Верховна Рада прийняла за основу законопроект про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості (№ 7117). Документ внесено до Парламенту Президентом України і визначений як невідкладний. Він спрямований на покращення стану первинної ланки медицини у селах, підвищення якості та доступності медичних послуг.
Представник Президента України у Верховній Раді Ірина Луценко, представляючи законопроект, зазначила, що серед іншого, метою проекту закону є максимальне наближення медичного обслуговування до кожного пацієнта у сільській місцевості, забезпечення належної оснащеності сучасним медичним обладнанням закладів охорони здоров’я, визначення додаткових стимулів для залучення медичних працівників до роботи в сільській місцевості.
«Законопроектом пропонується створення телеметричних мереж, які нададуть можливість використовувати такі інструменти телемедицини як телемедичне консультування, телемедичний консиліум, телеметрію, домашнє телеконсультування. Ці інструменти дозволять застосовувати електронну діагностику та лікування з використанням дистанційного зв’язку», - зазначила Ірина Луценко.
Голова Комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець пояснила значення телемедицини для людей, що проживають у сільській місцевості.
«Що означає телемедицина? Багато людей думають, що це – лікар, який буде сидіти перед телевізором і дивитися на пацієнта. Насправді, це не так. Коли телекомунікаційні мережі будуть проведені в селах, де сьогодні живе 13 мільйонів людей, у ФАПах, амбулаторіях, де немає лікаря і де є медсестра чи фельдшер, буде стояти електрокардіограф і дистанційно, через систему Інтернет, фельдшер чи медсестра зможуть передати електрокардіограму на відстані лікарю чи професору. Таким чином професійна високоякісна доступна допомога буде доходити до кожного віддаленого села. Не тільки електрокардіограму можна оцифрувати і передати на відстані, це можуть бути будь-які аналізи, навіть ультразвукову діагностику можна читати і діагностувати на відстані. Телемедицина є інструментом. Вона ще не гарантує якості медичної допомоги, але вона створю можливість надавати системну допомогу», - пояснила голова Комітету.
Раніше Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров’я в інтерв’ю для «Децентралізації» розповів про три кроки, необхідні для поліпшення якості медичних послуг у сільській місцевості.
«По-перше, залучити працювати у село фахового лікаря. По-друге, дати цьому лікарю гідну зарплату і гідні умови роботи: гідний кабінет, сучасне медичне устаткування, службовий транспорт тощо. По-третє, треба забезпечити цьому лікареві гідні умови життя на побутовому рівні. Я маю на увазі житло та інфраструктуру для його сім’ї. Адже до села зазвичай їхатимуть саме молоді лікарі, у яких будуть чи вже є сім’ї та діти. Хтось має профінансувати створення інфраструктури, проведення Інтернету, закупівлю службового авто для лікаря тощо. Президентський законопроект якраз вирішує цю проблему»
Нагадаємо, в цьому році Уряд направив з державного бюджету на розвиток сільської медицини 4 млрд грн.
Геннадій Зубко, Віце-премєр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ раніше заявляв, що Мінрегіон проаналізував діючу мережу первинної медицини.
«Сьогодні у майже 23 тисячах сіл та селищ наявні 4000 амбулаторій та 12 700 ФАПів. Але стан їхній дійсно вражає, він жахливий. Лише у 28% цих закладів є водозабезпечення, третина з яких — це колодязі. Лише у 18 % є санвузли! Первинна медицина на селі має бути якнайшвидше реформована, якість медичної послуги наближена до людини й мати зовсім іншу якість. Саме таку мету має ініціатива «Доступна, якісна медицина у сільській місцевості», над впровадженням якої ми почали працювати», — наголосив Геннадій Зубко.
10 січня 2025
Олексій Кулеба очолив Координаційний центр із...
Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба очолив...
10 січня 2025
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо переміщеними особами у Дунаєвецькій громаді
На своєму місці. Випуск 4. Робота з внутрішньо...
В цьому випуску «На своєму місці» - про Дунаєвецьку міську територіальну громаду Кам'янець-Подільського району...
10 січня 2025
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3 млрд грн трансфертів з держбюджету
У 2024 році до місцевих бюджетів надійшло 193,3...
У грудні 2024 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 20,8 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 95,5 %...
10 січня 2025
Порядки використання субвенцій в освітній...
Учасники вебінару з національними експертами проєкту DECIDE Сергієм Яцковським та Марією Міщенковою обговорили...