МОЗ віддало на погодження проекти перших госпітальних округів

Міністерство охорони здоров’я контролює дотримання методології створення госпітальних округів, а громади самостійно визначають кількісний і якісний склад медзакладів у госпітальному окрузі. На цьому наголосив заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, коментуючи питання звернень громадян, які висловлюють занепокоєння щодо можливого закриття лікарень. «Як лікарні функціонуватимуть – це відповідальність і рішення громад», – зазначив заступник Міністра.

«Хочу звернути увагу, що межі госпітального округу та адміністративно-територіального округу – це різні речі, і Міністерству не принципово, де місцева влада визначить центри. Головне – повинна бути така структура лікарень, яка забезпечує доступність кожної людини до якісної медичної послуги. Якщо виникають питання щодо прикріплення територій до тієї чи іншої лікарні – це виключно компетенція місцевої влади», – заявив Павло Ковтонюк.

Він нагадав, що чутки про закриття лікарень не відповідають дійсності, адже законодавством це заборонено. Навпаки, ідея госпітальних округів полягає у плануванні розвитку лікарень. Разом з тим місцева влада повинна брати на себе відповідальність, роз’яснювати людям необхідність перепрофілювання неефективних медзакладів або відділень у них на заклади соціального догляду, реабілітаційні центри тощо.

«До Міністерства та Кабінету Міністрів почали надходити листи, у яких депутати різних рівнів скаржаться на «поганий» розподіл територій в рамках госпітальних округів. Це свідчить про бажання місцевої влади перекласти відповідальність за відсутність діалогу всередині громад на центральні органи влади. МОЗ України вкотре наголошує – господарювання та ухвалення рішень зараз належить до компетенції громад. Ми знаємо, що цей процес буде болючим, але Україна повинна пройти шлях від адміністративно-командної форми правління, коли з центру вказували де і що будувати, до демократичної, коли місцева влада братиме на себе відповідальність за комфорт життя своєї громади», – зазначив Павло Ковтонюк.

Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України підготувало листи на ім’я міських голів, голів ОДА, райрад та облрад з роз’ясненнями щодо сфери відповідальності органів місцевої влади на етапі формування госпітальних округів.

Довідково

Нагадаємо, згідно з нормативними документами, до складу госпітального округу повинно входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого та/або другого рівня та інші заклади охорони здоров’я.

Перелік медичних втручань з надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги затверджуватиметься МОЗ, так само як і примірні табелі матеріально-технічного оснащення лікарень.

Документом також визначаються нормативи кількості обслуговування пацієнтів. Так багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування 1-го рівня має обслуговувати не менше 120 тис осіб, 2-го рівня – не менше 200 тис осіб.

Межі та склад госпітальних округів повинні визначатись таким чином, щоб жителі, які в них проживають, мали доступ до вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги у межах свого госпітального округу.

Адміністративним центром госпітального округу визначається населений пункт, як правило, місто з населенням понад 40 тис. осіб, в якому розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня.

Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинен перевищувати 60 хвилин, та бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км.

Упорядкування мережі медичних закладів відбувається за двома принципами: доступність громадянина до медичної допомоги та належне навантаження на заклади, аби підтримувати належну кваліфікацію медичних фахівців.

Перелік та кількість госпітальних округів, поданих на погодження в центральні органи виконавчої влади:

м. Київ - 1 округ

Київська обл. – 4 округи

Кіровоградська обл. – 4 округи

Миколаївська обл. – 4 округи

Полтавська – 4 округи

Вінницька – 3 округи

Дніпропетровська – 5 округів

Житомирська – 4 округи

Запорізька – 5 округів

Одеська – 5 округів

Рівненська – 3 округи

Хмельницька – 3 округи

Черкаська – 4 округи.

25.01.2017 - 14:16 | Переглядів: 18501
МОЗ віддало на погодження проекти перших госпітальних округів

Теги:

Павло Ковтонюк госпітальний округ медицина медицина медицина

Джерело:

Міністерство охорони здоров'я

Читайте також:

23 січня 2026

Послуги служби зайнятості –  ближче до мешканців громад: розширення функцій ЦНАПів

Послуги служби зайнятості –  ближче до...

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, яке напряму підсилює спроможність громад у сфері зайнятості населення....

23 січня 2026

Стартував відбір на Резиденцію ідей «Культурна спільнодія»

Стартував відбір на Резиденцію ідей «Культурна...

Пізнайте, як культура працює з досвідом війни, пам’яттю та відновленням спільнот – як формується взаємодія між...

22 січня 2026

Громади отримають черговий пакет фінансування на 119 проєктів відновлення за підтримки ЄІБ

Громади отримають черговий пакет фінансування...

Громади отримають 740,3 млн грн, для реалізації 119 проєктів відновлення у громадах, за підтримки Європейського...

22 січня 2026

Стартував відбір громад до другої черги проєкту «Рух без бар’єрів»

Стартував відбір громад до другої черги проєкту...

Міністерство розвитку громад та територій України розпочинає прийом пропозицій від громад для участі другій черзі...