Села хочуть приєднуватися до громад, де відчутні результати, – голова Софіївської ОТГ Петро Сегедій

 

Софіївська селищна громада об’єднала вісім населених пунктів у Дніпропетровській області. У 2016 році, до об’єднання, сумарний бюджет рад складав 15 млн грн. Після створення громади спільний бюджет сягнув 60 млн грн. Почалися ремонти шкіл, будівництво доріг, освітлення вулиць. Побачивши результати Софіївської об’єднаної громади, декілька сусідніх сіл захотіли приєднатися до ОТГ.

Що мотивує села приєднуватися до існуючих громад, чому вони  не зробили цього раніше та якими результатами роботи може похвалитися Софіївська селищна громада за два роки роботи, розповів голова громади Петро Сегедій у проекті УКМЦ-DOBRE “Речники громад”.


“Після об’єднання ми освітлили усі 8 населених пунктів та 80% вулиць у селищі. почали заміну опалення у школах, готуємо будівництво водогонів у населених пунктах, де взагалі ніколи не було води. Сьогодні децентралізація дала нам такий поштовх, що я просто не можу собі уявити крок назад”, – говорить Петро Сегедій.

 

Чому села хочуть приєднуватися

 

Побачивши успіхи Софіївської громади, прийняла рішення приєднатися сусідня Миколаївська сільська рада. Це ще 10 населених пунктів із населенням близько 1500 людей. Ця сільська рада чекає призначення виборів. Адже, відповідно до закону, на приєднаній території мають пройти вибори депутатів.

“Громада, яка сьогодні планує приєднатися до нашої, нам уже вірить. Але якщо затягування з призначенням виборів триватиме, то громада, яка сьогодні хоче приєднатися, може зневіритися. Зневіриться і наша громада. Бо люди скажуть: навіщо ми об’єднували зусилля для розвитку, якщо нам не дають збільшувати територію, надходження до бюджету. Я думаю, таке гальмування має бути усунене на рівні держави. Сьогодні є закон, який дає нам змогу добровільно об’єднуватися. І якщо громада хоче це зробити, то їй треба допомагати. На цьому шляху не повинні виникати якісь політичні ігри”, – вважає голова громади.

 

 

Також ведуть перемовини із Гуляйпільською сільською радою, яка розташована у сусідньому Криничанському районі. У 11 селах мешкає близько 1800 людей. Петро Сегедій говорить, що жителям цих сіл ближче їздити, зокрема, до лікарень Софіївської громади, ніж до свого райцентру. А їхній громаді таке приєднання вигідне, адже Гуляйпільська сільрада має велику площу та ресурси. Тож процес – взаємовигідний. Петро Сегедій додає, що до громади хочуть приєднуватися тоді, коли мешканці інших сіл бачать їх успіхи. У Софійській громаді, наприклад, запровадили декілька соціальних програм, які викликали цікавість у сусідніх громад.

“Перше, що бачать мешканці сусідніх не об’єднаних громад – зовнішні зміни, оновлення наших населених пунктів. Тільки цього року ми облаштували центральну площу, почали робити тротуари, яких ніколи не було. По-друге, люди чують про розвиток об’єктів, які ми розбудовуємо і куди вкладаємо кошти, купуємо обладнання. По-третє, ми впроваджуємо декілька соціальних проектів – започаткували додаткову пенсію для батьків загиблих в АТО та афганців, прийняли програму виділення коштів на лікування людей, які цього потребують. Зараз фінансову підтримку отримали уже близько 50 осіб. Нас ставлять за приклад у інших громадах. А люди з сусідніх сіл реагують на пожвавлення життя в громаді і хочуть соціального захисту, який є у нас. До громади, яка не показує результати, приєднуватися не захочуть”.

 

Громада – це господар на своїй території

 

Голова громади говорить, що після децентралізації їм більше не доводиться ходити за грошима з простягнутою рукою до райради. Тепер об’єднана громада працює напряму з обласним та державним бюджетами. Софіївська ОТГ також має гроші на ремонт опорної школи, будівництво нового стадіону, очищення річки, яка проходить через центр селища. А найважливіше, каже Петро Сегедій, ніхто не втручається у прийняття рішень громади:

“Ті, хто говорять, що децентралізація – це зло, зовсім не знають, що ж це таке. Після об’єднання ми зрозуміли, що громада – це реальний господар на своїй території. Сьогодні немає таких питань, які б вирішувалися без обговорення з людьми”.

Не за порухом чарівної палички у громад з’являються фінанси на розбудову інфраструктури. За цим стоїть відповідальне використання повноважень та можливостей співпраці і з міжнародними організаціями, зокрема.

“Сьогодні всі фінанси, які заходять, ми використовуємо для підняття престижу нашої громади. Ми самодостатня громада, утримуємо усі свої об’єкти і заборгованостей не маємо. Також ми працюємо з програмою DOBRE, у співфінансуванні з якою у чотирьох населених пунктах встановили дитячі майданчики. Ще ми хочемо втілити цікавий проект для розвитку бізнесу, – говорить Петро Сегедій. – Хороша громада це тоді, коли є робочі місця і надходження у бюджет. Тому ми зараз працюємо над залученням інвесторів”.

 

 

Минулого року приватний інвестор збудував у Софіївській ОТГ котельню на пелетах. Місцеве самоврядування повністю взяло на себе процедуру виділення та оформлення земельної ділянки. У підсумку, за словами голови громади, плата за опалення зменшилася майже вдвічі. Це економія грошей, які спрямовуються на розвиток громади.

За одну мить після об’єднання не вирішаться всі проблеми, які роками накопичувалися у селах, селищах, містах. Децентралізація лише відкриває маршрути до результативної боротьби з викликами, дає можливості, які приведуть до успіху тільки за умови розумного їх використання.

Відео:

Теги:

речник

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Софіївська селищна об’єднана територіальна громада Софіївська територіальна громада

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

19 жовтня 2021

Всеукраїнський конкурс журналістських робіт з децентралізації: комісія приступила до оцінки матеріалів

Всеукраїнський конкурс журналістських робіт з...

Більше трьох сотень журналістських матеріалів у 2021 році надійшло на Всеукраїнський конкурс журналістських робіт...

19 жовтня 2021

Вакцинація в громадах і як це впливає на економіку - сьомий ефір другого сезону проекту "Громада"

Вакцинація в громадах і як це впливає на...

Яка ситуація з вакцинацією в громадах? Чому люди відмовляються від щеплень і чи виправдав себе експеримент у Моршині?...

18 жовтня 2021

18 жовтня 2021

Міжмуніципальна співпраця як стратегічний пріоритет

Міжмуніципальна співпраця як стратегічний...

Автор: Мирослав Кошелюк, експерт з питань стратегічного планування і стратегічних комунікацій Станом на початок...

18 жовтня 2021

Як організувати в громаді сортування сміття? Досвід Тернопільщини

Як організувати в громаді сортування сміття?...

Відсортоване сміття продають, а побутові відходи від будинків – централізовано вивозять на смітник. У Шумській...