормальними та звичними

Досягнення гендерної рівності в українській спільноті, що означає рівноправну участь чоловіків та жінок у всіх сферах життя – це важливий вектор демократичного розвитку України. Рівноправна участь жінок та чоловіків у прийнятті рішень грає надважливу роль у реформі місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а також процесу децентралізації.

З метою розширення можливостей для розвитку лідерського потенціалу жінок в об`єднаних територіальних громадах Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO зініціював створення Мережі жінок-лідерок місцевого самоврядування та проводить навчальні заходи для представниць місцевого самоврядування. У рамках тренінгу "Жінки-лідерки місцевого самоврядування" учасниці мають нагоду оволодіти техніками ефективної комунікації, розвинути навички роботи в команді, засвоїти основи переговорних практик, управління проектами, гендерної політики, з особливим акцентом на впровадження змін на місцевому рівні. У жовтні 2019 р. проект DESPRO провів додатковий набір у новому форматі – конкурсі есе. Найкращі із заявлених есе публікуються у групі "Жінки-лідерки місцевого самоврядування" та на порталі Децентралізація.

Висловлені у есе погляди належать авторам і можуть не відображати офіційну позицію Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

Теги:

DESPRO жіноче лідерство есе

Область:

Миколаївська область

Громади:

Вознесенська міська об’єднана територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

22 вересня 2023

Відбудують краще, ніж було: як відновлюється Баштанська громада за підтримки Програми USAID DOBRE

Відбудують краще, ніж було: як відновлюється...

Програма USAID DOBRE нещодавно підписала меморандум про співпрацю з Миколаївською обласною військової адміністрацією....

22 вересня 2023

У Львові завершився другий етап Майстерні LED BOOST

У Львові завершився другий етап Майстерні LED...

vs;Цього разу в ньому взяли участь представники 20 громад-партнерок Програми USAID DOBRE із Миколаївської,...

22 вересня 2023

Вакансія! Керівник/керівниця проєкту

Вакансія! Керівник/керівниця проєкту

Together with Avfall Sverige, SALAR International is implementing a program design-phase in Support to reforms for...

22 вересня 2023

МОН у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало обговорення стратегії реформи старшої профільної школи

МОН у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало...

19 вересня відбулася перша стратегічна сесія «Реформа старшої профільної школи», якою Міністерство освіти і науки...