Громади-партнери програми USAID DOBRE відкрили свої бюджети у доступній для громадян формі

50 громад-партнерів програми USAID DOBRE з Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Харківської і Херсонської областей за супроводу експертів Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» вперше в Україні показали усі видатки та доходи місцевих бюджетів простою та зрозумілою для громадян мовою. Кожна громада розробила та розповсюдила інноваційний інструмент бюджетної інформації та залучення громадян до бюджетного процесу — бюджет для громадян.

 

 

Бюджет для громадян – це  новий для України формат пояснення складних бюджетних питань у зручних форматах: інфографіка, інтерактивні презентації, друковані видання з візуалізованими даними, які доносять інформацію про те, як і куди йдуть гроші громади.

«Тішить, що громади зробили такий сміливий крок – розкрили бюджетні дані, причому дехто навіть показав зарплати апарату. Вони виявилися не захмарними, а досить співмірними з іншими видатками. Витрати на одного учня в малочисельних школах промовисто вказують на потребу більш раціонального витрачання коштів. Бюджети для громадян показують, хто та скільки платить податків у громаді, і скільки з цих коштів інвестується у розвиток, а скільки «проїдається». Вони відкривають ціле поле для дискусії між керівництвом громад і мешканцями. І ці дискусії, сподіваюсь, будуть. Це та ціна, яку треба заплатити за побудову довіри між владою та громадянами», — сказала очільниця антикорупційного компоненту програми DOBRE Юлія Ткачук.

«Бюджет для громадян дає розуміння того, як бюджет впливає на життя кожного мешканця. Він допомагає не тільки краще сприйняти бюджетну інформацію, але й просувати підзвітність і прозорість управління коштами громади», — зазначив координатор громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» Анатолій Бойко.

Над підготовкою бюджетів для громадян в кожній громаді працювали спеціальні робочі групи з фінансистів і представників  громадськості. Кожен бюджет для громадян містить інформацію про основні доходи та пріоритетні напрямки фінансування громади, включно з витратами на школи, лікарні та зарплати апарату громади.

«Бюджет для громадян пробуджує інтерес до споживання фінансової інформації. Це гарна обгортка складного числового начиння, яка дозволяє бачити реальний фінансовий стан справ громади. Також бюджет у такому вигляді є хорошим аргументом для скептиків, які попри відкритість органу влади, можливо, не доотримували якоїсь частини інформації», — підкреслює Галина Кирея, начальник фінансового управління Шумської міської громади.

Підготовлені робочими групами бюджети для громадян опубліковані та поширюються під час масштабної інформаційної кампанії з підвищення бюджетної грамотності, яка стартувала в громадах-партнерах програми USAID DOBRE в середині жовтня, а також розміщені на сайтах громад. В подальшому робочі групи щорічно будуть готувати та поширювати бюджети для громадян у своїх громадах.

Ознайомитися з першими бюджетами для громадян можна ТУТ.


Проект «Доброчесні громади» реалізується громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма USAID DOBRE спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Теги:

DOBRE бюджет

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

03 грудня 2021

10 грудня - Всеукраїнський форум місцевого самоврядування «Актуальні питання розвитку громад» (онлайн)

10 грудня - Всеукраїнський форум місцевого...

10 грудня 2021 року о 14:00 Всеукраїнська асоціація громад у партнерстві з Міністерством розвитку громад та територій...

03 грудня 2021

14 грудня - тренінг для керівництва громад «ЦНАП і покращення якості послуг: PROSTO про найважливіше»

14 грудня - тренінг для керівництва громад...

До 5 грудня триває реєстрація на тренінг в Одеській області від проєкту PROSTO «Підтримка доступності послуг в...

03 грудня 2021

8 грудня - презентація результатів Всеукраїнського соціологічного дослідження про децентралізацію (онлайн)

8 грудня - презентація результатів...

8 грудня з 17:00 до 18:00 відбудеться презентація результатів шостого щорічного Всеукраїнського соціологічного...

02 грудня 2021

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

У Вижницький громаді Чернівецької області є Карпатський Стоунхендж. На хребтах тутешніх гір розташовані валуни із...

02 грудня 2021

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021 року: Верховна Рада прийняла законопроект №6298

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021...

2 грудня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект закону «Про внесення змін до додатків №1...