Олексій Кулеба: Кожна стратегія розвитку має працювати на добробут людей та потреби громад

Кожна стратегія розвитку має працювати на добробут людей та потреби громад. Про це сказав Віце-прем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад і територій України Олексій Кулеба наголосив під час Національного форуму «Стратегічне планування на регіональному рівні від відновлення до розвитку», що відбувся у Києві.


Захід зібрав понад 250 учасників, серед яких – керівники територіальних громад, обласних військових адміністрацій, обласних рад, агенцій регіонального розвитку, представники профільних асоціацій та експерти стратегічного планування з усієї України.

На меті форуму – підсумувати стратегічні сесії, що нещодавно відбулися у низці регіонів, презентувати новий підхід створення стратегій розвитку регіонів, а також напрацювати в групах пріоритети для різних типів територій.

«Відновлення України – це не лише відбудова зруйнованої інфраструктури, а й створення фундаменту для стійкого розвитку наших регіонів. Стратегічний підхід, який ми формуємо сьогодні, дасть нам можливість подолати наслідки війни і забезпечити свідоме відновлення.

Одна із задач Міністерства – допомогти стати стійкішими ті громади, де це необхідно найбільше. Та спонукати до реалізації потенціалу кожного куточку нашої країни. Тут використовуємо механізми, які дозволяють враховувати особливості кожного макрорегіону, області та громади. Один з них – це Реформа публічних інвестицій.

В умовах сьогодення, універсальний та однаковий підхід до розвитку всіх територій – об’єктивно є неефективним та формалізованим. Кожна стратегія, кожний документ, кожен бюджетний ресурс має працювати на добробут людей та потреби громад. Маємо будувати нашу роботу з урахуванням цього, так щоб забезпечити сталий рівномірний розвиток як громад-форпостів, так і тилових громад», – зазначив Віце-прем’єр-міністр з відновлення.

 

 

Олексій Кулеба також подякував громадам, які вже долучилися до національного проєкту Пліч-о-пліч: згуртовані громади.

 

 

«Сьогодні ми маємо багато дискусій про перемогу у війні. Враховуючи це, я переконаний, дуже добре, що ми думаємо про майбутнє регіонального розвитку вже зараз. Особливо у прямому діалозі з громадами, на таких заходах як цей. Тільки якщо ми будемо будувати нашу регіональну політику на правильних засадах, інклюзивно, разом, з метою почути кожного, ми зможемо розробити таку рамку розвитку, яка дійсно зробить нашу країну набагато сильнішою.

У цьому контексті окремо вдячний Міністерству, а також Конгресу місцевих та регіональних рад за спільне сприяння діалогу з громадами. Це чудовий приклад синергії нашої законодавчої та виконавчої влади», – сказав Олександр Корнієнко, перший заступник Голови Верховної Ради України.

Протягом грудня 2024 року – січня 2025 року, за ініціативи Міністерства розвитку громад та територій України, ПРООН за фінансової підтримки Уряду Японії, у Львові, Черкасах, Кропивницькому, Київ, Одесі, Камʼянці-Подільському та Харкові відбулися стратегічні сесії, спрямовані на скринінг наявних регіональних стратегій та проєктів нових. Документи перевірялися на відповідність Державній стратегії регіонального розвитку та актуальним викликам кожного з регіонів. Сім сесій охопили всі регіони України та залучили понад 800 учасників.

 

 

Стратегічні сесії є частиною ширшої співпраці ПРООН із Міністерством розвитку громад та територій України. У 2023–2024 роках у рамках пілотного проєкту за фінансової підтримки уряду Японії ПРООН підтримала 10 територіальних громад у розробці стратегічних планувальних документів, оцінці корупційних ризиків і посиленні спроможності місцевих органів влади. Наступний етап ініціативи охоплює 20 нових громад із акцентом на інклюзивні та прозорі процеси відновлення.

