Центр дитячої та юнацької творчості в Підволочиській громаді на Тернопільщині ще 5 років тому вирішили розширити, тому до художньо-естетичного напрямку додали ще й технічний. Завдяки допомозі від Програми DOBRE тут вдалося створити цікаву студію робототехніки. А згодом на цьому сучасному обладнанні учні спробували виготовляти сувеніри. Вже зараз діти громади створюють унікальні вироби, яких не знайдеш в жодному магазині. А виручені кошти спрямовують на благодійність.
Підволочиська громада тривалий час є партнером Програми DOBRE, спільно вдалося реалізувати вже 8 проєктів. Студія робототехніки – проєкт, який спрямований на покращення освіти маленьких мешканців громади.
– Зараз настільки динамічний та технологічний час, що дітям вже змалку потрібно давати навички, які можуть знадобитися їм у майбутній професії, – пояснює голова Підволочиської громади Віталій Дацко. – Тому нам хотілося підняти рівень позашкільної освіти відповідно до потреб сучасних дітей та підлітків. Ми поїхали на Київщину, де в приватній школі працює схожа студія, перейняли їхній досвід і звернулися з проханням допомогти закупити обладнання до Програми DOBRE. Сьогодні ми всі бачимо, наскільки діти зацікавлені, вони створюють вироби, в які вкладають свою фантазію і отримані на заняттях вміння. А завдання викладачів – спрямовувати дитячий запал у правильне русло та вводити нові напрямки.
Ідея виготовляти сувеніри прийшла торік перед великим благодійним ярмарком у Підволочиську. На ньому збирали кошти на лікування маленькому мешканцю громади. Результат перевершив усі сподівання: вироби, зроблені вихованцями студії, «розлетілися» вмить. І викладачі та учні вирішили продовжувати та урізноманітнювати виробництво сувенірів для благодійної та волонтерської допомоги.
– На ярмарки ми готуємо сувеніри, в яких поєднана робота дітей із різних гуртків. У студії робототехніки моделюють і вирізають елементи, монтують внутрішню підсвітку, наші маленькі художники розмальовують, у гуртку рукоділля – вишивають і прикрашають бісером , – розповідає директорка Центру дитячої та юнацької творчості Підволочиської громади Неля Ярема. – Більшість виробів можна вдома розібрати, додати до них нові елементи або розфарбувати. Сувеніри робимо не тільки на благодійність, а й для нагородження та інших подій.
Коли у стародавній та величній будівлі, де розташований Центр, влаштовували резиденцію Святого Миколая для всіх дітей громади, жоден із них не повернувся додому без сувеніра – будиночка з підсвіткою, зробленого в студії робототехніки. Адже діти хочуть отримати не тільки емоції, а й подарунок. Ці будиночки складаються за принципом лего, тому дитина вдома може розкладати і складати їх, а також розфарбувати в улюблені кольори. Сувеніри ручної роботи отримують і призери різноманітних дитячих конкурсів, у яких юне покоління Підволочиської громади бере активну участь. А зараз у Центрі – постійно діюча виставка, на якій можна придбати собі сувенір за благодійний внесок для волонтерів. Усі вироби – цікаві та оригінальні, наповнені дитячою фантазією та кропіткою працею, їх не можна купити в жодному магазині.
– Діти, які навчаються у нас, спершу вивчають основи програмування, – розповідає керівник технічного гуртка Павло Кужіль. – А потім у студії робототехніки роблять більш комплексні проєкти – наприклад, світлодіодний куб, машинки на діодах, різні анімації. Все це стало можливим завдяки обладнанню від Програми DOBRE. За допомогою лазерного різака, скажімо, учні моделюють та вирізають елементи майбутнього виробу. Зараз, наприклад, хочемо зробити модель машини, яка могла би пересуватися за допомогою дистанційного управління.
Основа різака – це лазерна трубка, що створює невидимий для ока лазерний промінь, який через дзеркала направляється на рухому головку. Спеціальна лінза фокусує його над матеріалом і відбувається різка чи гравірування матеріалу за заздалегідь запрограмованою формою. Векторна графіка, координати, потужність та швидкість променю – все це задається на апарат із комп’ютера. При меншій потужності вийде гравірування, при більшій – промінь наскрізь розрізатиме матеріал на деталі. За допомогою різака можна навіть зробити градієнтне фотозображення. Діти самі придумують і знаходять проєкти, які хочуть створити. А для роботи використовують екологічно чистий матеріал – фанеру.
