«Вперше, окрім повноважень, нам надали ще й фінансовий ресурс», - голова об’єднаної громади

Про своє бачення переваг об’єдння голова Тячівської об'єднаної громади (Закарпатська область) Іван Ковач розповів місцевому виданню "Тячів".

"Наріжним каменем існування держави є сильна громада. Це перевірений європейський метод, за яким почали жити і країни колишнього соціалістичного табору. Вперше, відколи працюю у місцевому самоврядуванні, крім повноважень, нам дали і фінансовий ресурс. Дотепер  держава розповідала, що органи місцевого самоврядування мають  широкі повноваження, але не давала можливостей. Зараз змінилася сама філософія самоврядування, і з деякими повноваженнями прийшли і податки. А це фінансові можливості для того, щоби громада могла існувати. По-перше, це ПДФО – податок із зарплат. Якщо минулоріч ми й копійки з нього не отримували, то зараз маємо 60 відсотків.  Це немала сума – приблизно мільйонів п’ятнадцять по розрахунках. 

По-друге, законом про бюджет виділено мільярд гривень на розбудову інфраструктури об’єднаних громад. Крім цього, 3 мільярди передбачено у Державному фонді регіонального розвитку, куди  маємо пріоритетне право подавати свої пропозиції. Цю можливість ми обов’язково використаємо. Цього року подали шість проектів. Як і було обіцяно, проекти подали також з кожного села громади. Це закінчення будівництва спортивного комплексу, добудова дитсадка по вулиці Вайди; закінчення робіт з очистки русла «Голубого Дунаю», які ми розпочали цього року за свої кошти; закінчення будівництва дорожнього покриття дороги Тячів-Округла; капітальний ремонт дитсадка та вулиці Карпатської у Руському Полі. Я свідомий того, що не всі вони профінансуються, але якщо хоча б два – то буде чудово. Під які отримаємо кошти –  буде відомо орієнтовно через два місяці. А як запевнив на зборах Асоціації міст України, в яких я взяв участь, Віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко, реальне фінансування почнеться  з другого кварталу. А минулого року ці кошти прийшли у грудні. 

Ще одна перевага – базова дотація від держави, а також субвенція на освіту і медицину. Є ще багато податків, які перейшли до нас. Це й акцизний збір, який був і раніше, але в об’єднаній громаді буде використовуватись для всіх. Ще громадам надане право встановлювати і змінювати свої податки. Тобто підприємець каже: зараз я маю тисячу робочих місць, а через рік буду мати дві і вийду на прибуток, скажімо, у 100 мільйонів. Тоді ми, порахувавши, що з того буде мати громада, можемо піти йому назустріч і дати землю не за 3%,  а 1%. Тобто вже не треба чекати, коли з Держкомзема прийде погодження на передачу земельної ділянки під той чи інший процент.

Чекаємо закону про те, що землі, які були за межами населених пунктів у громаді, перейдуть у власність об’єднаних громад. А це і сплата земельного податку. І тепер буде зацікавленість села  знайти всіх, кому роздали землі, і змусити їх платити за користування ділянкою. Адже держава тут втратила контроль і мотивацію громади розподіляти землю, і стежити, щоб за неї платили.

Маючи такі можливості, вже можна говорити про реальне наповнення місцевого самоврядування. Це фінансова сторона питання.

Крім того, об’єднані громади мають право, якщо вважають за потрібне, створювати свої органи управління. Тобто органи освіти, медицини, архітектури, земельний відділи... Також ми маємо право сформувати, до прикладу,  управління освіти, а можемо доручити це комусь іншому.  Бо для чого утримувати двох-трьох людей? Це все зарплата. А чекати її від держави зараз не можна, адже можемо розраховувати лише на власний ресурс.

Тому було прийнято рішення передати управління освітніми і медичними закладами на район?

Ми так вирішили тимчасово, тому що до ночі 28 грудня, коли був проголосований бюджет, чекали, чи прийде субвенція нам, чи на район. Дали нам. Але я зібрав педагогів і спитав: а чи готові ви це прийняти, адже треба створити відділ освіти, зареєструвати його, щоб стати учасником ЗНО, сертифікувати. Прийняти рішення легко, але головне – не сісти в човен, а як він попливе. Тому ми взяли тимчасовий тайм-аут. А поки директорам доручено підшукати бухгалтерів,  адже рухаємось у напрямку, щоб школи були самостійними. А медицина не могла визначитись зі штатним розписом. Буде готовий – субвенцію можна буде повернути за 5 хвилин."

02.02.2016 - 15:05 | Переглядів: 4260
«Вперше, окрім повноважень, нам надали ще й фінансовий ресурс», - голова об’єднаної громади

Теги:

створення спроможних громад

Область:

Закарпатська область

Джерело:

Тячів

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

23 липня 2021

Проєкт «DNISTER CANYON» — чудовий приклад переваг децентралізації, - Олексій Чернишов

Проєкт «DNISTER CANYON» — чудовий приклад...

У Мінрегіоні зареєстрували договір про міжмуніципальне співробітництво громад з Івано-Франківської, Чернівецької,...

23 липня 2021

Яке майно районні ради не обов'язково мають передавати громадам

Яке майно районні ради не обов'язково мають...

Авторка: Ольга Лебединська, експертка з юридичних питань У 2020 році було сформовано новий ...

23 липня 2021

Як громадам управляти своєю територією в умовах ринку земель – експертні рекомендації

Як громадам управляти своєю територією в умовах...

  Сьогодні відбулася презентація рекомендацій для громад «Як громадам управляти своєю територією в умовах...

23 липня 2021

Розвиток охорони здоров’я у громаді - U-LEAD відбере 12 громад для менторської підтримки

Розвиток охорони здоров’я у громаді - U-LEAD ...

В рамках ініціативи «Громадське здоров’я для громад» U-LEAD оголошує прийом заявок на участь у менторській програмі...

23 липня 2021

З'явилася програма XVI Українського муніципального форуму, що пройде 27-29 липня в Одесі

З'явилася програма XVI Українського...

Асоціація міст України проводить 27-29 липня 2021 року в Одесі XVІ Український муніципальний форум. В рамках...