24 вересня 2023
Logo slogan

Держава дала громадам все – ми маємо тільки вміло це використати, – голова Галицинівської ОТГ

 

За два роки після об’єднання Галицинівська сільська ОТГ Миколаївської області збільшила свій бюджет майже у 14 разів. Сумарний бюджет у 10 млн грн громада перетворила на 139 млн, і почала працювати з реверсом. Як сьогодні живе Галицинівська ОТГ голова громади Іван Назар розповів у проєкті УКМЦ-DOBRE «Речники громад».


“Завдяки реформі проблеми, які були, ми почали вирішувати своїми силами. Добре, що основна частина доходів пішла у громаду – ми можемо самостійно визначати свої пріоритети. Це і освіта, і медицина, і дороги, і освітлення. Громада має свободу у вирішенні своїх питань. Раніше були налаштування, і ми чекали, поки “дядько” нам дозволить – ми тоді зробимо. Зараз держава дала все, ми маємо тільки вміло це використати. І не боятися”, – розповів Іван Назар.

За словами голови громади “новий бюджет” просто так ніхто не дає:

“139 млн грн не з неба впали. Це копітка робота і працівників громади, і депутатів, і робота з податками. Люди розуміють, що платять податки не “кудись”, а у свою громаду. Змінилося відношення людей до села, до громади. Більше немає “це державне, то не наше” – тепер є розуміння, що це їхнє, людей”

Галицинівська громада працює із реверсною дотацією – частина бюджету передається державі для розподілу між громадами, які ще не стали спроможними.

Одним із пріоритетів Галицинівської громади є освіта – на неї виділяється 69 млн із 139 млн.

“Це розуміють всі, адже до реформи освіта, медицина, спорт, культура фінансувалися за залишковим принципом. І щоб щось змінити у громаді чи в селі треба виховувати не дорослу людину, а на рівні дитсадка, школи. Як що берегти і як до чого ставитися. Бо останнім часом усі знають свої права, але свої обов’язки мало хто розуміє”.

Після об’єднання громаді вдалося оновити систему освіти – тут є лінгафонний, мультимедійний центри, кабінет робототехніки, STEM-лабораторія, соляна печера, електронний тир. Іван Назар каже, що активно рухають освіту у Галицинівській ОТГ новий очільник відділу освіти і молоді заступники голови громад. Наприклад, нещодавно у громаді почав діяти медіа-центр.

“Свого часу я працював учителем і мене мучило питання: чому дитина з сільської школи комплексувала перед дитиною з міста. Після відкриття цих центрів, я задоволений, що наші діти вільно спілкуються, беруть інтерв’ю. Наші діти мають не гірші умови, ніж школярі міських шкіл”.

*** Перший із п’яти медіа-центрів розташований у приміщенні Лиманівської загальноосвітньої школи, його двері завжди відчинені для школярів будь-якого віку. Тут працює гурток відеожурналістики, окрім того, школярі можуть опанувати професію фотографа, навчитися брати інтерв’ю, поглибити свої знання про медіаосвіту. Використовуватимуть можливості медіа-центру і для проведення шкільних уроків. Завдяки співпраці з Програмою USAID DOBRE, платформою Київський Діалог, Представництвом DVV International в Україні, громада планує відкрити ще чотири таких медіа-центри. 

До речі, одну з Галицинівських шкіл показали на телеканалі 1+1 завдяки участі вчительки з села Лупареве у соціальному реаліті “Громада на мільйон. Спеціалісти”.

“Ми ніколи не були проти навчання. Я завжди казав: ідіть навчайтеся, штурмуйте, набирайтеся досвіду. Те, що Юля Шапотюк із Лупарівської школи взяла участь у проекті тільки пішло на користь нашим вчителям, дітям. Тому що зовсім по-іншому загорілися очі у директорів та вчителів. Ми взяли трошки досвіду від фінів, вони взяли від нас. Після цього у нас у кожній школі англійський кабінет, оформлений у тематичному стилі. Діти більш вільно себе почувають”.

Третина населення громади – молодь. Тож в ОТГ активно допомагають і молодіжним організаціями, які працюють над різними проєктами і подаються на гранти. Це також дає результати – наприкінці минулого року у Галицинівській громаді відкрили Клуб кіномистецтва, Молодіжний ресурсний центр та Центр освіти для дорослих. Усі ці проекти втілили у співпраці із Програмою USAID DOBRE.

“Ми дуже вдячні Програмі USAID DOBRE. Найважливіше у співпраці із донорськими організаціями – вони показують нам дорогу куди йти. Навчають нас також. Головне, що є стратегія, за якою ми рухаємось. Створюємо і медіа-центри, і центр освіти для дорослих, і футбольні поля, і дитсадки, і воркаути”.

Галицинівська ОТГ думає уже над тим, як заробляти завтра – планують налагоджувати співпрацю із орендарями та бізнесом. Аби мати ще кращий бюджет та спрямовувати його на розвиток громади.

Більше фото ТУТ.

 

 

Теги:

речник

Область:

Миколаївська область

Громади:

Галицинівська територіальна громада

Джерело:

Український кризовий медіа-центр

Поділитися новиною:

Читайте також:

01 вересня 2023

У Лановецькій громаді налагодили вивіз ТПВ завдяки допомозі Програми USAID DOBRE

У Лановецькій громаді налагодили вивіз ТПВ...

Лановецька громада практично вирішила давню проблему зі збором та вивозом твердих побутових відходів. Уся система...

31 серпня 2023

Як Сергіївська громада використовує закордонний досвід для розвитку локальної економіки

Як Сергіївська громада використовує закордонний...

Історія успіху громади, яка разом із U-LEAD активно працює над пошуком інструментів, ресурсів та можливостей для...

31 серпня 2023

Як завдяки децентралізації Шумська лікарня отримала нове життя

Як завдяки децентралізації Шумська лікарня...

Шумська міська лікарня на Тернопільщині сьогодні обслуговує не лише понад 20 тисяч мешканців громади, а й пацієнтів...

18 серпня 2023

ЦНАП цифрової епохи: як Шепетівська громада диджиталізує адміністративні послуги

ЦНАП цифрової епохи: як Шепетівська громада...

У сучасному світі, де технологічний прогрес неспинно розвивається, громади України не залишаються осторонь цифрових...