«Те, що ми продовжуємо говорити про децентралізацію в умовах війни – велике досягнення. При цьому важливо аби стратегії розвитку регіонів створювалися не просто, щоб існувати, а щоб вони були по справжньому практичними. Щоб кожна копійка, кожна гривня йшла на конкретні реальні проєкти, які покращать життя людей. Добре, що ми маємо змогу працювати над цим разом – Офіс Президента, Уряд, профільні Міністерства і громади.

Зокрема робота Конгресу місцевих і регіональних рад покликана саме на це – створення майданчики діалогу, спілкування між представниками органів центральної влади з представниками органів місцевого самоврядування. Є дуже багато локальних викликів, які ми на своєму рівні інколи не розуміємо. Чути про проблеми безпосередньо від тих, хто з ними стикається – надзвичайно цінно», – прокоментував Віктор Микита, заступник керівника Офісу Президента.

 

 

Під час заходу відбулися дві дискусійні панелі. Учасники обговорили формування ефективної регіональної політики через процеси стратегічного планування та багаторівневого врядування. Кожен макрорегіон України та кожен функціональний тип території мають свої особливості, що визначають їхні потреби, виклики та потенціал. У фокусі дискусій – врахування подібних факторів під час стратегічного регіонального планування.

Своєю чергою, міжнародні партнери під час форму відзначили прогрес України у децентралізації та висловили готовність продовжувати свою підтримку цього напрямку.

«Японія залишається відданою підтримці України в цей непростий час. Хочу підкреслити ключову роль регіонального стратегічного планування у подоланні нинішніх викликів та забезпеченні сталого розвитку для майбутніх поколінь. Для Японії велика честь підтримувати цю важливу ініціативу, і ми підтверджуємо нашу готовність і надалі допомагати Україні, співпрацюючи з лідерами громад і регіонів задля побудови міцнішого майбутнього», – зазначив Масаші Накаґоме, Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні.

 

 

«Процес стійкого відновлення та просування пріоритетів розвитку неможливий без стратегічного планування. Йдеться не лише про відновлення втраченого, а про створення стійкої, інклюзивної та орієнтованої на майбутнє України. Для цього планування має бути комплексним і реалізовуватися на всіх рівнях – національному, регіональному та місцевому. Важливу роль у цьому процесі відіграють регіональні та місцеві органи влади, але для ефективного впровадження стратегій їм необхідні практичні інструменти, дані, знання та ресурси. Без цього довгострокове відновлення та розвиток залишатимуться недосяжними. Саме тому ПРООН продовжує підтримувати Україну – зміцнюючи інституції, сприяючи інклюзивному відновленню, соціальній згуртованості та забезпеченню економічної стійкості у всіх регіонах», – зазначив Христофорос Політіс, заступник постійного представника ПРООН в Україні.

Окремою частиною заходу стала презентація основ територіально-орієнтованого підходу у стратегічному плануванні. Саме під час неї було окреслено як унікальні фактори, що існують в кожній з громад та на територіях різного типу можуть бути враховані під час створення стратегій регіонального розвитку.

Форум організовано Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН), за фінансової підтримки Уряду Японії.

Читайте також:

06 лютого 2025

Основи грантрайтингу для сфери освіти (записи вебінарів)

Основи грантрайтингу для сфери освіти (записи...

Про підготовку проєктних заявок для залучення фінансування в освітній сфері в ході трьох вебінарів розповіли експерти...

06 лютого 2025

Навчальна платформа для керівників та керівниць ЦНАП: стартує п'ятий набір

Навчальна платформа для керівників та керівниць...

  Шведсько-українська програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» запрошує на навчання...

06 лютого 2025

Солонківська громада та словацьке місто Михайлівці стали партнерами

Солонківська громада та словацьке місто...

4 лютого 2025 року Солонківська громада Львівської області та словацьке місто Михайлівці (Michalovce) офіційно стали...

06 лютого 2025

Можливості лютого 2025: каталоги для громад та бізнесу

Можливості лютого 2025: каталоги для громад та...

З лютого команда SURGe розпочинає працювати над Каталогами можливостей для громад та бізнесу спільно з Міністерством...