До слова, Павло Кужіль не тільки ефективно використовує разом зі своїми вихованцями обладнання, надане донорами, а й власноруч зібрав 3D-принтер, щоби урізноманітнити заняття в студії. Адже важко утримувати увагу дитини однаковим заняттям тривалий час. Відтак розмаїття обладнання і гуртків у Центрі допомагає не тільки створювати комплексні вироби, а й дозволяє дітям спробувати різні види робіт.
– Програма DOBRE завжди була орієнтована на створення можливостей для молоді, щоби не тільки підсилити її голос в громаді, а й допомогти їй стати справжніми впливовими агентами змін, – говорить експерт із залучення громадськості Програми DOBRE Володимир Купрій. – Ми завжди наголошуємо, що не існує молодіжних проблем і проблем із молоддю, тому що молодь – це один із найголовніших ресурсів громади. І її потрібно залучати до суспільного життя, створюючи умови для здобуття нових знань, навичок, реалізації проєктів та втілення мрій. Що таке старт молодіжного проєкту? Це тоді, коли громада не просто отримує кошти на його реалізацію, а й набуває при цьому спроможності розвивати цю ідею, насичувати молодь новими можливостями. І головне: ця робота без місцевих лідерів неможлива. Можна мати гроші, ресурси, але обов’язково має бути той, хто «горить» цим проєктом, хто всіх надихає. І Підволочиська громада продемонструвала, що такі лідери в неї є.
І дійсно, викладачі Центру дитячої та юнацької творчості, окрім традиційних занять у гуртках, ставлять перед собою значно вищу мету: забрати дітей з вулиці, навчити їх із користю використовувати інтернет-простір – не для гаяння часу, а для пошуку цікавих проєктів чи лайфхаків для їх створення. Та й успішність на уроках у дітей, які отримують додаткові знання поза школою, зростає.
За словами Павла Кужіля, його вихованці зараз мріють навчитися виготовляти справжні дрони. Але для того, аби займатися радіоелектронікою і моделюванням, наявне обладнання потрібно розширювати. Наприклад, студії бракує осцилографа (прилад для вимірювання, спостерігання та запису показників електричного сигналу), щоби діти розуміли, як працюють графіки напруги і як вони змінюються в реальному часі. Тому, каже Неля Ярема, технічний напрямок у Центрі будуть розвивати й надалі, адже досвід студії робототехніки засвідчив високу цікавість до такого навчання з боку дітей.
Хоча сьогодні Центр дитячої та юнацької творчості відвідують близько 600 дітей громади, місцевий бюджет наразі не в змозі швидко задовольнити потреби в новому обладнанні. За останній рік основна увага тут була прикута до проблем внутрішньо переміщених осіб. За словами Віталія Дацка, рік тому громада прийняла понад 15 000 українців із небезпечних територій. Місцева влада знайшла для тих, хто залишався на тимчасове перебування, приміщення, а Програма DOBRE взяла на себе левову частку із забезпечення всім необхідним – ліжками з матрацами, постіллю, пральними машинками, сушарками, шафами та навіть посудом. Близько 400 ВПО і досі перебувають у громаді, частина з них планують залишитися на Підволочищині назавжди. Адже вони вже переконалися, що тут дбають про найголовніше – дітей та їхнє майбутнє.
Теги:
Область:
Тернопільська областьГромади:
Підволочиська територіальна громадаДжерело:
Програма DOBRE
02 грудня 2024
Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки Програми USAID DOBRE запрацював медіацентр
Щоб розвивати громаду: в Царичанці за підтримки...
У Царичанській територіальній громаді Дніпропетровської області за підтримки Програми USAID DOBRE відкрили медіацентр...
02 грудня 2024
Те, про що мріяли й чого бракувало. Як у Решетилівській громаді учні створювали громадські проєкти
Те, про що мріяли й чого бракувало. Як у...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) Полтавщина – чи не перший регіон в Україні, де ще у 2019 році на обласному...
02 грудня 2024
Сироварня на місці занедбаної будівлі: як Любарська громада заробляє на обліку землі
Сироварня на місці занедбаної будівлі: як...
За сім місяців 2023 року бюджет Любарської громади на Житомирщині поповнився більш ніж на 1,7 мільйона гривень...
27 листопада 2024
Було сиро, волого й жили жаби. Яким після ремонту стало шкільне укриття у Визирській громаді
Було сиро, волого й жили жаби. Яким після...
У Визирській громаді, що на Одещині, – шість закладів загальної середньої освіти та пʼять дитячих садків. Уже цього...