Спроможність об’єднаних громад визначають люди, а не гроші, – експерт

Спроможність об’єднаних громад визначають люди, а не гроші, – експерт

Спроможність об’єднаних територіальних громад (ОТГ) не завжди визначають гроші. Насамперед, життя громади визначають люди.

Про це Укрінформу сказав керівник Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, оцінюючи дебати «Навіщо громадам об’єднуватися». Організатори заходу – Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

 

 

«Тенденція обговорення – децентралізація потрібна, її підтримують, але не всі про неї добре обізнані. Позиція противників децентралізації: все погано, але відважитися на щось інше, аби ситуацію  змінити на краще, вони не наважуються. Безумовно, переконливішими були для мене ті, хто «за» створення ОТГ. Я підтримую позицію, що спроможність об’єднаних громад не завжди визначають гроші, а, насамперед, люди, які будуть визначати життя і майбутнє цих громад. Не погоджуюсь, що нам не потрібен був етап добровільного об’єднання. Чому? Бо з примусу в нових умовах важко жити. Коли громади наважуються на об’єднання, тоді вони є більш готовими до тих викликів, які виникають», - зазначив Руслан Панасюк. 

Під  час дебатів свою позицію висловлювали керівники тих районів Прикарпаття, де не створено жодної ОТГ. Так, голова Рогатинської райради Роман Гринишин стверджує, що сільради в районі не йдуть на об’єднання лише тому, що не розуміють, чи будуть ремонтуватися дороги, чи віддадуть їм землі за межами населених пунктів і головне, що їх насторожує, це необхідність закривати школи.

 

 

«Тут немає людей, які категорично не підтримують об'єднання громад. Ні. Ми не підтримуємо децентралізацію на певному етапі. Найперше, ми маємо дуже багато адміністративних одиниць, це – більше 80 сіл. В кожному селі є школи, клуби, бібліотеки, ФАПи, амбулаторії. Це – великі галузі, які потребують великого фінансового забезпечення. Чи зможуть об’єднані громади забезпечити таке фінансування? Ні. Тому виникне потреба закриття цих закладів. Найголовніший для нас етап, думаю, - це впорядкування галузей освіти, охорони здоров’я та культури . Скоротити чи реорганізувати ці заклади ми можемо. Втім, у жодного депутата райради не підніметься рука закрити школу», - стверджує Роман Гринишин.

«Страшилок можна розповідати дуже багато. Але для того, аби змінити те життя, яке було 25 років і яке нікому з нас не подобалось, треба наважитись на зміни. Для того, аби подолати дистанцію, треба рухатися. І ми це почали одними з перших. Ми використали всі можливості, які маємо. Бюджетна децентралізація збільшила бюджет нашої сільської ради в 10 разів. Друге. Так, разом з повноваженнями ми отримали і відповідальність. Але через ці повноваження ми змогли змінити спосіб життя і мислення наших громадян. Вони стали активними, бо побачили позитивні зміни. При цьому ми не закриваємо жодної школи. Ми перші в історії України відкрили сільську обсерваторію», - розповідає Анатолій Кулик, голова Байковецької ОТГ, що в Тернопільській області. 

 

 

Його однозначно підтримує і голова Омельницької ОТГ Олександра Шереметьєва, яка очолила громаду після того, як більше 10 років керувала районом в Полтавській області.

 

 

«Спроможність об’єднаної громади визначають кадри. Я – противник позиції «Один район – одна громада». Ті, хто це підтримує, тримає район під себе», - запевняє Олександра Шереметьєва і ставить у приклад найменшу громаду, Пришибську ОТГ, яка налічує всього 2 тисячі людей, а входить у двадцятку кращих фінансово спроможних громад України.

В Івано-Франківській області діють 23 ОТГ, з яких 22 – сільські та селищні об’єднані громади і 1 – міська.

Відео:

Теги:

дебати

Джерело:

Укрінформ

Поділитися новиною:

Читайте також:
Beff8557b0ccf48a7463ddfeed118e99

05 грудня 2018

Наступні роки реформи мають стати ривком...

Україна п’ятий рік поспіль реалізує реформу децентралізації, і наступні роки перетворень мають дати новий поштовх...

Cd4d1d20e9e9a5e6d0153ee138852179

28 листопада 2018

Іван Васильович змінює професію або Минуле та...

  Голова Баштанської об’єднаної громади Миколаївської області Іван Рубський шість років працював головою РДА....

30545302ac97ac5e12924301bd55add4

26 листопада 2018

Громади перестали бути “касами” з видачі...

  Покровській громаді скоро виповниться 2 роки. Наприкінці 2016 року 31 населений пункт Дніпропетровської...