Спроможність об’єднаних громад визначають люди, а не гроші, – експерт

Спроможність об’єднаних громад визначають люди, а не гроші, – експерт

Спроможність об’єднаних територіальних громад (ОТГ) не завжди визначають гроші. Насамперед, життя громади визначають люди.

Про це Укрінформу сказав керівник Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, оцінюючи дебати «Навіщо громадам об’єднуватися». Організатори заходу – Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

 

 

«Тенденція обговорення – децентралізація потрібна, її підтримують, але не всі про неї добре обізнані. Позиція противників децентралізації: все погано, але відважитися на щось інше, аби ситуацію  змінити на краще, вони не наважуються. Безумовно, переконливішими були для мене ті, хто «за» створення ОТГ. Я підтримую позицію, що спроможність об’єднаних громад не завжди визначають гроші, а, насамперед, люди, які будуть визначати життя і майбутнє цих громад. Не погоджуюсь, що нам не потрібен був етап добровільного об’єднання. Чому? Бо з примусу в нових умовах важко жити. Коли громади наважуються на об’єднання, тоді вони є більш готовими до тих викликів, які виникають», - зазначив Руслан Панасюк. 

Під  час дебатів свою позицію висловлювали керівники тих районів Прикарпаття, де не створено жодної ОТГ. Так, голова Рогатинської райради Роман Гринишин стверджує, що сільради в районі не йдуть на об’єднання лише тому, що не розуміють, чи будуть ремонтуватися дороги, чи віддадуть їм землі за межами населених пунктів і головне, що їх насторожує, це необхідність закривати школи.

 

 

«Тут немає людей, які категорично не підтримують об'єднання громад. Ні. Ми не підтримуємо децентралізацію на певному етапі. Найперше, ми маємо дуже багато адміністративних одиниць, це – більше 80 сіл. В кожному селі є школи, клуби, бібліотеки, ФАПи, амбулаторії. Це – великі галузі, які потребують великого фінансового забезпечення. Чи зможуть об’єднані громади забезпечити таке фінансування? Ні. Тому виникне потреба закриття цих закладів. Найголовніший для нас етап, думаю, - це впорядкування галузей освіти, охорони здоров’я та культури . Скоротити чи реорганізувати ці заклади ми можемо. Втім, у жодного депутата райради не підніметься рука закрити школу», - стверджує Роман Гринишин.

«Страшилок можна розповідати дуже багато. Але для того, аби змінити те життя, яке було 25 років і яке нікому з нас не подобалось, треба наважитись на зміни. Для того, аби подолати дистанцію, треба рухатися. І ми це почали одними з перших. Ми використали всі можливості, які маємо. Бюджетна децентралізація збільшила бюджет нашої сільської ради в 10 разів. Друге. Так, разом з повноваженнями ми отримали і відповідальність. Але через ці повноваження ми змогли змінити спосіб життя і мислення наших громадян. Вони стали активними, бо побачили позитивні зміни. При цьому ми не закриваємо жодної школи. Ми перші в історії України відкрили сільську обсерваторію», - розповідає Анатолій Кулик, голова Байковецької ОТГ, що в Тернопільській області. 

 

 

Його однозначно підтримує і голова Омельницької ОТГ Олександра Шереметьєва, яка очолила громаду після того, як більше 10 років керувала районом в Полтавській області.

 

 

«Спроможність об’єднаної громади визначають кадри. Я – противник позиції «Один район – одна громада». Ті, хто це підтримує, тримає район під себе», - запевняє Олександра Шереметьєва і ставить у приклад найменшу громаду, Пришибську ОТГ, яка налічує всього 2 тисячі людей, а входить у двадцятку кращих фінансово спроможних громад України.

В Івано-Франківській області діють 23 ОТГ, з яких 22 – сільські та селищні об’єднані громади і 1 – міська.
Відео:

Теги:

дебати

Джерело:

Укрінформ

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

16 вересня 2020

Як розвивати культуру в громадах: можливості, ресурси, виклики

Як розвивати культуру в громадах: можливості,...

Як об'єкти культури «ділитимуть» після ліквідації старих районів? Які є можливості для розвитку культури зараз? Та як...

09 вересня 2020

Громади матимуть більшість повноважень і ресурсів для розвитку культури на місцевому рівні, - В’ячеслав Негода

Громади матимуть більшість повноважень і...

Зараз багатьох турбує, що після створення нових районів буде з об’єктами культури, які до реформи були у спільній...

20 серпня 2020

Тепличне господарство на Вінниччині: молоді люди з інвалідністю вирощують квіти, зелень, пряні трави, овочі та розсаду

Тепличне господарство на Вінниччині: молоді...

На початку 2019 року в селі Дорожне неподалік від Вінниці Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю...

14 серпня 2020

Безпритульні тварини: історія однієї громади

Безпритульні тварини: історія однієї громади

15 серпня – Міжнародний день бездомних тварин. Його започаткувала Міжнародна спільнота прав тварин. І ось уже 28...

11 серпня 2020

7 секретів фінансової успішності громади. Інтерв’ю Юрія Бови

7 секретів фінансової успішності громади....

Як Тростянецька ОТГ посприяла створенню сотень робочих місць та за 15 років збільшила бюджет майже...