Децентралізація на Донбасі: історія однієї громади

Миколаївка була відома як містечко поблизу Слов’янська. Нині вона є лідером регіону у царині місцевого самоврядування.

«Миколаївка – звичайне місто, я тут народилася і виросла», - каже Олена Миколаївна Цикунова, нещодавно обрана головою цієї об’єднаної територіальної громади у Донецькій області. Місто пережило дуже складні часи на початку збройного конфлікту у 2014 році. Сусідній Слов’янськ, розташований лише за 17 км на захід, тоді постраждав чи не найбільше. На зцілення фізичних і душевних ран, завданих активними бойовими ідями у цій місцевості, підуть роки.

«Багато людей у нашій громаді трагічно загинули, тоді ми зрозуміли, що повинні навести лад, – каже Олена. – У певному сенсі нам, можливо, пощастило. Ці події підштовхнули громаду, змусили нас прагнути реальних змін, наприклад покращення інфраструктури», - розповідає вона.

Наприклад, зараз триває відбудова покинутої будівлі школи майже у центрі міста, вікна якої були вщент розбиті вибуховою хвилею під час обстрілу, що відбувся неподалік. У цій будівлі розміститься центр надання адміністративних послуг. Ці центри повинні виконувати функцію «єдиного вікна» для надання послуг громадянам, що є одним із ключових елементів широкомасштабної реформи з децентралізації в Україні. Раніше для того, щоб просто отримати паспорт чи оформити дитину в школу, треба було пройти тривалу процедуру, причому в кількох інстанціях. Новий центр адмінпослуг у Миколаївці поєднає адміністративні й соціальні послуги в одному місці.

Майбутня будівля комплексного центру надання адміністративних і соціальних послуг у Миколаївці

 «У нас близько 16 тис. жителів, майже третина з них – пенсіонери. Оскільки отримання пенсій вважається «соціальною послугою», їм усім щомісяця доводиться їздити до управління соціального забезпечення, розташованого у Слов’янську. Ми хотіли звільнити наше населення від довгих черг, нервових чиновників і необхідності ходити по декількох інстанціях. Ця будівля фактично стояла пусткою, тож ми з усіма соціальними службами, які посилали людей до Слов’янська, запитали: а чому не надавати ці послуги тут? Ми також хотіли створити місце, де у нас було б усе на першому поверсі, щоб всі ці послуги були доступні для літніх людей та осіб з інвалідністю, прямо тут, у нашому місті», - каже Олена, розглядаючи з інженером проект ремонту будівлі.

Децентралізація наближає надання суспільних послуг до громадян, розширює право власності громад на суспільні послуги та товари, якими вони користуються. В основі цього процесу лежить «об’єднання територіальних громад», коли менші населені пункти можуть добровільно об’єднатися у більшу одиницю задля спільного використання послуг і державних коштів. Таким чином вони досягають певної економії за рахунок обсягів, при цьому акцент робиться на потребах місцевого населення.

На Донбасі цей процес є більш болісним і водночас більш складним. На додаток до психологічних та фізичних травм, завданих конфліктом і масштабним внутрішнім переміщенням, міста-супутники на кшталт Миколаївки виявилися відрізаними від великих підприємств, які зараз розташовані на території, непідконтрольній українській владі.

Голова новоствореної об’єднаної територіальної громади Олена Цикунова за роботою

«Коли ми почали процес об’єднання, це було нелегко. Нам знадобилося більше року. Навіть при тому, що наш Слов’янський район невеликий, нам довелося працювати з багатьма адміністраціями», - розповідає Олена. З грудня 2016 року, коли процес об’єднання завершився, мешканці Миколаївки стали найпалкішими прихильниками об’єднання.

Коли громада вирішує об’єднатися, проводяться вибори керівництва новоствореного суб’єкта. Олена пішла на вибори як незалежний кандидат, поряд з 50 іншими кандидатами. «Було напружено, - згадує вона, - але саме тоді я по-справжньому наблизилася до людей. Всі просто хотіли, щоб відновився спокій. Несподівано ми стали новою громадою в авангарді цієї реформи, і все відбувається дуже швидко! Наприклад, ми почали з будівництва десяти доріг, і вже закінчили всі, крім одної». (Будівництво останньої дороги завершилося після цього інтерв’ю.) Є також плани щодо лікарні, центру невідкладної травматологічної допомоги і Будинку культури, а також оздоровчого центру з басейном і нового спортивного майданчика.

Одне з двох нових футбольних полів у Миколаївці

Громадам, які успішно об’єдналися, виділяються спеціальні кошти з Державного фонду регіонального розвитку для інвестування в місцеву інфраструктуру. Проте Олена не хоче покладатися лише на державне фінансування чи фінансування від міжнародних організацій з розвитку. «Ми підійшли до проблеми відбудови з економічної точки зору. Якщо у нас є інвестиції з інших джерел, то ми можемо вимагати підзвітності, - каже Олена. – Наприклад, підвищуються тарифи на енергію. Ми домовилися про співфінансування будівництва футбольного поля з консорціумом енергокомпаній в обмін на реальні заходи з енергоефективності. На цьому місці біля школи 25 років нічого не будувалося, а зараз тут нове футбольне поле, і ми будуємо ще два».

Триває робота з облаштування саду місцевої школи

«Ми, як і раніше, зосереджуємо увагу на молодшому поколінні, причому йдеться не лише про футбольне поле чи басейн. Моя мрія – організувати наступного року практичні навчання на тему місцевого самоврядування, щоб учні дізналися про адміністративні послуги та врядування».

Завдяки фінансовій підтримці Європейського Союзу, ПРООН в Україні надає підтримку в проведенні реформи децентралізації у постраждалих від конфлікту районах на сході України. Детальніша інформація – на веб-сторінці проекту.

Текст: Метью Крайтмен, спеціаліст відділу стратегічних консультацій Представництва ПРООН в Україні, міжнародний волонтер ООН.

Фото: Євген Зеленко, Метью Крайтман

11.10.2017 - 18:42 | Переглядів: 6708
Децентралізація на Донбасі: історія однієї громади

Теги:

ПРООН

Область:

Донецька область

Джерело:

ПРООН в Україні

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

31 жовтня 2020

Законопроект про місцеві державні адміністрації зареєстрований у Верховній Раді

Законопроект про місцеві державні адміністрації...

30 жовтня 2020 року у Верховній Раді зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про місцеві...

30 жовтня 2020

Послуги РАЦС, нотаріату, реєстрації нерухомості та бізнесу в контексті нового АТУ

Послуги РАЦС, нотаріату, реєстрації нерухомості...

Тема п’ятого випуску ток-шоу «U-LEAD: Наближаючи послуги» -  надання послуг РАЦС, нотаріату, реєстрації нерухомості...

29 жовтня 2020

Спецперевірки в органах публічної влади після рішення Конституційного Суду

Спецперевірки в органах публічної влади після...

Автор: Віра Козіна, адвокат 27.10.2020 року Конституційний Суд України (далі – КСУ) ухвалив рішення № 13-р/2020,...

29 жовтня 2020

Розумна громада – конкурс для громад, які хочуть стати Smart City

Розумна громада – конкурс для громад, які...

Будь-яка громада в Україні, яка хоче розвивати у себе «розумні технології» і потребує експертної підтримки, має шанс...

29 жовтня 2020

Де шукати гроші та ідеї для місцевих енергетичних проєктів?

Де шукати гроші та ідеї для місцевих...

Екоклуб запускає онлайн-курс “Місцеві енергетичні проекти: де малому бізнесу та ОТГ знайти гроші на проекти у сфері...