Впорядкувати функції місцевих державних адміністрацій: чому це потрібно усім

 
Впорядкувати та розмежувати повноваження місцевих державних адміністрацій не менш важливо, ніж створити спроможні громади. У цьому мають бути зацікавлені і державна влада, і місцеве самоврядування.

Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода під час пресконференції “Законодавча основа реформування територіальної організації публічної влади в Україні”.

«Фактично, функції місцевих державних адміністрацій після створення спроможних громад і передачі їм ширших повноважень, вже змінилися. Але ці органи продовжують працювати за старим законодавством. Це неефективно, породжує непорозуміння на місцях і не виключає втручання МДА в діяльність органів місцевого самоврядування. Тому необхідність нового закону про місцеві державні адміністрації очевидна. Ми розраховуємо, що Верховна Рада розгляне відповідний законопроєкт (№4298) у другому читанні і в цілому вже наступного тижня. Його підтримують усі галузеві всеукраїнські асоціації, оскільки розуміють, наскільки впорядкування діяльності МДА важливе для органів місцевого самоврядування», - сказав  В’ячеслав Негода.

 

 

У свою чергу, Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адмінтерустрою та місцевого самоврядування, зазначив, що головним принципом роботи МДА має стати невтручання у діяльність органів місцевого самоврядування.

«У законопроєкті ми чітко структуруємо повноваження держадміністрацій. По-перше, вони координуватимуть діяльність територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади. По-друге, слідкуватимуть за законністю на території області чи району. По-третє, як, на жаль, передбачає чинна Конституція, і надалі виконуватимуть функцію виконавчого органу обласної чи районної ради. Але так як у районах майже не залишилося повноважень, крім наглядових, ми де-факто можемо перетворити РДА на префектури», - сказав Віталій Безгін.

 

 

Про те, що нагляд з центрального рівня за законністю рішень місцевої влади – це усталена європейська практика, сказав під час заходу Даніель Попеску, керівник Департаменту демократії і врядування Генерального директорату – II з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи.

«Такий нагляд захищає і місцеву владу, і державу, її цілісність. Крім того, з’являється механізм, який не дозволяє порушувати інтереси людей. Формується система, на яку може вплинути не лише громадяни чи журналісти, а й держава, яка має слідкувати за тим, щоб закони не порушували», - сказав  Даніель Попеску.

 

 

Віталій Безгін вкотре нагадав запропоновану в законопроекті процедуру нагляду:

«Перед прийняттям рішення орган місцевого самоврядування матиме право, але не обов’язок, провести попередні консультації з  місцевою державною адміністрацію на предмет законності цього рішення. Після консультацій або без них ОМС приймають рішення і оприлюднюють. МДА перевіряє їх і, якщо є підозра на порушення законодавства, звертається до органу місцевого самоврядування з рекомендацією усунути порушення. І лише у разі ігнорування або відмови з боку ОМС, адміністрація має право звернутися до суду. Отже зупинити рішення ОМС може лише суд. Єдиний виняток - якщо рішення ОМС загрожує територіальній цілісності, МДА зупиняє його одразу. Це важливо для нашої країни, яка вже 7 років воює».

В’ячеслав Негода зазначив, що усі, хто не збирається порушувати закон, мають бути зацікавлені у прийнятті цього законопроекту, який встановлює чіткі правила і процедури співпраці місцевих державних адміністрацій з органами місцевого самоврядування.

«Жоден посадовець не хоче, щоб з ним працювала прокуратура після його незаконного рішення, прийнятого несвідомо. А запропонований механізм – запобіжник цьому. Ми отримуємо захищене місцеве самоврядування і більш ефективну виконавчу владу», - сказав заступник Міністра.

 

 

Пресконференція була організована Міністерством розвитку громад та територій України за підтримки Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

 

 

 

Теги:

закон В'ячеслав Негода Віталій Безгін Даніель Попеску

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

02 грудня 2021

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

У Вижницький громаді Чернівецької області є Карпатський Стоунхендж. На хребтах тутешніх гір розташовані валуни із...

02 грудня 2021

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021 року: Верховна Рада прийняла законопроект №6298

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021...

2 грудня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект закону «Про внесення змін до додатків №1...

02 грудня 2021

Про участь старост в організації міжмуніципального співробітництва. Частина 2

Про участь старост в організації...

Автор: Врублевський Олександр, експерт з питань діяльності старост та співробітництва територіальних...

02 грудня 2021

96 громад отримають підтримку від U-LEAD у розробці стратегій місцевого розвитку

96 громад отримають підтримку від U-LEAD у...

Зі списком переможців конкурсу відбору територіальних громад для надання підтримки Програми "U-LEAD з Європою" у...

02 грудня 2021

8 грудня - Церемонія нагородження Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт з децентралізації

8 грудня - Церемонія нагородження...

8 грудня о 16.00 розпочнеться церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт...