Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода під час пресконференції “Законодавча основа реформування територіальної організації публічної влади в Україні”.
«Фактично, функції місцевих державних адміністрацій після створення спроможних громад і передачі їм ширших повноважень, вже змінилися. Але ці органи продовжують працювати за старим законодавством. Це неефективно, породжує непорозуміння на місцях і не виключає втручання МДА в діяльність органів місцевого самоврядування. Тому необхідність нового закону про місцеві державні адміністрації очевидна. Ми розраховуємо, що Верховна Рада розгляне відповідний законопроєкт (№4298) у другому читанні і в цілому вже наступного тижня. Його підтримують усі галузеві всеукраїнські асоціації, оскільки розуміють, наскільки впорядкування діяльності МДА важливе для органів місцевого самоврядування», - сказав В’ячеслав Негода.
У свою чергу, Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адмінтерустрою та місцевого самоврядування, зазначив, що головним принципом роботи МДА має стати невтручання у діяльність органів місцевого самоврядування.
«У законопроєкті ми чітко структуруємо повноваження держадміністрацій. По-перше, вони координуватимуть діяльність територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади. По-друге, слідкуватимуть за законністю на території області чи району. По-третє, як, на жаль, передбачає чинна Конституція, і надалі виконуватимуть функцію виконавчого органу обласної чи районної ради. Але так як у районах майже не залишилося повноважень, крім наглядових, ми де-факто можемо перетворити РДА на префектури», - сказав Віталій Безгін.
Про те, що нагляд з центрального рівня за законністю рішень місцевої влади – це усталена європейська практика, сказав під час заходу Даніель Попеску, керівник Департаменту демократії і врядування Генерального директорату – II з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи.
«Такий нагляд захищає і місцеву владу, і державу, її цілісність. Крім того, з’являється механізм, який не дозволяє порушувати інтереси людей. Формується система, на яку може вплинути не лише громадяни чи журналісти, а й держава, яка має слідкувати за тим, щоб закони не порушували», - сказав Даніель Попеску.
Віталій Безгін вкотре нагадав запропоновану в законопроекті процедуру нагляду:
«Перед прийняттям рішення орган місцевого самоврядування матиме право, але не обов’язок, провести попередні консультації з місцевою державною адміністрацію на предмет законності цього рішення. Після консультацій або без них ОМС приймають рішення і оприлюднюють. МДА перевіряє їх і, якщо є підозра на порушення законодавства, звертається до органу місцевого самоврядування з рекомендацією усунути порушення. І лише у разі ігнорування або відмови з боку ОМС, адміністрація має право звернутися до суду. Отже зупинити рішення ОМС може лише суд. Єдиний виняток - якщо рішення ОМС загрожує територіальній цілісності, МДА зупиняє його одразу. Це важливо для нашої країни, яка вже 7 років воює».
В’ячеслав Негода зазначив, що усі, хто не збирається порушувати закон, мають бути зацікавлені у прийнятті цього законопроекту, який встановлює чіткі правила і процедури співпраці місцевих державних адміністрацій з органами місцевого самоврядування.
«Жоден посадовець не хоче, щоб з ним працювала прокуратура після його незаконного рішення, прийнятого несвідомо. А запропонований механізм – запобіжник цьому. Ми отримуємо захищене місцеве самоврядування і більш ефективну виконавчу владу», - сказав заступник Міністра.
Пресконференція була організована Міністерством розвитку громад та територій України за підтримки Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).
Теги:
законодавче забезпечення В'ячеслав Негода Віталій Безгін Даніель Попеску
Джерело:
Пресцентр ініціативи "Децентралізація"
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 грудня 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 грудня 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...